KYK, İstiklal Kahramanlarını andı

Balıkesir Kredi ve Yurtlar Kurumu, Milli Mücadele döneminde ülkemizin bağımsızlığı için büyük vefa örneği gösteren İstiklal Kahramanlarını ‘İstiklal Kahramanları ve Tarihin Dilinden Müziğin Teline’ programı ile yadetti.
Bu haber 2017-11-23 01:40:02 eklenmiş ve 154 kez görüntülenmiştir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Balıkesir’de ‘İstiklal Kahramanları ve Tarihin Dilinden Müziğin Teline’ adlı program gerçekleştirdi. Salih Tozan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa konuk olarak Tarihçi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Müzik ödülü sahibi kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve sanatçı Eda Karaytuğ katıldı.

Salih Tozan Kültür Merkezinde gerçekleşen programda konuşmasında Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, İstiklal Kahramanlarından Nene Hatun’un Milli Mücadele döneminde emzikli çocuğunu bırakarak cepheye koştuğunu, Şerife Bacı’nın ise İnebolu’ya kağnıyla silah götürürken donarak can verdiğini anlattı. Türk milleti tarihinin kahramanlıklarla dolu olduğunun altını çizen Sofuoğlu, cephede gösterilen kahramanlıkların aynısının bilimsel alanda da gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Kredi Yurtlar Kurumun da kalan üniversite gençliğine çok okumaları gerektiğini hatırlatan Sofuoğlu, batının kullandığı söylemler yerine Türk Milletinin kendi söylemlerini oluşturması gerektiğini belirtti. Türk Milletini cephede yenemeyenlerin toplumumuzu dönüştürmeye çalıştığını ve bu şekilde amacına ulaşmaya çalıştığını ifade eden Sofuoğlu, batının yapmış olduğu manevraları iyi okumak gerektiğini söyledi.  Konuşmanın ardından sahne alan sanatçılar Göksel Baktagir ve Eda Karaytuğ, Anadolu’nun dört bir yanında yakılan türküleri ve en güzel ezgilerini söyleyerek programı sonlandırdı. Programın ardından KYK İl Müdürü Yakup Dönmez, katılımcılara teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım