Altın insanımızın vazgeçilmezi

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan altın ve döviz piyasasını değerlendirerek yatırımcılara altın tavsiyelerde bulundu. Altının vatandaşlar için iyi bir yatırım olacağını ifade eden Gürcan “Bizim insanımız elinde hep sıcak dursun ister, birde bizim faize yatırmak istemeyen çok insanımız var. Bunların parayı kenarda tutabilme noktasında en güzel hadise bence yinede altın. Altın insanlarımızın vazgeçilmezi, ben dövizi pek tavsiye etmiyorum çok inişli çıkışlı olduğu el yaktığını ve el yakacağını gördük gözlemledik. O yüzden döviz ihtiyacı olmayanın kesinlikle dövizle ilişkili bir alışverişi olmasın altın bence en iyi yatırım”dedi.
Bu haber 2017-11-09 13:23:17 eklenmiş ve 340 kez görüntülenmiştir.

 Altın ve döviz piyasası hakkın da değerlendirmelerde bulunan Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan “Yaz sezonu işlerimizin çok hareketli olduğu zamanlardı. Yaz sezonun aşşağı yukarı yüzde 75’i bitti. Bu yüzde 25’de bundan sonra yaz sezonuna kadar olan dönemde harekete geçer. Fakat piyasada ki düğün nişan hareketleri veya insanların kenarda duran paralarının altının yada diğer enstrümanların yükselişine göre dağıtımında altının hareketliliği yine bizim piyasa hareketlerini dengeliyor. Fiyatlar sürekli yukarı ivmeli olduğu için altına karşı insanların duruş açısı soğuk olmuyor. Sonuçta paralar altına geldikçe ya altın fiziki olarak insanların elinde, yada son günlerde Ziraat Bankasının altın tahvili vasıyasıyla topladığı altınlarla bankalara yönelme durumunda. Altın piyasasının Balıkesir’de ki hızı Ağustos ve Eylül aylarına göre yüzde elli azalma gösteriyor. Ama bu demek değildir ki tamamen altın piyasası ve ticareti Balıkesir’de durdu. Yine geçen seneki Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ki hareketliliği bu sene de gösteriyor. Benim tahminime göre fiyatlar inişli çıkışlı demeyelim de, çıkış süreci gösterdikce insanların altına olan talebinin tasarruf amacıyla biraz daha altına kayacağına tahmin ediyorum. Son bir senedir verdiğim demeçlerde altının onsunun bu sene sonunda 1350 doları deneyebileceğini ve dolarla beraberde altının 155-160 civarını göreceğini söylemiştim. Nitekim 156.80 – 157’ye yakın bir fiyatı gördü altın. Altının onsuda son noktada 1315’di bir geri çekilme oldu. Çünkü her tepede aşşağıdan bir destek gelmediği sürece bir çekilme oluyor”dedi.

Doların yükselmesi altınıda tetikledi

 Dünyada ki siyasi ve politik durumların, Kuzey Kore, Irak, Suriye’de yaşanan olayların sıkıntı yarattığına dikkat çeken Gürcan “Altının yükselip düşmesi bizimle ilgili değil ama bizi etkileyen veya dünyadaki parasal poziyonlar özellikle FED’in yeniden başkanının seçilmesi dolara düzneyeda bir hareketlilik kazadırdı son günlerde. Ani dolar yükselişleri altınıda biraz tetikledi. Altın yükselmese bile dolarla beraber altın kendiliğinden yine yükselmiş oldu. Ama tahminim bundan sonra dolar kendi seyrine dönebilir. Rakam nerelerde olur derseniz 3.50 ile 3.70 civarı olur bu sene ki seyri. Merkez Bankasının da hedef kuru 3.70 civarındaydı. Doları 3.70’lerde hesap etsek altının onsu bu vaziyette kaldığı surette altın 152-156 arası hareket edecek demektir. Ama altının onsunun yükselme pozisyonunda ben altının 160’ları geçeceğini hatta 2018 yılı içinde 170’li rakamların telefuz edileceğini tahmin ediyorum. Bu senenin sonuna kadar da kesinlikle altın 155’in altında kapatmaz. Dünya Merkez Bankalarının fiziki altına olan talepleri 2017 sonu ve 2018 içinde biraz daha yükseleceği yönünde söyleniyor. Bunlar hep altını destekleyen süreçler bence. O açıdan ben yine altının vatandaşlarımız için iyi bir yatırım olacağı kanısındayım.

Dövizi tavsiye etmiyorum

 

Bizim insanımız elinde hep sıcak dursun ister, birde bizim faize yatırmak istemeyen çok insanımız var. Bunların parayı kenarda tutabilme noktasında en güzel hadise bence yinede altın. Altın insanlarımızın vazgeçilmezi, ben dövizi pek tavsiye etmiyorum çok inişli çıkışlı olduğu el yaktığını ve el yakacağını gördük gözlemledik. O yüzden döviz ihtiyacı olmayanın kesinlikle dövizle ilişkili bir alışverişi olmasın altın bence en iyi yatırım. Ben Balıkesir’de yıllardır dernek başkanlığı yaptığım için tüm Türkiye dernek başkanlarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Allah’a çok şükür Balıkesir’de bu sahte altın konusu çok derin değil. Son olarak Kocaeli’nde 400’ün üzerinde Ata lira yakalandı. Ata liranın görüntüsü, gramı sesi, ayar suyund aki neticesi kesinlikle düşün ayar olarak çıkmıyor. Her şeyi 10 numara. Son anda bir şüphe üzerine bozdurmak isteyenler yakalandı. Özellikle güneydoğu ve orta Anadolu bölgelerimizde düşük ayarlı altın türleri çok aşırı derecede fazlalaştı. Balıkesir dışından gelen özellikle yüklü miktarda ki ziynet altınlarda özellikle Ata liaralarda çok dikkatli olunması gerekiyor”şeklinde konuştu.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım