İş dünyası doğru zamanı bekliyor

Ekonomik rakamların özellikle 2017’nin ilk çeyreğinde iyi olduğunu belirten BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki “ İkinci çeyrekte de gittikçe iyileşiyor. İlk çeyrekteki yüzde 5’lik büyümeye bakıldığında halen kalıcı büyük yatırımların artması gerektiğini düşünüyoruz. İş dünyası yatırım için “daha doğru zamanı” bekliyor. Tedirgin olmayacağı, seçim atmosferini düşünmeyen, darbe girişiminin etkilerini atlatmış bir zaman ve ortam. Moral motivasyonu biraz daha yukarıya çekmek için normalleşmenin hakim olduğu bir dönem şart” dedi.
Bu haber 2017-08-23 01:40:55 eklenmiş ve 268 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir iş dünyası olarak büyüme, istihdam, yatırım ortamı, eğitim, AB süreci, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir kalkınma, gençlik ve girişimcilik gibi konuların bu dönemde daha çok üzerine gittiklerini dile getiren BASİAD Yönetim Kurulu BaşkanıAbdullah Bekki “Dünya bugün dijital dönüşüm, genetik, enerjiyi konuşuyor. Nano teknolojiler ve yapay zeka konuşuluyor. Bu alanda daha fazla farkındalık yaratmak, daha fazla bilgiyi paylaşmak, başarı öykülerini öne koymak gibi amaçlar doğrultusunda birçok etkinlik, rapor ve projeye Balıkesir olarak ta imza atmak durumundayız. Üretimde, iş gücünde, teknolojide genelde orta seviyelerdeyiz. Tüm bu alanlardaki seviyemizi yükseltmeli, daha ileri noktalara taşımalıyız. Yerel yatırımcıya da daha güçlü bir yatırım iklimi sunmamız gerekiyor. Bir ivme, bir coşku şart. Ekonominin artık uzun vadeli planlar üzerine oturması gerekiyor. Geçmiş dönemlerde harika kalkınma programları yapıldı. Bizim aslında orta-uzun vadeli, beş yıllık kalkınma programlarını konuşmamız gerekir. Daha kısa vadeli önlemler olan borç yapılandırmaları, geçici vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu gibi unsurları konuştuk. Para piyasalarını sürekli konuşuyoruz. İş dünyası olarak ortak beklentimiz kapsayıcı, reformist ve acil bir eylem planı” dedi.

 

BASİAD olarak geçen haftaki gündemlerinin eğitim olduğuna değinen Başkan Bekki “Bu konudaki görüşlerimizi kamuoyu ile de paylaştık. STEM, Fen-Teknoloji-Matematik-Mühendislik disiplinlerinin birbiriyle bağlantılı şekilde, sanatın da eklenmesiyle birlikte oluşan bir eğitim disiplini. STEM, iş gücü ile bilgi ekonomisi arasındaki köprünün ilerideki en önemli geçiş noktası olacak. Sıkça üzerinde durduğumuz gibi Balıkesir’in küresel ekonomi ile rekabet gücünü arttıracak isek üzerinde durmamız gereken ana konulardan biride budur. Kısa vadeli politikalar ile büyümeyi artırabiliriz ama sürdürebilir kılmak için makro iktisadi istikrar ve yapısal reformlar şart. İlk çeyrekteki büyümede geçici vergi indirimleri, ötelenen borç ödemeleri (vergi ve SGK) ve kredi garanti fonu gibi kısa vadeli tedbirler etkili oldu. İkinci çeyrekte de bu politikaların etkisinin devam etmesiyle yüzde 4,5-5 civarında bir büyüme bekliyoruz. Diğer yandan bankacılık sistemi de hızla ve yüksek miktarda dağıtılan krediler yüzünden limitlerine ulaşmış durumda. Artık daha kalıcı ve sürdürülebilir politikalara yönelmemiz gerekiyor. Balıkesir ekonomisi açısından da küresel ekonomi ile rekabete yönelmek ve mevcut rekabet gücünü yükseltebilmek mümkün ve üzerinde şiddetle durulması gereken bir konudur”şeklinde konuştu. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım