İŞBİR’den Balıkesir’e 50 milyonluk yatırım

İşbir Elektrik Sanayi A.Ş tarafından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 31 bin 500 m2 alanda yapacağı 50 milyon liralık yatırım için arsa tahsis sözleşmesi BSO konferans salonunda gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-08-16 01:40:20 eklenmiş ve 335 kez görüntülenmiştir.

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş tarafından Balıkesir OSB’de 31 bin 500 m2 alan üzerine yapacağı 50 milyon liralık yatırım için arsa tahsisi BSO Konferans salonunda gerçekleştirildi. İŞBİR yatırımı tamamlandığında Balıkesir’de 200 kişiye iş imkanı sağlarken yıllık üretimini 500’den 5 bine çıkaracak. İmza töreninde açılış konuşması yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur gururlu ve heyecanlı olduklarını dile getirerek “Çünkü İŞBİR gibi sektörünün öncü lider kuruluşuna OSB’de yer tahsisi yapıyoruz. Balıkesir ve Türkiye sanaysi için inşallah hayırlı uğur. İŞBİR Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının(TSKGV) iştiraki. Türk Silahlı Kuvvetleri bizim göz bebeğimiz ordumuzun bir kuruluşunada burada yer tahsisi yapmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Biz Balıkesir Sanayi Odası olarak bölgemizde yakın zamanda savunma sanayi ile ilgili kümelenme yapma niyetimiz var. İnşallah bu konuda da İŞBİR ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ile birlikte çalışmayı düşünüyoruz. Diğer ASELSAN, TAİ, ROKETSAN gibi kuruluşlarlada görüşmeler yapıp bölgemizde vakfın dahada da aktif olması için elimizden gelen çalışmaları yapacağız. Ben bu yatırım ülkemize Balıkesir’e hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Neden biz başkasına muhtacız üretmiyoruz

 Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü emekli Tüm General Sadık Piyade vakfın tamamiyle Türk milletinin bağışlarından oluşan çok farklı bir vakıf olduğunu hatırlatarak Balıkesir’e sadece jeneratör fabrikası değil, Türkiye’nin yenilebilir enerji sektörüne destek olacak milli teknolojiyi getireceklerine vurgu yaparak “Vakfımız 1974 Kıbrıs Barış Harekatında uygulanan ambargo üzerine milletimiz ayağa kalktı. Savunma sanayinde neden biz başkasına muhtacız üretmiyoruz dediler. Toplanan bağışlarla bu şirket doğmaya başladı. Onlardan bir taneside İŞBİR. TSKGV şu demek bünyesinde 36 tane şirketi barındıran savunma sanayinin yüzde ellisine yakını elinde bulunduran bir şirket. Savunma sanayi cirosunun yüzde 43’nü, ihracatın yüzde 41’ni, ARGE’de yüzde 60’nı ve çalışanlar yüzde 40’nı bünyesinde toplayan tamamiyle  halkın bağışlaıyla kurulan bir vakıf. Esas amacımız şu milli savunma sanayini geliştirmek. Yeni savunma sanayi şirketleri kurmak yeni harp sanayi gereçleri almak en önemliside TSK’nın savaş gücünü arttırmak. Bu vakfın bünyesinde ASELSAN, HABERSAN, ROKETSAN, TAI, İŞBİR VE ASPİLSAN. Bunun haricindekilerin sermayesi yüzde 50’den al olduğu için söylemiyorum. Bu vakfın aktif kotalı 22,5 milyar TL. Bu vakfın 2016 yılı satış geliri 7.8 milyar TL. İş hacmi 2,5 milyar dolar. Yine gelecek yıllara taahütümüzde 23 milyar dolar. Bu söylememin sebebi şu bu Türk milletinin vakfı sizlerin vakfı. Silzerin hala vermiş olduğunuz 100 ve 200 liralarla bu devreleri bu amiral gemilerini yarattık” şeklinde konuştu.

İlk yüzde 3 şirket

Vakfın dünya çapında dereceler aldığına dikkat çeken Sadık Piyade “Vakfımız 1 hafta önce açıklanan dünyadaki tüm savunma şirketleri arasında ilk yüze 3 tane şirketini yerleştirdi. 57. Sırada ASELSAN, 61. Sırada TAI, 98. sırada da ROKETSAN. Dünyadaki bütün savunma şirketleri arasında yer aldı. Bu bizim inanılmaz gurur kaynağımız Türk milletinin gurur kaynağı. Balıkesir İŞBİR’i üstlenmiş , üslendiğide yetmemiş kendi OSB’sinde arazi tahsis ederek daha da kucaklamış.Bugün İŞBİR 40 yaşına bastı, bu gün kurulmuş 1977 yılında bu gün kurulmuş çok olgunlaşmış. Artık olgunluk seviyesinden sonra ben ileriyi görmek istiyorum tecrübe kazandım diyor yeni yatırımlara koşuyor. İŞBİR diyor ki ben sadece jenaratör üretiminde kalmak istemiyorum diyor. Türkiye’de ilk kurulan jeneratör fabrikası İŞBİR. Ben daha da ileri gideceğim diyor alternatör üreticeğim seri üretime geçeceğim diyor. Bunlarla da kalmayıp rüzgar enerjisine geçeceğim ve alternatör üreteceğim diyor. Bununlada kalmayıp ben HES’lere gireceğim diyor ve daha da süprizler yapacağım diyor. Balıkesiride biz savunma sanayi şemsiyesi altına almak istiyoruz, Balıkesir’in isminide duymak istiyoruz diyor. Buda beni son derece mutlu etmiştir. Balıkesir’de onları neden bu kadar sahiplendiğini çok net görüyorum. İŞBİR 120 çalışanı ile bunların dışında serviz ağıyla, 250’ye yakın alt yüklenicisiyle, yurt dışında 25’e yakın alt yüklenicisi ile hizmet vermektedir” dedi.

Bu kürsüde çok mutluyum

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise “Bu kürsüyü ve salonu gerçekten çok seviyorum, bir çok salon ve kürsüde konuşuyorum ama burada konuşup bir şeyler söylemek benim çok hoşuma gidiyor. Sebebi şu bu kürsüye her çıktığımda bir fabrikanın temelinin atılmasıyla ilgili evraka imza atıyorum acayip mutlu oluyorum. Çünkü bu gün İŞBİR ile atacağımız daha öncesinde de bir kaç kez bu salonda burada Türkiye’nin büyüklerinden olan firmalarımızın bu şehirde de yatırım yapıp bu şehirde istihdam sağlayıp ülkemin büyük hedeflerine 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine katkı sunmak üzere, ekonomimizi geliştirmek üzere firmalar aracaılığıyla katkı sağlamasına tanıklık ediyorum, şahitlik ediyorum içinde bulunuyorum. Bu benimö için meslek hayatımda ki en büyük zevklerden bir tanesi. Özellikle OSB yönetim kurulu başkanımıda, BTO ve BSO başkanları başta olmak üzere diyorum ki burada bol bol bu türden törenler yapalım. Bu şehre katkı sunalım bu şehrin gücünü artıralım. Bu şehrin ülkemize olan katkısını hep birlikte artıralım. Bunun gayreti ve çabası içerisindeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı gerçekten bu günlerde de önemini çok iyi anladığımız önemli bir işi yıllar önce gerçekleştirmiş yola çıkmış.

Tankımızı, topumuzu, uçağımızı üretiyoruz

Türkiye tarafından üretilen insansız hava araçlarının herkesin gündeminde olduğuna vurgu yapan Vali Yazıcı “Bakınız herkesin gündeminde özellikle son bir iki yıldır insansız hava araçlarının bizim tarafımızdan üretiliyor olması bazı mühimmatlarımızın savunma sanayi ile ilgili tankımızın tüfeğimizin topumuzun bizim tarafımızdan bizim ülkemizde bizim mühendislerimizle bizim komutanlarımızın emri altında üretiliyor olmasının önemini bir kez daha yeniden kavradık. Olmazsa olmazlardan bir tanesi savunma sanayi bulunduğumuz jeopolitik konumdan dolayı bizim birinci sırada önemsememiz gereken ve hiç kimseye muhtaç olmadan kimsenin ne teknolojisine ne bir toplu iğnesine muhtaç olmadan kendi kendimize yetmemiz gereken bir alan ben şahsen böyle düşünüyorum. Bu ülke tarihe baktığınız tarihi süreci incelediğinizde de göreceğiniz gibi 1071 den bu yana Anadolu topraklarının önemi ve bu önemin hiç kaybolmadığını bir kez daha defalarca gördüğümüz için özellikle savunma sanayimizin tamamen bize ait olması lazım. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının bunu 40-50 yıl önce görüp bu şekilde yola çıkmış olmasından dolayı o zamanki paşalarımızı buna fikir anlamında fiziki anlamda emek verenlere teşekkür etmek isterim. Devam eden süreçte de bugünkü arkadaşlarımıza da huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Ülke çok önemli bir virajı aldı. Bir hain saldırıdan yeni kurtulduk. Koşarak yolumuza devam ediyoruz. Güçlendirme Vakfımızın bu alandaki şirketlerini daha da güçlendirmesini daha da önemsemesini mümkünse en kısa zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Ersin Yazıcı olarak şunu istiyorum. Savunmayla ilgili cıvatayı bile biz üretelim. Hiç kimseye muhtaç olmadan. Türk insanının türk beyninin buna kabiliyeti, gücü, fikri, zikri her şeyi yeter. Sizler önderlik edin. İnsanlarımızda bunları yapsın. Yapmaya devam ediyoruz. Tankımızı, topumuzu, uçağımızı üretiyoruz. Mutlu oluyoruz. Ama inşallah yakın bir gelecekte hepsini biz üretelim. Dünyaya biz satalım. Bize başkaları satmasın. İşbir’in organize sanayi bölgesinde olmasının sanayimize katkı sunacağını güzelleştireceğini renk katacağını başka sektörlerin başta kendi alanı olmak üzere motive edeceğini önderlik edeceğini düşünüyorum. Bu kararı veren OSB yönetimi olarak kendimi mutlu addediyorum. İyiki İşbire bu araziyi verdik iyiki İşbir burada bu güzel yatırımı yapacak. Huzurlarınızda hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının yine bu alanla ilgili başka firmalarının da yatırım yapması dileğiyle hayırlı olsun diyorum”.

 

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi. Törene İŞBİR Elektrik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı EmTümg.Haluk Çetinkaya, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şinasi Toğrol, Yönetim Kurulu Üyesi Salahattin Dönmez, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İŞBİR çalışanları ve davetliler katıldı. HABER: Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım