Balıkesir Sendikalar Birliği’nden hükümetin zam teklifine tepki

Balıkesir Sendikalar Birliği adına açıklama yapan Kamu-Sen İl Temsilcisi Yılmaz Kuran, Hükümetin 2018 ve 2019 yılları için yaptığı yüzde 3-3’lük teklifin kabul edilebilir bir yanının olmadığını söyledi
Bu haber 2017-08-18 01:40:04 eklenmiş ve 278 kez görüntülenmiştir.

Aralarında KESK, Kamu-Sen, TÜRK-iş ve Birleşik Kamu-İş’in yer aldığı Balıkesir Sendikalar Birliği dün bir basın açıklaması yaparak 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundular. Kamu-Sen İl Binası’nda saat 12:30’da gerçekleşen açıklamayı Kamu-Sen İl Temsilcisi Yılmaz Kuran yaptı. Kuran, Hükümetin kamu çalışanları ve emekliler için hem 2018 hem de 2019 yılları için altışar aylık dönemlerde yüzde 3-3’lük zam teklifi yaptığı açıkladı. Yapılan bu teklifin ciddiyetten yoksun olduğunu iddia eden Kuran, kamu emekçilerinin maaş artışlarında gerçekleşen değil, hedeflenen enflasyonun temel alındığını, ancak hükümetin hedeflediği enflasyon ile gerçekleşen enflasyonun tuttuğunun henüz görülemediğini ifade etti.

“UMARIM BU KEZ BİZİ YANILTIRLAR”

Açıklamasında bazı sendikaları da eleştiren Kuran; “Malum konfederasyon yönetimi, ‘enflasyon oranında yapılacak artış sıfır zamdır’ demekte ve talebinde ısrarcı olacağını vurgulamaktadır. Öte yandan söz konusu konfederasyon yönteminin geçmişten günümüze kadar yaptığı çalışmalar ve sözleşmeler kamu emekçilerinin hafızalarındadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde malum konfederasyon yönetiminin taleplerinde ne kadar ısrarcı olacağını, geçtiğimiz toplu sözleşmelerde olduğu gibi %1 hatta %0,5 puanlık artışlar karşısında sözlerini unutup unutmayacağını, ‘helal gıda sertifikası, hac izni’ gibi taleplerinin karşılanması durumunda maaş artışlarını ikinci plana atıp atmayacağını tüm kamu çalışanları görecektir. Toplu sözleşme masasında ‘Bir sendikanın üyelerine toplu sözleşme ikramiyesini şu kadar verin, diğer sendika üyelerine bu kadar verin’ diyerek tüm kamu çalışanlarını kucaklamak yerine bir kısmını kıymetli diğerlerini kıymetsiz ilan eder. Bütün kamu çalışanlarının haklarını almak ve beraberce mücadele etmek yerine ‘Sendikamın kasası dolsun’ diye dayanışma aidatı talep edersen yüzde 3+3 ile muhatap olursun. 16 yıldır siyasi iktidarın kanatları altında büyütülen, enflasyon oranı altındaki rakamlara imza atan, kamu emekçilerinin yıllardır çözülmeyen ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, 4/C liler başta olmak üzere tüm güvencesizlerin kadroya alınması, gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizliğin giderilmesi, fiili hizmet tazminatı konularından önce kendi üyeleri için iki kat toplu sözleşme ikramiyesi isteyen, malum konfederasyon yönetiminin mücadelede değil ama kamu emekçilerini yanıltmada sınır tanımayan ısrarına defalarca şahit olduk. Umarız bu kez bizi yanıltırlar” dedi.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN TESİS EDİLMESİ GEREKİYOR”

 

Ülkede emeğin haklarını korumanın, kazanımları kalıcı hale getirmenin tek yolunun o ülkede demokrasinin, barışın, adaleti, hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi olduğunu vurgulayan Kuran; “Demokrasinin, adaletin, hukukun ayaklar altına alındığı bir yerde emeğin haklarından bahsetmenin mümkün olmadığına dikkat çekiyoruz. Siyasi iktidar tozpembe tablolar çizmeye, malum konfederasyon yönetimi ise tarihi başarı nutukları atmaya devam etmektedir. Ancak kamu emekçileri açısından bakıldığında ortada ne bir pembe tablo, ne de tarihi başarılar vardır. Tam tersine kamu emekçileri olarak hangi sendikaya üye olursak olalım aslında hepimiz yıllardır kaybediyoruz. Bunu değiştirmenin yolu siyasi iktidardan icazet bekleyenlerle değil, kamu emekçilerinin ortak talepleri için mücadele edenlerle yürümekten geçmektedir. Bunun için Balıkesir Sendikalar Birliği olarak sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret, güvenceli çalışma ve güvenli gelecek için verilecek mücadelede yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Açıklamada KESK adına Abdurrahman Bulut, Kamu-Sen adına Yılmaz Kuran, TÜRK-İş adına Ahmet Demirer ve Birleşik-Kamu İş adına Filiz Aygün katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım