Geleneksel Boyama Altınoluk MYO ile Yeniden Doğuyor

Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının Gençlere sunmuş olduğu GENÇDES kapsamında desteklenen, “Unutulmaya yüz tutan geleneksel boyamanın gençlerle geleceğe aktarılması” projesi hayata geçirildi.
Bu haber 2017-10-27 01:40:03 eklenmiş ve 242 kez görüntülenmiştir.

Yürütücülüğünü Doç. Dr. Selami Selvi’ nin yaptığı projede, yaşları 17-25 arasında değişen Tıbbi ve Aromatik Bitkileri programı ile Kimya Teknolojisi programında öğrenim gören 40 öğrenci; kökboya, ceviz, muhabbet çiçeği, papatya, hayıt, çivit, çam kabuğu, yalancı karabiber ve defne gibi bitkilerden elde edilen boyar maddeleri kullanarak yün iplikleri, kırmızı, sarı, kahverengi ve mavinin tonlarına boyadı.

Yüksekokul bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte eskiden çok bilinen ama günümüzdeki gençlerin bilmediği doğal boyamacılık öğrencilere öğretilerek önemli bir farkındalık oluşturuldu.

Proje yürütücüsü Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi; “Doğal boyamacılık yaklaşık 100 yıl önce ülkemizde oldukça rağbet gören mesleklerden birisiydi. Günümüzde ise sadece sayılı köylerde bu gelenek devam etmektedir. Bunun nedeni sanayi devriminin gelişmesiyle boyar maddelerin laboratuvarlarda sentetik üretilmesi yatmaktadır. Çünkü doğal boyamacılık masraflı, zahmetli ve emek isterken sentetik boya tam tersine kolay, ucuz ve temini kolaydır. Bu nedenle doğal boyamacılık günümüzde sentetik boya ile yarışamamış ve unutulmaya yüz tutan meslekler sınıfına girmiştir. Ancak son yıllarda sentetik boyar maddelerin insan sağlığına zararlı kanserojen bileşikler taşıdığı ortaya çıkınca yeniden doğal boyamacılık değer kazanmaya başlamıştır. Biz de bu proje ile hem öğrencilerimizde hem de toplumda farkındalık oluşturmak istedik. Bu proje ile elde ettiğimiz yün ipliklerin öğrenciler tarafından işlenerek tıbbi banyo kesesi, atkı, eşarp gibi ürünlere de dönüştürme işlemleri Aralık ayına kadar tamamlanacak ve elde edilen ürünler, kurulacak sergi ile kamuoyuna tanıtılacaktır.” dedi.

 

Proje yürütücüsü Yüksekokul Müdürü Selvi ayrıca bu projenin hayata geçmesine olanak sağlayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Balıkesir Üniversitesinin imkanlarını sunarak projenin daha da başarılı olmasına katkı sağlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’ e teşekkür etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım