TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Balıkesir'de

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Balıkesir İli Odalar ve Borsalar Başkanları İstişare Toplantısı katıldı. Balıkesir'de yeni yerine taşınan Ticaret Odası hizmet binasını ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanları ile toplantı gerçekleştirdi.
Bu haber 2017-08-25 01:41:00 eklenmiş ve 477 kez görüntülenmiştir.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir Ticaret Odası'nın yeni hizmet binasında  Balıkesir'deki oda ve borsalarla istişare toplantısı bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu Türkiye’yi doyuran il Balıkesir’de olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek “Bu yeni hizmet binamızın açılışını yapmadık ama görmek istedik. Müthiş bir hizmet binası olmuş. Balıkesir çok şanslı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımızın eski bir Ticaret Odası Başkanı olması da, ticaret ve sanayi alemi için ayrı bir şans. Balıkesir Türkiye'de 81 il içerisinde yaşanabilir iller sıralamasında 7. sırada. Allah size tarım ve hayvancılığı vermiş. Bir taraftan sanayi bir taraftan turizm şehri. Çanakkale'deki programımıza giderken sizleri dinlemek için burada bir mola verdik. Balıkesir hem tarım-hayvancılık, hem sanayi hem turizm şehri. Şimdi eğitim şehri de oldu. Artık 2 üniversitemiz var. Müthiş bir coğrafyaya sahipsiniz. Deniz var, orman var, maden var, rüzgar var. Rüzgar enerjisinde 1. En yaşanabilir 7. İl . 2 Havaalanı, limanlar, demiryolu var, otoyol hepsi var. Böyle potansiyel olunca sanayi yatırımları da buraya geliyor. OSB’de yatırımlar devam ediyor. 2 yıl içinde OSB’de istihdam 8 binden 15 bine çıkacak inşallah. Gökköy Lojistik Merkezi’ne gümrük kurulması talebimiz var. Tekirdağ-Bandırma Tren feri Projesi ile Gökköy lojistik merkezinin de üs haline gelmesiyle bölgeden yüklenen ürünler, Avrupa ve Orta Asya'ya kadar kesintisiz iletim imkanına sahip olacak. Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü ile birlikte İstanbul-İzmir otoban çalışmaları da bittiğinde Balıkesir’in Marmara Bölgesi’nin merkezi haline gelecek Ev sahipliği için Balıkesir Ticaret Odamıza teşekkür ederim. Yeni hizmet binası: vizyon işi, tebrik ederim. İnşallah yeni hizmet binasının da açılışını hep birlikte yapacağız. Balıkesir’deki 14 Oda ve Borsama da çok teşekkür ediyorum” dedi.

TOBB’un bu nokta da bulunmasında Balıkesir’deki Oda ve Borsalarının payının büyük olduğuna dikkat çeken  Hisarcıklıoğlu “TOBB’da da sizlerin tecrübelerinden istifade ediyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Sizler hem üyelerinizin önünü açıyorsunuz hem Balıkesir’in ve ilçelerinin gelişmesi ve kalkınması için projeler yapıyorsunuz.  Sadece 2 örnek proje; Balıkesir Sanayi Odamız ve Ticaret Odamız öncülüğünde “Endüstri 4.0'a Geçiş Araştırma ve Uygulama Merkezi” kuruluyor. Balıkesir Sanayi Odamız da Balıkesir OSB’de içinde Tekno Atölye bulunan bir meslek lisesinin de temeli attı.  Peki, sıkıntılar yok mu, var. Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz .  Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun gerisini biz hallederiz. Oda-Borsalardan yani sizlerden gelen talepler sonrasında bakın neler yapıldı. Siz bize, biz hükümetimize ilettik. Onlar da hayata geçirdi. Tarım sektörünün 50 yıllık hayali gerçek oldu Artık hem üretici, hem tüketici, hem de sanayici daha güvende olacak. Fiyat hareketlerinden etkilenmeyecek Ürün senetleri artık bir yatırım aracı olacak. Üreticimiz, ürün senedi ile finansmana daha kolay erişecek. En önemlisi tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatları artık ülkemizde belirlenecek. Bakın tüm bu sıkıntılarımızı birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözdük. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de veriyor. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim.  Hep birlikte el ele verdiğimiz sürece ülkemizi hak ettiği yere, yani dünyasının en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Bu vesile ile siz değerli Oda-Borsa Başkanlarımı, yönetimlerini, meclislerini, çalışanlarını yürekten kutluyorum. Hepinizle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Başarınız daim olsun. Allah üyemize daha çok hizmet etmeyi nasip etsin”şeklinde konuştu.

Üyelerimize en iyi katkıyı sağlamayı düşünüyoruz

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler ise “Bugün burada bir araya gelmemizin amacı iş dünyasına daha iyi hizmet etmeknoktasında neler yapabileceğimizi istişare etmek, bölge ekonomimize en iyi katkıyı sağlamayı düşünüyoruz. BTO olarak bu dönemin odamısın en çok  hizmet üreten dönemlerinden biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ette KDV ve ithalattaki vergi oranı düşürülmeli

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran bir il hatırlatmasıyla başladığı konuşmasına “Üyelerimizin sorunlkarınadan bir kaçını dile getirmek istiyorum. Balıkesir doyuran bir il olduğuna göre son 2 yıldır et fiyatları bütün kamuoyunu ilgilendiren bir konu haline geldi. Sayın bakan yardımcımızın döneminde biz bu günleri hiç yaşamadık. Hiç bir eksiği hiç bir noksanlığı yoktu. Ama 2 yıldan bu yana üretende satanda günah keçisi haline geldi. Ama bunların hiç birsinini gerçekle alakası yok. Burada et fiyatının ana şeyini teşkil eden materyal besilik danadır. Bu besilik danada yem fiyatları deniliyor yüzde 60’ı yem fiyatı deniliyor etin. Esasında hiç bir alakası yok yüzde 20’yi bakıcılık ücreti samanı, yemini dahil 1500 lirayla 2000 bin lirayı geçemez. Diğer tarafı ne olmuş oluyor besilik dana meteryali olmuş oluyor. Daha önce ihtiyaç sahipleri tarafından ithal ediliyordu. Herkes hayvanının keseceği zaman bağlantı yapıoyordu getiriyordu bir boşluk olmuyordu. Ama ne olduysa 1 yıl önce bu iş et süt kurumuna verildi. Yani devletin KİT’ten ayrıldığı bir ortamda biz tekrar KİT’e döndük. Sonuç böyle olunca fiyatlarda dalgalanmalar oldu. Biz bunun yanlış olduğunu doğrusunun ithalatın serbest kalmasıyla sağlanabileceği inancındayız. Kişisel önerimiz bu ithalatın serbest kalmasıdır. Hem et pahalı diyoruz hem tüketiciye satarken yüzde 8 KDV alıyoruz. Bu et fiyatı yüksekse düşürülmesi için radikal bir karar KDV’nin düşmesi ve ithalattaki vergi oranının düşmesidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında Rifat Hisarcıklıoğlu'na çiçek ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

HABER - Fotoğraf - Görüntü : Otağ Fırıncıoğulları

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım