Kuyumcularda düğün hareketliliği

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan Türkiye’de ve Balıkesir’de düğün sezonu olması nedeniyle altının kuyumcularda hareketlilik gösterdiğine dikkat çekerek “Bizim yurt dışında çalışan işçilerimiz de çok bu vatandaşlarımızın hem birikim yönünden hemde bundan sonra yapacakları düğün yönünden bir takım alışverişleri olunca bizim iç piyasamızda bütün Türkiyemizde bir hareketlilik var. Fiyatlar müşterile tarafından kanıksandı ihtiyaç varsa alınıyor. Paralar hala yüzdesel olarak yüzde ellinin üzerinde gayrimenkule, yüzde ellinin altındaki miktarıda araba gibi yatırımlar için değerlendiriliyor. Altın bozduranların yüzde 80’i gayrimenkule özellikle ön planda 1 sırada yer alıyor. 2. Planda ise araba alımı altın bozdurmanın başlıca sebebi bu. Borç ödemek için bozduranlarda var tabiki ama genelde gayrimenkule gidiyor para. Bu yüzden gayrimenkul piyasasında ki hareketlilikle bizim altın piyasasında ki hareketlili k orantılı gidiyor. Ben vatandaşların elindeki altınını keyfi olarak bozduramasına karşıyım bunu senelerdir söylüyorum. İhtiyaç haricinde altının fiyatının öyle 140-130’ların altına gelecek hareketiyle bozdurayım sonra yine alırım bu kesinlikle yanlış hareket olur”dedi.
Bu haber 2017-08-14 12:06:18 eklenmiş ve 343 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan altın ve döviz piyasasını değerlendirdi. Başkan Gürcan “Ağustos ayı itibariyle altının seyri ons bazında daha önce ön gördüğüm gibi 1200 lerde görüşmüştük, 1230-1250-1270-1300-1350 aşamaları olabileceğini ifade etmiştim. Bir kaç önce 1280’leri denedi fakat tutturamadı yine 1258 civarıngeri çekilme oldu. Şuan 1230-1220’de çok kuvveli bir destek var altın yönünden dünya piyasalarında. 1258’de bizim için bugün yurt dışı Amerika piyasaları daha açılmadı ama güçlü bir destek. Bu açıdan 1270’i çok önemsiyorum. Eğer altın 1270 onsu bu üçüncü seferinde de shhli geçerse bu sefer 1280 ve 1300’lü onslar gündeme gelecek o yüzden altın dünya piyasalarında ki seyri yönünden artık aşağıya doğru dönme yani 1200’lü onsların altına gelme ivmesini bence kırdı, gelme ihtimalide yok dünya piyasaları açısından. Türkiye piyasası açısından doların 1 aydır zayıf görünümlü olması 3.52, 3.53 3.55 badında gezmesi altınında Türk parası bazında 143-144 TL’nin üzerine çıkmasını engelliyor. Bundan sonra ons bu seviyelerde gezer dolarda 3500 civarında hareket ederse altının fiyatının bu seviyelerde geleceği tahmin ediliyor. Ama doların dünya piyasalarında ne yağacağı belli olmuyor, bakıyorsunuz bir anormallikte dolar 3.60 oluyor. 3.60’ı bir kaç ayydır pek kıramadı ama altın gayri ihtiyari bundan etkileniyor. Bu açıdan ben altının onsuna bağlı olarak Türkiye’de ki altın piyasasının fiyatının hareket edeceğini tahmin ediyorum. Burada demek ki 142 ile 146 arasında bir müddet seyredeceği tahmini var bende ama altının sene sonunda ben 1300’lü rakamlara çok rahat ulaşacağını tahmin ediyorum. Devlet’te sene sonu dolar fiyatını 3.60-3.70 bandında Merkez Bankası hazine olarak hesaplayarak açıklamasını da yaptı zaten. O nedenle altının kolaylıkla 145’i kırıp yukarı doğru bir ivme yapacağını tahmin ediyorum. Has altının seyri bu vaziyette” dedi.

Piyasada altın sıkıntısı yok

 Türkiye’de ve Balıkesir’de düğün sezonu olması nedeniyle altının kuyumcularda hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Başkan Gürcan “Sünnet, nişan, düğün hareketliliği var kuyumcularda. Takı olarak bilezik genelde hep ön plandadır. Bunun haricinde de hediye takımı bakımından küçük ve yarım altın dediğimiz ziynet altınlarında da baya bir hareketlilik var. Bu hareketten dolayı darphanede her hangi bir sıkıntı olmadığı için piyasa fiyatları çok yukarıda değil. Geçtiğimiz yıllarda darphanenin piyasalara altın yetiştirememesinden dolayı muazzam bir talep gelince arzda olmayınca küçük altın çok büyük rakamlar katteddi ve aştı . Ama bu gün için şuan piyasada küçük altın veye zihnet altınının sıkışma pozisyonu yok. Olmadığı sürece de küçük altının alımı satımı bulunması çok rahat. O açıdan ben piyasada pek sıkıntı yaşanacağını tahmin etmiyorum” şeklinde konuştu.

İç piyasa hareketli

 

Birikimlerin değerlendirilmesi konusunda da görüşlerini açıklayan Başkan Gürcan “Birde bizim yurt dışında çalışan işçilerimiz de çok bu vatandaşlarımızın hem birikim yönünden hemde bundan sonra yapacakları düğün yönünden bir takım alışverişleri olunca bizim iç piyasamızda bütün Türkiyemizde bir hareketlilik var. Fiyatlar müşterile tarafından kanıksandı ihtiyaç varsa alınıyor. Fiyatın yüksekliğine alçaklığına bakılmıyor ama bunun yanında bozdurmak için gelende çok. Paralar hala yüzdesel olarak yüzde ellinin üzerinde gayrimenkule, yüzde ellinin altındaki miktarıda araba gibi yatırımlar için değerlendiriliyor. Altın bozduranların yüzde 80’i gayrimenkule özellikle ön planda 1 sırada yer alıyor. 2. Planda ise araba alımı altın bozdurmanın başlıca sebebi bu. Borç ödemek için bozduranlarda var tabiki ama genelde gayrimenkule gidiyor para. Bu yüzden gayrimenkul piyasasında ki hareketlilikle bizim altın piyasasında ki hareketlili k orantılı gidiyor. Ben vatandaşların elindeki altınını keyfi olarak bozduramasına karşıyım bunu senelerdir söylüyorum. İhtiyaç haricinde altının fiyatının öyle 140-130’ların altına gelecek hareketiyle bozdurayım sonra yine alırım bu kesinlikle yanlış hareket olur. Ben altının belkide en son gördüğü nokta 154 liraydı 24 ayar altının fiyatı. 154 lira kırılırsa 160’ı telefuz etmek zor olmaz bu sene içinde. Ben altını dözive, faize ve diğer enstrümanlara göre en şanslı yatırım aracı  olarak görüyorum”dedi. HABER: Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım