“Başkan Uğur suç duyurusunda bulunmalı”

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki Edip Uğur ve ailesine kimlerin tehdit ettiğinin Balıkesir halkına açıklanması gerektiğini belirterek “Edip Uğur derhal bu tehditleri yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Artık AKP’li bir belediye başkanının Balıkesir’i yönetmesi imkansız hale gelmiştir”dedi.
Bu haber 2017-11-02 10:36:13 eklenmiş ve 243 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’un istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu Biçki Başkan Uğur’un pazartesi günü yaptığı basın toplantısı ile istifa ettiğini hatırlatarak “Böylece Erdoğan’ın istifasını istediği  belediye başkanlarının şimdilik ilk dilimi tamamlanmış oldu. Ancak basın  organlarında yazılanlara bakılacak olursa başka belediye başkanlarının istifaları devam edecek gibi görünüyor. Bu istifalara belki AKP’nin kendi iç meselesi gibi bakanlar olabilir. Ancak bu güne kadar Türkiye’de örneği olmayan  yasalarda ve hukuk da yeri olmayan  bir yöntemle Belediye Başkanlarının görevlerinden istifa ettirilerek  el çektirilmeleri meseleyi AKP’nin iç sorunu olmaktan çıkarıp  hukuk ve demokrasi sorunu haline getirmiştir. Bu istifa baskıları ve tehditleri tek adam anlayışının ve bütün yetkilerin tek adama verilmesinin ne sonuçlar doğurabileceğini Türk milletine göstermiştir. Keşke  Edip Uğur bugün göz yaşı dökeceğine  16 Nisan’da bizim söylediklerimize kulak verseydi. Keşke tek adam rejimine hayır deseydi de bugün tek adamın isteğine boyun eğmeseydi. Bugün Belediye başkanlarının zorla, baskıyla,tehditle istifaya zorlanmaları bizim 16 nisan referandumunda hayır derken ne kadar haklı olduğumuzu göstermişir. Edip  Uğur istifa açıklamasında AKP’nin Türkiye’yi hangi noktaya getirdiğini de açıkça itiraf etmiş oldu. Edip Uğur konuşmasının bir bölümünde  son uygulamalarda geldiğimiz noktada devlet milletin önüne ,sadakat liyakatın önüne geçmiş olmuyormu diye soruyor. Evet  Edip Uğur’un  Liyakatı hatırlamasına çok  sevindik. Bizler adalet yürüyüşü yaparken, ülkemizde adalet özlemini dile getirirken,siyasi görüşü ne olursa olsun herkes için adalet isterken ,herkesin bir gün adalet ve hukuk ihtiyacının olacağını önemle belirtmiştik”dedi.

Uğur çok önemli itiraflarda bulundu

 

Belediye başkanlarının istifa ettirilme yöntemmlerini doğru bulmadıklarını ifade eden Başkan Biçki “Bütün bunlara rağmen Belediye başkanlarının bu şekilde yasalarda ve demokrasilerde yeri olmayan yasadışı bir yöntemle tehditle,şantajla baskıyla istifa ettirilmelerini  demokrasi ve hukuk açısından doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Edip Uğur çok önemli açıklama ve itiraflarda bulunmaya devam ediyor  ve şöyle diyor “Demokrasinin arızalı olduğu ortamda siyasetin nefes alması mümkün değildir”. Kim olursa olsun ister Belediye Başkanı olsun ister sade vatandaş olsun ailesine kadar yapılan bu tehdit ve baskıları doğru bulmuyoruz. Bunun ne hukukta ne dinde, ne insanlıkta   nede Müslümanlık ta yeri yoktur. Edip Uğur size ailenize kadar varan bu tehditleri yapanlar kimlerdir, bunları Balıkesir halkına açıklamalısınız. Edip Uğur derhal bu tehditleri yapanlar hakkında  savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Edip Uğur’un “Ailenize evinize kadar ulaşan baskılar tehdide varan müdahaleler var”  açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur. Bu açıklamayı duyan,okuyan  ilgili savcılarımızın hemen harekete geçerek, konuya ilişkin soruşturma başlatması bir zorunluluktur. Artık AKP’li bir belediye başkanının Balıkesir’i yönetmesi imkansız hale gelmiştir. 2019 yapılacak yerel seçimlerinde güçlü örgütüyle Balıkesir’in geleceğini planlayan ,sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini halka sunacak olan, Belediyeciliği ticarethane gibi görüp kar etmek  için değil , halka ucuz hizmet götürme,istihdam yaratma anlayışI olarak gören  Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanıyla tanışma zamanı gelmiştir”şeklinde konuştu. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım