Kafaoğlu : “Balıkesir lezzetleri önemlidir”

Altıeylül Belediyesi tarafından düzenlenen Yöresel Lezzetler Festivalinde ilçenin merkez ve kırsal mahallelerinde ki bayanlar tarafından hazırlanan 38 çeşit yöresel lezzetin tanıtımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Zekai Kafaoğlu “Ağız tadı önemli. Ağız tadı olmadan hiçbir şey olmuyor. Her işte böyle. Yemek yerken ağız tadı önemli. Siyaset yaparken ağız tadı önemli, iş yaparken önemli. Cenab-ı Allah ağzımızın tadını bozmasın. Balıkesir lezzetleri önemlidir. Kendine has tatları vardır”dedi.
Bu haber 2017-11-29 01:41:10 eklenmiş ve 252 kez görüntülenmiştir.

Altıeylül Belediyesi tarafından yöresel lezzetlerin tanıtım festivali gerçekleştirildi. Kurtdereli Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen programda 38 çeşit yöresel lezzet tanıtıldı. Tanıtım töreni öncesi bir konuşma yapan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, geçmişini bilmeyen toplumun geleceğine sahip çıkamayacağını belirterek, "Bir millet ancak geçmişinden ilham ve ders alarak, geçmiş değerlerine sahip çıkarak ilerleyebilir. Milleti millet yapan en önemli unsurlardan birisi de aynı tarihsel geçmişe sahip olmalıdır. Geçmişini yok sayan, görmezden gelen bir toplumun millet olması mümkün değildir" dedi.

Mutfağımıza sahip çıkılması Balıkesir'imize katkı sağlar

Kültürel miraslar içerisinde yemek kültürünün de önemli bir yer işgal ettiğini söyleyen Avcı, "Yöremiz tarım ve hayvancılık alanında öncü bir ilçe olması hasebiyle yöresel lezzet çeşitliliğimiz de önemli ölçüde zengindir. Dünya üzerinde yörelere özgü lezzetler bölgenin bir merkez haline gelmesinde en etkili unsurlardan birisidir. Bu maksatla bugün burada Altıeylül yöresel lezzetler festivalinin, mutfağımıza sahip çıkılması ve tanıtılması kapsamında Balıkesir'imize katkı sağlayacağına inancımız tamdır. Bu festival ile yöremize has lezzetlerin gün yüzüne çıkarılması, genç kuşaklara tanıtılması ve turizm kapsamında ön plana çıkarılarak ekonomik ve kültürel katkı sağlanması amaçlanmıştır" şeklinde konuştu.

Kadim milletlerin kadim mutfakları

Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya ise, "Kültürümüzün bir parçası da yemek kültürü. Hatta baktığımızda kadim milletlerin kadim mutfakları olduğunu da görüyoruz. Son 20 - 30 yıl içerisinde de, zaman içerisinde unutmaya başladığımız değerlerimiz arasında bunların unutulmaması, gelecek kuşaklara aktarılması bizi biz yapan değerlerin milletin de muhafazasını sağlayacak en önemli unsurların başında gelmektedir" dedi.

Siyaset yaparken ağız tadı önemli

Son olarak konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise yaptığı konuşmada, "Kültürümüz önemli. Bizim kültürel mirasımızın içerisinde folklorümüz de var, yemeğimiz de var, kıyafetimiz de var, örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz de var. Bugün bu geleneklerimizden Altıeylül'ün kırsal mahallelerinde yapılan yöresel lezzetlerin festivalini yapıyoruz. Ağız tadı önemli. Ağız tadı olmadan hiçbir şey olmuyor. Her işte böyle. Yemek yerken ağız tadı önemli. Siyaset yaparken ağız tadı önemli, iş yaparken önemli. Cenab-ı Allah ağzımızın tadını bozmasın" diye konuştu.

Lezzetleri meydana çıkartan değerler var

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak yöresel lezzetlerin tanıtılacağı bir yemek kitabı çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Kafaoğlu, "Bu lezzetleri meydana çıkartan değerler var. Sevgi bu değerlerin başında geliyor. Yemek yaparken bile sevginizi kattığınız zaman o yemek başka bir lezzetli oluyor başkan bir tatlı oluyor. Yine yaptığınız işlerde de sevginizi, gönlünüzü, yüreğinizi ortaya koyarak yaparsanız başarılı oluyorsunuz. Sonuçlar tabi ki güzek oluyor. Onun için yaptığımız işlerde hep sevgiyi sevgi iklimini mutlaka kullanacağız ve işin içine bunuda mutlaka katacağız. Çünkü sevginin aşamayacağı engeller yoktur, açamayacağı kapılar yoktur. Altıeylül Belediyesi olarak bir kitapçık çıkartmıştık inşallah sayın Kaymakamımın da dediği gibi bunu daha da geliştirerek kırsal mahallelerimizdeki bu geleneksel ve yöresel yemekleri de içine katarak çok daha kapsamlı bir çalışma Balıkesir'e inşallah yakışır. Büyükşehir olarak da bunu yapmamız lazım. Balıkesir lezzetleri önemlidir. Kendine has tatları vardır" dedi.

Başkan Kafaoğlu tarhana çorbası ve taze fasülye seviyor

Konuşmalar sonrasında yemek hazırlayan katılımcılara plaketleri verilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu eşi Didar Kafaoğlu, protokol üyeleri ve diğer programa katılan davetliler ardından hazırlanan yemekleri tattılar. Didar Kafaoğlu sorulan bir soru üzerine Başkan Kafaoğlu’nun tarhana çorbası ve taze fasülyeyi çok sevdiğini belirterek tatlılardan ise şerbetli tatlıları tercih ettiğini ve özellikle kabak tatlısını çok sevdiğini ifade etti.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım