Finansal raporlama standardı tanıtıldı

Kamu Gözetimi Kurumu büyük ve orta büyüklükteki işletmeler için finansal raporlama standardı tanıtım toplantısı Balıkesir SMMMO toplantı salonunda çok sayıda mali müşavir, akademisyen ve firma yetkilisinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-09-16 01:40:05 eklenmiş ve 391 kez görüntülenmiştir.

Kamu Gözetimi Kurumu büyük ve orta büyüklükteki işletmeler için finansal raporlama standardı tanıtım toplantısı çok sayıda mali müşavir, akademisyen ve firma yetkilisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Balıkesir SMMMO Başkanı Metin Yalçın yaptığı açılış konuşmasında “Bugün Balıkesir SMMMO toplantı salonunda 29 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yaşantımıza giren “Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı”nın Tanıtım Toplantısı için bir araya geldik. Kamu Gözetimi Kurumu’nun değerli uzmanları vasıtasıyla gün boyu sürecek bu tanıtım toplantısının hepimiz için verimli geçmesini dilerim. Kısaca bu yeni Standart’a değinmek gerekirse; BOBİ FRS; bağımsız denetime tabi olup TFRS uygulamayan işletmelerin, 2018 yılı itibarıyla finansal tablolarını hazırlarken uygulayacağı bir finansal raporlama standardıdır. BOBİ FRS’nin amacı, işletmelerin büyüklüğü ve finansal tablo kullanıcılarının ihtiyaçları dikkate alınarak, gerçeğe ve ihtiyaca uygun, karşılaştırılabilir finansal tabloların oluşturulmasını sağlamaktır.

BOBİ FRS, TFRS uygulamayan şirketlerin Türk Ticaret Kanunu uyarınca genel kurullarına sunulan finansal tablolarının hazırlanmasında esas alınacak bir standarttır. Ayrıca uluslararası muhasebe ve finansal raporlama uygulamalarıyla ve AB düzenlemeleriyle uyumlu olan BOBİ FRS, işletmelerin genel olarak karşılaşabileceği tüm muhasebe işlemlerine ilişkin muhasebe esaslarını da belirlemektedir”dedi.

Açıklamalara daha dikkatli yaklaşılmalı

BOBİ FRS, muhasebe işlemlerine ilişkin tüm esasları belirlediği gibi başka hiç bir standarda bağlı kalmaksızın finansal tabloların hazırlanmasını da sağladığını ifade eden Başkan Yalçın  “2016 yılında bağımsız denetim sözleşmesi imzalamış 6 bin 250 şirket bulunmaktadır, bu şirketlerden 1.550’si TFRS kapsamında finansal raporlarını hazırlamakta olup, kalan 4 bin 700 şirket ise 1 Ocak 2018’den itibaren BOBİ FRS’yi uygulayacaktır. Diğer bir ifadeyle, bağımsız denetime tabi olup TFRS uygulamayan şirketlerin TTK uyarınca genel kurullarına sunulacak finansal tablolarının hazırlanmasında esas alınacak finansal raporlama çerçevesi BOBİ FRS olacaktır. Oldukça yakın bir gelecekte bu uygulamaların etki alanının genişletilerek bağımsız denetime tabi olmayan işletmeleri de kapsayacak şekilde MSUGT’ni ortadan kaldırarak yeni bir muhasebe düzeni doğurabileceği hatırlanmalıdır. Bu sebeple meslektaşlarımızın bu ve benzeri hususlarda kendilerini geliştirebilmek adına yapılacak bilgilendirme ve açıklamalara daha da dikkatli yaklaşmasını şiddetle öneriyorum. Bu minvalde bugün bizlerle olan Kamu Gözetimi Kurumu Kurul Üyesi Sayın Mustafa Dönmez’e, Daire Başkanı Sayın Mehmet Şirin’e ve onların nezdinde gün boyunca Standart’a dair teknik altyapıyı bizlere aktaracak olan tüm kurum uzmanlarına ayrı ayrı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım