Başkan Avcı: Müzik Ruhtur, dinamiktir

Altıeylül Belediyesi Türk Müziği Eğitim ve Sanat Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı yaptığı konuşmada “Müzik bir halkın yaşama dair sahip olduğu, yaşadığı tüm değerleri ve olayları içinde barındırdığı ve nesilden nesile taşıdığı bir köprüdür. Müzik dildir, kederleri elemleri anlatır. Müzik ruhtur, dinamiktir”.
Bu haber 2017-12-08 01:40:10 eklenmiş ve 217 kez görüntülenmiştir.

Bahçelievler Mahallesi Teknik Lise caddesinde hizmet verecek olan sanat merkezi düzenlenen törenle hizmete girdi. Altıeylül Belediyesi tarafından projelendirilip hayata geçirilen Türk Müziği Eğitim ve Sanat Merkezi açılışında yaptığı konuşmada milleti millet yapan unsurların başında kültür ve folklorun geldiğinin altını çizen  Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı şunları söyledi: “Kültür ve Folklor kavramları işin içine girdiğinde müziği de konu almış oluyoruz. Müzik bir halkın yaşama dair sahip olduğu, yaşadığı tüm değerleri ve olayları içinde barındırdığı ve nesilden nesile taşıdığı bir köprüdür. Müzik dildir, kederleri elemleri anlatır. Müzik ruhtur, dinamiktir. Toplumlar müzikleri ile birbirlerini tamamlarlar, anlarlar. Bu bağlamda müzik alanında yapılacak her işin paydasında insan vardır. Sanatın ve sanatçının her daim yanında olmak bizim önemli görevlerimiz arasındadır. Merkezimiz Balıkesir Musiki Derneği ile imzalamış olduğumuz protokol kapsamında Balıkesir Türk Müziği Topluluğu kurucusu Bestekâr Sıtkı Sahil’in yönetiminde konusunda uzman eğitimciler marifetiyle, ses, dini musiki, keman, ud, klarnet, ney, bağlama, ritm sazlar gibi alanlarda hizmet verecektir. Ayrıca tam bir profesyonel ekip olan Altıeylül Türk Müziği Topluluğu bünyemizde görev yapacaktır. Bu topluluğun en büyük özelliği her türlü müziği yapabilecek kapasitede ve donanımda olmasıdır. Bu vesile ile kurumumuzun Balıkesir’e ülkemize ve kültürümüze hayırlı olmasını diliyor, destek ve katkılarından dolayı, ayrıca bu projenin mimarı olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum”.

‘Gençler donanımlı olmalı’

 

Projenin mimarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada Türk müziği ve sanatına hizmet etmenin önemine vurgu yaparken, sanat konusunda gençlerin eğitilmesinin gerekliliğine değindi. Kafaoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:  “Sanat ve müzik eksik kalırsa bir milletin hayat damarlarından biri eksik kalmış olur. Sanat ve müzik konusunda gençlerimizi eğitmemiz lazım. Bizlerden daha donanımlı olmaları lazım. İlimde, bilimde, fende, teknolojide sporda yetiştirdiğimiz gibi, Türk Müziği ve sanatımız konusunda da gençlerin donanımlı gelişmesi için Yerel Yönetimlerin üzerlerine düşenleri yapması lazım. Altıeylül Belediye Başkanıyken bu çalışmayı başlatmıştık, nihayete ermesiyle açılışında bulunmaktan mutluyum. Özellikle Sıtkı Sahil hocamın hakkını ve emeğini teslim etmek lazım. Hep bizi teşvik etmiştir. Gayretleri ve alakasıyla bu kurumun yürütülmesi ile ilgili olarak ‘’Gözünüz arkada olmasın, biz bu işi yürütürüz.’’ demişti. Biz de Altıeylül ilçesine Bahçelievler mahallesine Türk Müziği ve Sanat Merkezi’nin yakıştığını düşünüyoruz. Öğrendiğime göre şimdiden 103 öğrencimiz olmuş, ne kadar güzel. Bu gençlerin başka kötü alışkanlıklar edinme potansiyeli varken, burada Türk Müziği ve müzik aletlerini çalmayı öğrenecekler. Kabiliyetlerini ve becerilerini keşfetmiş olacaklar. Bu merkezin Bahçelievler’e, Altıeylül’e Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyorum.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım