TALES Matematik Müzesi Balıkesir’de açıldı

Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi BENGİ Projesi kapsamında TALES Matematik Müzesini Balıkesir’li öğrencilerle buluşturdu. Müzenin açılışı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı tarafından gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-11-07 01:40:15 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi TALES Matematik Müzesini Balıkesir’li öğrencilerle buluşturdu. Bengi Projesi kapsamında matematiği soyut kavramlardan çıkarıp oyun haline getirerek öğrencilere sevdirmek amacıyla kurulan Tales Matematik Müzesi’nin açılışını Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı yaptı.Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi Müdürü Mutasım Ateş “Balıkesir’de her zaman ilklere imza atmak için çalıştıklarını ifade ederek “İlk kez geçen yıl Balıkesir’de Antalya’da YGS kampı yapan ilk okuluz. Resmi okullar arasında bir ilki başardık. Öğrencilerimizin motivasyonunu artırdık. Artık öğrencilerimiz okulumuzdaki eğitim kalitesini beğenerek diğer özel okullara birçoğu gitmedi. Bizi tercih ettiler. Bizi tercih eden öğrencilerimiz de sadece bizim okul kurslarımıza katılarak Türkiye 535’incisi çıkarttık. Bu öğrencimizi ve öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Öğrencilerimiz kamp dönüşünde TALES Matematik Müzesini gezmişlerdi. Biz de bunu buraya getirmek istedik. Okulumuzda açılsın ve bütün öğrencilerimiz görsün, bütün öğrencilerimiz yaparak ve yaşayarak öğrensin istedik ve öğrencilerimiz şimdi bütün masaları tek tek dolaşarak bunun uygulamasını görmekte. Bu konuda matematiğe soyuttan somuta geçirmekti amacımız. Bir çoğumuz matematikten korkarız, çekiniriz ama artık öğrencilerimiz bu korkularını şimdiden bu olayın mantığını kavrayarak korkularını yeneceklerdir diye düşünüyoruz.

Herkesi matematiğe dokunmaya davet ediyoruz

Organizasyon firması sorumlusu Göker Cihan TALES Matematik Müzesinin 27 Mayıs 2015 tarihinde Aydın’da kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek özel matematik müzesi olduğunu belirterek “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan bir Koç, bir Sabancı müzesi nasıl ise biz de aynı şekilde özel bir matematik müzesiyiz. Bunların örnekleri dünyada var, Almanya’da yaklaşık 10’a yakın matematik müzesi var. Biz bu çalışmaları yakın takip ederek, gerekli Ar-Ge çalışmaları yaparak Türkiye’ye kazandırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapısını çaldık ve gerekli onaydan sonra 2015 yılında kurulduk. 2015’den bu yana okullarımız kültür gezileriyle birlikte Efes, Meryem Ana gibi kültür gezileri yaparken Matematik Müzemizi de ziyarete geldiler. Fakat şöyle bir sıkıntı vardı: Özellikle devlet okulları, köy okulları bize ulaşamıyordu. Biz de yaptığımız çalışmayla bakanlığın kapısını tekrar çaldık ve müzemizi gezici hale getirmek istediğimizi söyledik. Geçen sene 13-14 Mart Matematik Haftası’nda böyle bir çalışmaya ilk imza atarak bir ekibimiz Bursa, diğer ekibimiz ise Bandırma’dan başlayarak böyle bir çalışma yaptık. Şu anda 295’inci noktadayız. Altı tane farklı mobil ekibimiz var. Bu ekipler bölgelere dağılmış ve olabildiğince fazla öğrenciye ulaşmaya çalışıyoruz. Balıkesir’de de ilk böyle bir organizasyon için Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi’yle başladık. Çok güzel bir organizasyon oluyor. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin bakış açısı çok güzel. 2 gün boyunca buradayız ve herkesi burada matematiğe dokunmaya davet ediyoruz. Öcü mantığıyla baktığımız matematiğin aslında doğada olduğunu, görülebilir ve dokunulabilir olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. Burada farklı materyaller var. Öğrencilerimize farklı seanslar uyguluyoruz. İlk önce anlatımımız oluyor, daha sonra öğrendiklerini pekiştirme açısından serbest zaman veriyoruz. Çalışmamız çok etkin bir şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

Müzeyi gezerek bilgiler alan Vali Ersin Yazıcı  daha sonra yeni düzenlenen okul kütüphanesini dolaştı. Vali Yazıcı yaptığı değerlendirmede “Gezici Matematik Müzesi bence işin temelini alma ve matematiği sevme anlamında çocuklara büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Sponsorumuzu, okul idaresini böyle bir etkinlikten dolayı tebrik ediyorum. Diğer okullarımızı, diğer liselerimizi de davet etsinler, okullarımız bundan istifade etsinler. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum”.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım