"2025'te su petrolün önüne geçecek"

Balıkesir'in Gönen Sulama Ovası Birliği Başkanı Bülent Can, 2017 yılında Gönen'de 128 bin dekar alanın sulandığını ifade etti.
Bu haber 2018-01-27 01:40:04 eklenmiş ve 212 kez görüntülenmiştir.

Can, iyi bir işletme olduklarının altını çizerek, "Matematiği, hesaba kitaba sığmayacak bir işletmeyiz. Su planlamasında yüzde 19 çeltik ekilecek alan, yüzde 30'unu ise ağaçlık alan diye planlıyoruz fakat yüzde 100'ünü suluyoruz. Belki su tüketimine göre bakacak olursak bir baraj daha olsa ancak yetecek ama biz takviye pompalarımızla ve günlük yaptığımız doğru su dağıtım planlaması ile sezonu sıkıntılı da olsa çıkardık" dedi.
Birlik Başkanı Can, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun ifadesine göre son 44 yılın en kurak yılı olan 2017'de çiftçinin malını yakmadıklarını ve sadece bunun bile bir başarı olarak görüldüğünde kimsenin birliğin çalışmalarına laf etmeye hakkı olmadığını ifade etti. Can, "Gönül ister ki, aynı başarıyı suyu yöneten tüm kurumlar da gerçekleştirebilsin. Çünkü su hayattır ve hayat iyi yönetilmelidir. İyi yönetilmez ise idarenin başındakiler kişilerin hayatlarını yok saymış olacaklardır" dedi.
2025'te su petrolün önüne geçecek
2017 yılında GOSB olarak yükselen enerji bedelleri ve oranları karşısında çiftçinin mağdur olmaması için enerjide tasarruf sağlayarak aynı zamanda pompajda aksaklık olmaması için 4 pompa istasyonunda rehabilitasyon çalışması yaptıklarını vurgulayan Can, "Bu yatırımlarla çiftçilerimiz sorunsuz su alışını devam ettirirken, 2019'da yatırım bittiğinde de daha ucuz su kullanma imkanına sahip olacaklar. Yatırım her ne kadar büyük olsa da kendini 1,5 yılda amorti eder. Bu da GOSB'un her 1,5 yılda bir yatırım maliyeti kadar kâra geçtiğinin göstergesidir. Biz rüzgar gülü, güneş paneli kurup 8-10 yılda kendini amorti eden projelerle birliği kâra geçirmektense, yapılan revizyonlarla 1,5 yılda kâra geçirecek bir model gerçekleştirdik. Hele ki bunda bir de yıllık pompa bakım onarım giderlerinden de kurtulacağımızı hesaba katarsak kârlılığımız daha da büyük. GOSB her zaman için yapmış olduğu yeniliklerle örnek ve öncü olmuştur. Avrupa'daki Sulama Birlikleri'nin hayal edemeyeceği projeleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki 2025'te su petrolün önüne geçecek. Suyu olan ülkeler kazanacak. Bu yıl barajlarımızın da doluluk oranı iyi" şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım