KALİTELİ ÜRÜNE DAHA ÇOK DESTEK VERİLMELİ

Gönen Yıldız Otel’de gerçekleştirilen 2017 Yılı Çeltik İstişare Toplantısına Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan, TMO Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanı Cihan Soyalp,Gönen Ticaret Borsası yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Pirinç Değirmencileri Derneği ile üyeler katıldılar.
Bu haber 2017-09-12 01:40:12 eklenmiş ve 368 kez görüntülenmiştir.

TMO Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan birinci önceliklerinin üretici olduğunu söyledi. Önce üretici sonra sanayici dediklerini belirten Erdoğan ürünü üreticinin devamlı üretmesi gerektiğini, üreticinin bu işten çekildiğinde kolay kolay geriye dönmediğini kaydetti. Sanayicilerden üreticiye önem vermelerini isteyen Erdoğan üreticinin sanayicinin de velinimeti olduğunu ifade etti. Erdoğan “TMO çeltik alım fiyatını açıklarken üreticinin bizim politikamızdan en yüksek şekilde fayda sağlaması için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’nin her yerinde depolarımız alıma hazır durumda. Fiyatlarımızı açıklayacağız ve hiçbir şekilde üreticiden depolama ücreti istemeyeceğiz. Alım yaptığımız ürünlerin en geç 10 gün içinde banka hesaplarına ödemelerini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula da toplantıda bir konuşma yaptı. Ülkemizde 30 cins çeltik ırkı olduğuna işaret eden Başkan Kula bu sayının çok fazla olduğunu söyledi. Kula “30 çeşit çeltik ırkı çok fazla. Bu sayı azaltılmalı. En yüksek verim hangi ırktan alınıyorsa üretici ona yönelmeli, yönlendirilmeli. Devlet ürün desteğini bütün ırklara veriyor ve hepsine aynı primi ödüyor. Oysa Baldo ve Osmancık’ın maliyeti de fazla kalitesi ise yüksek. Devletin kaliteli ürüne daha çok farklı destek vermesi lazım. Desteklemenin kaliteye göre verilmesi lazım” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım