Uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı tartışıldı

Balıkesir Kamu Hastaneleri birliğinde düzenlenen toplantıda uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı masaya yatırıldı. Kan ve kan ürünlerinin etkin kullanımıyla ilgili atılacak adımların planlandığı toplantıda hastalara daha yararlı nasıl olunabilir konusu tartışıldı.
Bu haber 2017-08-24 01:40:50 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Kamu Hastaneleri birliğinde düzenlenen toplantıda uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı masaya yatırıldı. Toplantıya Balıkesir il genelindeki hastanelerden çok sayıda doktor katıldı. Atatürk Şehir Hastanesinde görevli Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr.Ersin Töret toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün burada dahiliye ve diğer hekim arkadaşlarımızla birlikte, kan merkezi sorumlularımızla beraber uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı hakkında  toplantı düzenledik. Amacımız Balıkesir ilindeki kullandığımız kan ürünlerinin kullanımında bir artış saptanması üzerine, bu artıştaki sebepleri ortaya koymak ve bu sebeplerden yola çıkarak bu ürünlerin doğru ve uygun kullanımlarına yönelik nasıl bir çözüm üretiriz bunları konuştuk ve tartıştık arkadaşlarımızla. Yaptığımız toplantı sonucunda da  genel karar verdiğimiz daha fazla eğitim ve daha fazla hekimlerimize ulaşarak bu kan ürünlerinden bulaşabilecek enfeksiyonlardan bahsetmek ve hastalar için doğru yaklaşımlar doğru kılavuzlar ışığında hastalarımıza daha fazla daha yararlı nasıl olabilirizin karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Kan ürünlerinin kullanımını ne kadar azaltabiliriz?

Balıkesir’de kan ve kan ürünleri kullanımıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Balıkesir Devlet Hastanesi Mikro Biyoloji Uzmanı Dr.Hülya Duran, “Kan ve kan ürünlerinin kullanımını ne kadar azaltabiliriz, ne kadar etkin endikasyonlar verebiliriz bunları konuştuk. Özellikle de transvizyon sonrası hekimlerin yasal yükümlülüklerin ve enfeksiyon bulaşmalarından bahsettik. Bunlarla ilgili hekim arkadaşları daha fazla bilgilendirmemiz gerektiği kararına vardık”şeklinde konuştu.

Kanın kaynağı insan

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Mali Hizmetler Başkanı Dr.Mehmet Suluoğlu ise, “Değerli hekim arkadaşlarımızla birlikte çok önem verdiğimiz kan transvizyonu ve etkin kan kullanımıyla ilgili bir çalışma toplantısı düzenledik. Bu toplantılara biz çok önem veriyoruz. Bunlarla birlikte tedavi akışlarımızı ve etkin kullanım kriterlerini belirliyoruz. Bu dönem içerisinde yaptığımız bu ilk toplantının oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Bundan sonraki planlamamızda çok etkin rol alacağına inanıyorum. Hematoloji, dahiliye, genel cerrahi ve diğer cerrahi branşlarındaki hekimlerimizle bundan sonra yapacağımız çalışmaları planladık. İlk etapta kan ve kan ürünlerinin etkin kullanımıyla ilgili hangi adımları atacağımızı planladık ve bu yönde toplantıları geliştirerek devam edeceğiz. Bizim amacımız kaynağı insan olan kan ürünlerinin etkin ve doğru yerlerde uygun kriterlerle kullanılmasını sağlamak. Çok yoğun bir bölgede çalışıyoruz Balıkesir il geneli ile hem körfez hem Bandırma olarak merkezde çok yoğun bir hasta profilimiz var. Bu anlamda sadece insandan bağışla kaynağı olan kan ürünlerini etkin kullanmak çok önemli. Bu anlamda sadece bizim bunları yapmamız önemli değil. Diğer anlamda vatandaşlarımızın da kan bağışına çok etkin katılmalarını bekliyoruz. Çünkü hepimizin ihtiyaç duyabileceği bir ürün ve kaynağı sadece insan bu nedenle özellikle erişkin ve daha önce kan vermişlere 3 ayda bir kan vermelerini öneriyoruz. Bu hem diğer vatandaşlarımızın tedavileri için hemde kendi sağlıkları için çok önemli” dedi.

HABER - Fotoğraf - Görüntü : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım