CHP’li bayanlar öğrencilere Nutuk kitabı dağıttı

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Kadın Kolları Öğretmenler Günü nediyle Necati Bey Eğitim Fakültesinde bir basın açıklaması yaparak öğrencilere Atatürk’ün Nutuk kitabını dağıttılar.
Bu haber 2017-11-24 01:40:09 eklenmiş ve 271 kez görüntülenmiştir.

 Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Kadın Kolları Öğretmenler Günü nediyle Necati Bey Eğitim Fakültesinde bir basın açıklaması yaptı. CHP Balıkesir  Kadın Kolları Başkanı Sabriyet Yiğit yaptığı basıun açıklamasında “Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, Ata’mızın doğumunun 100. Yılından yani 1981 yılından beri ülkemizde Öğretmenler Günü olarak, çeşitli etkinliklerle kutlanılan bir gündür. Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” ünvanının  verildiği günün öğretmenlerimize ithaf edilmesi bu mesleğe verilen önemin göstergesidir.  Türkiye’nin Dünya’da hak ettiği yeri alması ve gelişmesi ancak eğitimle mümkündür. Eğitimin mimarı da çocuklarımızı şekillendiren öğretmenlerdir. 9 Eylül 1922 yılında Yunanlılar denize dökülüp Ulusal Kurtuluş Savaşımız kazanıldığında; Mustafa Kemal Atatürk “ Asıl savaş şimdi başlıyor, bu da cahillikle olan savaştır” diyerek eğitime ne kadar çok önem  verdiğini açıkça göstermiştir. Bu savaş öğretmenlerle, eğitimcilerle kazanılacaktır. Ata’mızın şu sözünden bunu çok net anlıyoruz. “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da esaret ve sefalete terk eder.”  Öğretmen doğan güneşe benzer, etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Ancak öğretmenler  en  iyi koşullara sahip olmadan, karanlıkların aydınlanması, ülkemizin eğitim sisteminin  istenilen seviyeye çıkabilmesi mümkün değildir”dedi.

Öğretmenler gününü kutluyoruz

Öğretmenlerin içinde bulunduğu koşulların uygun olmadığına değinen Başkan Sabriye Yiğit “Öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu yoksulluk sınırı altında bir gelirle, yaşam mücadelesi vermektedir.  Bir saatlik ders ücretinin 12 TL civarında olduğunu düşünürsek ki  o da öğretmenin ücretli dersi varsa sıkıntılarını daha kolay anlayabilir, empati kurabiliriz. Bu durumla orantılı olarak son yıllarda öğretmenlerimizin sosyal statülerinde dede çok büyük kayıplar olmuştur. Emekli öğretmenlerin durumu ise içler acısıdır. Yüzbinlerce atanamayan öğretmen, meslek içinde ötekileştirmeyi de beraberinde getiren; sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen bu durumlara ek olarak eğitimde temel sorunlardandır. Başta başöğretmenimiz olmak üzere, PKK terör örgütünce şehit edilen Aybüke Yalçın  öğretmenimiz nezdinde, bütün şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, emekli öğretmenlerimizin; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirme gayretinde olan öğretmenlerimizin, değerli meslektaşlarımın  öğretmenler gününü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmanın ardından CHP Kadın Kolları üyelesi bayanlar ve CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki öğrencilere Atatürk’ün Nutuk kitabını dağıttılar.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım