MADIMAK'TA HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

Balıkesir Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Madımak Olaylarında hayatını kaybedenler anısına AHP Meydanında basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2018-07-02 13:58:19 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

 

Balıkesir Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin AHP Meydanında  Sivas katliamının 25. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak “Hayatını kaybedenler tüm canları saygı ve sevgiyle anıyoruz. Sivas Madımak olayı yani Sivas katliamı Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında  Madımak Otelinin kuşatılıp devletin gözü önünde yakılması ve dolayısıyla 35 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ile sonuçlanan olaylar zinciridir. Türkiye’de demokrasi ve özgürlik isteyen bütün aydınlar yaşamlarının her alanında ne yazık ki saldırya uğramışlar ve katledilmişlerdir. Sivas’ta yakılan yaşamın, kardeşliğin barışın sevdasıyla laiklikti, Türkiyeydi, cumhuriyetti, çağdaşlıktı bilim ve sanat aşkıydı yıkılan. Radikal İslam denilen ve dine dayalı bir devlet düzenini laik Türkiye Cumhuriyeti yerine kurmak isteyenler terörü yaşam biçimi haline getirmişler, cumhuriyete, laik düzene, aydınlığa, sanata, bilime Atatürk ve devrimlerine saldırmışlardır. Aradan geçen zaman içinde Sivas olaylarının üstünün örtülmesi için her şey yapılmış ve nihayetinde 13 Mart 2012’de Sivas davası düşürülmüştür. Böylece gerici güçler düzen yargısı tarafından alenen aklanmıştır. Sivas olaylarının 25. Yıl dönümünde özgür ve demokratik bir ülke yaratmak için Madımak’ta bedenleriyle ateşe samah duran canlarımızın direnci, bilinci ve inancı mücadelemize ışık tutacaktır. İnsanlarımızın yüreklerini burkan, acıtan, ağlatan  çocuğundan yaşlısına milyonlarca insanı irkilten ve düşündüren bu yangında canlarını yitiren 35 insanımızı saygıyla ve aydınlık bir Türkiye özlemiyle anıyoruz.  Uzun zamandan bu yana ülke gündeminde yer alan ve son günlerde sıkça kamu oyunda tepkilere neden olan çocuk istismarı ve ölümleri hakkında Balıkesirlilerin duygu ve düşünceleri almak halkın nabzını yoklamak için sokaklardayız”dedi.

Düzenlenen basın açıklamasına CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı,CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, CHP Balıkesir eski il başkanı Ender Biçki’de katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım