Ziraat Odası Başkanı Sözat: “Desteklemeler yetersiz”

Bakanlar Kurulu tarafından 2017 yılında yapılacak tarımsal desteklemelerin yetersiz olduğunu belirten Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat “Türkiye’de istikrarlı kalıcı bir tarım politikasına ihtiyacı vardır bunu gerçekleştirmek lazım” dedi.
Bu haber 2017-08-21 10:44:18 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat Bakanlar Kurulu tarafından 2017 yılında yapılacak tarımsal desteklemelerin  yetersiz olduğunu ifade ederek “Balıkesir’de ağırlıklı olarak hububat ve hayvancılık tarımı yapıldığından öncelikle onları inceleme imkanım oldu. Hububatta 13 lira mazot 4 lirada gübre olmak üzere toplam 17 liralık destekleme yapılacağı ilan edilmiş. Geçen sene bu rakamlar 11-12 lira civarındaydı 5 liralık bir fark olmuş. Türkiye hepimizinde bildiği gibi geçmişte kendine yeten bir ülkeydi. Yani üretebilen fazlasını satabilen bir ülkeydi. Bu gün Türkiye gıda ürünlerini ithal eder hale gelmişse yanlışlık var, dönüp bakılması gereken bir şey var. Bu tersliğin mutlak suretle üzerinde durulması gerek. Türkiye’de ki politikaların ona göre dizayn edilmesi lazım. Eğer Türkiye üretim politikalarına dönmezse, tüketen ithal et politikaları yerine üreten politikalara dönmezse bu sıkıntılar bitmez. Öenmli olan şey üretimi teşvik edecek tedbirlerdir. Rakamlar üç aşşağı 5 yukarı olur, bu rakamlar Türkiye üretibiliyor mu? Üretemiyor mu? Maliyetler çok pahalı. Bu gün Türkiye’de 1 dönüm tarlanın işlenmesi ekilmesi için en az 8 litre mazot lazım. Sadece mazotla da iş bitmiyor. Bunun gübresi, tohumu, ilacı, sulaması var” dedi.

Üreten değil üretmeyen karlı hale geldi

 

Üretim politikaları hakkında da görüşlerini dile getiren Başkan Sözat “Bu günkü uygulanan politikalarla sadece desteklemeye verilecek paralarla, paraya dayalı bir üretim politikası, üretim politikası değildir. Üretimi kolaylaştıracak teşvik edecek bir tarım politikasına ihtiyaç vardır. Şuan da Türkiye’de üreten değil üretmeyen karlı hale geldi. Eğer siz Türkiye’de üretimi teşvik edecek politika uygulamazsanız ne verirseniz verin. Türkiye’de son 8-10 yıl içinde eğer 4 milyon hektar arazi boş kalıp ekilmemişse dönüp arkamıza bakmamız lazım. Bire nadasa 5 lira teşvik verilmiş. Nadasa 5 lira teşvik vereceğine, nadasa bırakmadan o toprağı ektirebilecek politikalar bulmak lazım. Ben bu kararnamenin içinde maalesef tarımı üretimi teşvik edecek bir uygulama göremedim. Türkiye’de üretimi teşvik edecek bir politikanın en kısa zamanda her şeyiyle masaya yatırılarak teker teker incelenip bunun çareleri aranmalı. Bizdeki en büyük sıkıntı Pazar sıkıntısı. Domates biber ekiliyor elde kalıyor. Ürettiğiniz şeyin pazarı yoksa siz istediğiniz kadar üretmeye ürettirmeye çalışın oda çare değil. Yurt dışından ithalat çare değil. İthalata dayalı tarım politikaları ülkenin yararına değil, birilerini zengin eder kazandırırsınız. Önemli olan o birileri değil. Önemli olan bu milleti beslemekle kendini mükellef sayan kendine görev adletmiş o çiftçiyi kazandırma o çiftçiyi teşvik etme. Hasat zamanı buğday ithal edildi sıfır gümrükle. Karkas et ithal ettiler. Eğer siz tarım bütçenizin yüzde ellesini ithalata ayırırsanız buna tarım politikası denir mi?” şeklinde konuştu. Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım