BAÜN’DE PCNL BAŞARISI

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Üroloji Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilen Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) yöntemi ile böbrek taşı tedavisi olan 250. hasta da şifa ile taburcu edildi. 250. hastanın taburcu olmasının ardından işlemi gerçekleştiren Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Güler ve Prof. Dr. Emre Tüzel, uygulanan yöntem hakkında bilgiler verdi.
Bu haber 2017-11-10 01:40:05 eklenmiş ve 381 kez görüntülenmiştir.

Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Tüzel; “Perkütan Nefrolitotomi, böbrekteki genellikle 2 cm.den büyük çaplı ve kompleks taşları tedavi etmek için tercih edilen ve ciltte 1 cm’lik bir kesi ile yapılan endoskopik bir cerrahi yöntemdir. Eskiden bu tip taşlar büyük kesiler yapılarak gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise PCNL ile büyük ve komplike taşların cerrahi tedavisi parmak kalınlığında bir delikten böbrek içine girilerek minimal invaziv olarak yapılabilmektedir. Bu yöntem ile hastanede yatma süresi yaklaşık 1-3 gün olmakta ve hastane sonrası iyileşme süresi geleneksel açık cerrahiye göre çok daha kısa sürmektedir” dedi.

 

Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Güler de; “Perkütan Nefrolitotomi, taş konusunda deneyimli ve bu yöntemi sık kullanan bir cerrahi ekip tarafından yapıldığı müddetçe oldukça düşük risk taşıyan etkili bir yöntemdir. Balıkesir yöresinde taş hastalığı yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle 2 cm.den büyük böbrek taşı ile başvuran hastalarla sıklıkla karşılaşmakta ve Üroloji Bölümünde Perkütan Nefrolitotomi ameliyatını sıklıkla uygulamaktayız. Bu yöntemle tedavisini gerçekleştirdiğimiz 250. hastayı da cerrahi işlem sonrası 2. günde şifa ile taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım