Yazın çalışır kışın yatarız

Balıkesir’de baba mesleği olan manifaturaclık işini 32 yılı aşkın bir süredir aralıksız olarak sürdüren Mehmet Poyrazlı (52) hareketli bir yaz sezonu geçirdiklerini ifade ederek “İşlerimiz Türkiye’nin ekonomisine ve bizim işimiz köylüyle olduğu için köylülerin durumuna bağlı. Köylüler hasast kaldırıp iyi mahsül çıkarttığı zaman pazarsı olduğu zaman bu bizimde işlerimize yansıyor” dedi. Doların yükselmesinin maliyetleri arttırdığına dikkat çeken Poyrazlı “Bu kumaşlar Kore’den 2 -3 ayda gümrüğe takıldığı zaman 3,5 ayda geliyor. Burada 5-6 liraya sattığımız şeyi Türkiye’den alırsak 7-8 liraya satarız. Kore’de işçi, maliyetleri çok düşük olduğu için bütün kumaşların hepsi ithaldir bizde. Bizim işlerimiz Mart ve Eylül ayları arasında olur. 7 ayda ne yaptın yaptın. Kışın bırakın çorbayı kaynatmayı masraflarımızı çıkartırsak dua ediyoruz. Yazın çalışıp kışın yatıyoruz”şeklinde konuştu.
Bu haber 2017-08-24 01:41:00 eklenmiş ve 336 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir’de baba mesleği olan manifaturaclık işini 32 yılı aşkın bir süredir aralıksız olarak sürdüren Mehmet Poyrazlı meslek hayatını Birlik Gazetesi okurları için anlattı. Liseyi bitirdikten sonra üniversitesi sınavını kazanamayınca baba mesleğine başladığını söyleyen Mehmet Poyrazlı “Askere gidip geldikten sonra 87 yılından bu yana aralıksız çalışıyorum. Eğer üniversite sınavına hiç girmeden direk DSİ’ye yada Köy Hizmetlerine işçi olarak girseydim üniversite mezunundan daha çok para kazanırdım o dönemlerde ve daha rahat olurdum. İşlerimize bakıldığında bir sene hareketli geçiyor, diğer yıl ise durgun esnaflık zor. İşlerimiz Türkiye’nin ekonomisine ve bizim işimiz köylüyle olduğu için köylülerin durumuna bağlı. Köylüler hasast kaldırıp iyi mahsül çıkarttığı zaman pazarsı olduğu zaman bu bizimde işlerimize yansıyor, 2-3 senedir işlerimiz iyi Allah bereket versin. Mesleğimizde yaşadığımız en büyük zorlukların başında kumaşlarımız dolar bazında geldiği için  dolar kurlarından yaşanan sıkıntılar olduğu için, dolar kurunun sabit kalmaması bizi zorluyor. Dolar yükseldiği zaman maliyetler yükseliyor sıkıntılar fazla oluyor, dolar sabitlendiği zaman işlerimiz iyi oluyor şükür Allaha”dedi.

İşimiz şalvara döndü

Manifaturacılık işinin giderek azaldığına vurgu yapan Poyrazlı “Geçmişle mukayese ettiğimiz zaman eskiden bu çarşıdaki dükkanların hepsi manifaturacıydı. Çarşıda 30-40 tane manifaturacı vardı şimdi çoğu kapandı 10-12 tane manifaturacı kaldı. Bunun sebebi çoğu değişik mesleklere döndü konfeksiyon yapan oldu, sarraflığa geçen oldu. Bazıları işlerini büyütmek istedi geçiş yaptı. Bazıları ise memnuniyetsizlikten değiştirdi. Eskiden çok sayıda kumaşımız vardı dükkanımızda yataklık, yorganlık, çarşaflık ama artık işimiz şalvara döndü. Köylüler olduktan sonra şalvarcılık ölmez. Çarşafın, setenin, geceliğin bunları hazır giyim bitirdi ama Allah bereket versin şalvarlık kumaşla gidiyoruz ama hazır giyim bizi öldürdü. Bir renkten 400 metre kumaş yaptırıyoruz renk bazında. Birisi geliyor 150-200 haneli köyde bir bayan aldığı zaman o kumaşı 2. bayan almıyor diğeri ile pişti olacağım diye. Yani 400 metre kumaş yaptırıyorsun bir köyden tek bayan alıyor ve giyiyor diğerleri almıyor bu gibi zorluklar yaşıyoruz. Pişti olmayayım tek bende olsun istiyorlar. Bununda mümkünatı yok bakkaldan ekmek yumarta alır gibi alamazsınız bunları. Bu kumaşlar Kore’den 2 -3 ayda gümrüğe takıldığı zaman 3,5 ayda geliyor. Burada 5-6 liraya sattığımız şeyi Türkiye’den alırsak 7-8 liraya satarız. Kore’de işçi, maliyetleri çok düşük olduğu için bütün kumaşların hepsi ithaldir bizde”şeklinde konuştu.

 

Çarşı esnafının geçmişinede değinen Poyrazlı “Eskiden bir sürü manifaturacı varken insanlık arkadaşlık dostluk daha öndeydi. Bizim bu sokak gene tamam ama artık insanlıklar dostluklar bitmiş genelde çarşının içerisinde. Herkes geçim derdine düşmüş. Bir oğlum var 20 yaşında Batuğhan Kocaeli’nde üniversite kazandı bu mesleği sürdürmez. Babamdan sonra ben bu dükkana girdim ve biz son nesiliz. Zamanında esnaflar çok güzel paralar kazanmış ama şuan esnaflık zor oğlumun sıkıntı çekmesini istemem. Oğlum zaten okuyacak sonra mesleğini yapmak için bir işe girer. Şuan da esnafın bayramı Allah bin bir kere bereket versin şuan işlerimiz iyi yoğun geçiyor. Memurlar, işçiler 10 tatil yapacak, bizimse sadece pazarımız var. Düğünler olduğu için Pazar günleride çalışıyoruz. Kış ayları ise bizde piyasaların en ölü olduğu zamandır bizim için. Gün geliyor kışın siftah yapmıyorsun. Bizim işlerimiz Mart ve Eylül ayları arasında olur. 7 ayda ne yaptın yaptın. Kışın bırakın çorbayı kaynatmayı masraflarımızı çıkartırsak dua ediyoruz. Yazın çalışıp kışın yatıyoruz. Biz son nesiliz burada bizden sonra ne olur bilemem devam edebildiğimiz kadar devam ederiz müşterilerimiz bize geldiği sürece çalışmaya devam”.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım