THK’DAN DERİ TALEBİ

Türk Hava Kurumu(THK) her yıl düzenli olarak topladığı kurban derilerini bu sene de sürdürüyor
Bu haber 2019-08-10 13:41:30 eklenmiş ve 3363 kez görüntülenmiştir.

THK Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Akoğlu, THK’nun kurban derilerine ihtiyacı olduğunu ve derilerin THK bünyesinde eğitim alan öğrencilere katkı sağlayacağını belirterek vatandaşların kurban derilerini THK’na bağışlama çağrısında bulundu. 

4 yıldır THK yönetim kurulunda görev alan Erdal Akoğlu, Derilerin THK’da açılacak olan kurslarda ve eğitim alan öğrencilere burs imkanı sağlamasında katkıda bulunduğunu belirterek vatandaşlardan kurban kesildikten sonra deriyi bekletmeden kendilerine bağışlamalarını ifade etti.

 

Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Akoğlu ile birlikteyiz. Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Erdal Akkol, 57 yaşındayım ve 4 yıldır Türk Hava Kurumu’nda görev almaktayım. Aynı zamanda emekli astsubayım. Kızım Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde okuduğu için bu kurumda çalışmaya karar verdim. 

Türk Hava Kurumu’nun geliri yılda bir ramazan ayında fitre olayımız vardır, birde kurban bayramında kurban derisi ihalesi yapılarak kurban toplamaktayız. Bunu da fitre olayları köylerde ve okullarda vatandaşların isteği üzerine zarfları dağıtıyoruz. Zarflar geldikçe orada heyet huzuruyla açıyoruz ve toplanan paraları Ankara genel merkeze gönderiyoruz. 

Önümüzde kurban bayramı var ve bildiğimiz gibi Türk Hava Kurumu yıllardır kurban derileri topluyor. Bu konu hakkında vatandaşa söylemek istedikleriniz neler?

Kurban biliyorsunuz kutsal bir şeydir. Son günlerde de kurban derileri para da etmemektedir. Bir de havalar çok sıcak. Vatandaşımızdan tek isteğimiz kesmiş oldukları kurbanın derilerini tuzlamalarını ve en kısa zamanda teslim etmeleri gerekmektedir. Bir gün bile bekletseler kurban derisi bozulur, bir anlamı yok. Yani bugün kesilen kurbanın derisini akşama kadar vermezlerse bu deri bozulur ve kullanılmaz. Bu kurban derisi toplama işi biz müteahhitler vasıtasıyla yapıyoruz. Balıkesir’de 5 tane müteahhit firma var, bunlarla ihale yapılıyor ve en yüksek fiyatı kim verdiyse derileri ona satıyoruz. Tabi bunlar da müfettişler huzurunda oluyor, her şey kanuni bir şekilde yapılıyor. Toplanan kurban derilerinin ücretlerini tutulan bir tutanakla Türk Hava Kurumu’nun genel merkezine yatırıyoruz. Vatandaşlarımız daha da duyarlı olsunlar. Verdikleri her bir kurban derisi bizim okutacağımız çocuklarımıza aynı zamanda yangınlarda ve bahsetmiş olduğum gibi helikopterlerin çoğaltılmasında, gençlerimizin daha çok yurt dışına Erasmus programına gönderilmesine ve aynı zamanda kurslar açılıp gençlerimizin havacılık konusunda eğitim sağlanmasına gidecektir. 

Balıkesir’de kurban derisi toplamada kaç kişi çalışacaksınız ve kaç adet aracınız var?

Bu yıl Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bize 2 adet araç tahsis etti. Bu araçların birini köye göndereceğiz, biri de şehir içinde bulunacak. Toplu kesim yerlerinde ve aynı zamanda burada genç kanatlardan bir bayan kızımız olacak. Buraya gelen telefonlarla alınan adreslere gideceğiz ve oradan derileri alacağız. Köylere de ekibimiz gidecek, köylerde kesilen derileri kim teslim ederse makbuz karşılığı alarak anlaşmış olduğumuz müteahhite teslim edeceğiz. Şunda da 25 kişilik bir ekip teşkil ediyoruz, bu da imkanlar dahilinde ücret karşılığında.  Toplu kesim yerlerimiz var mesela Paşalı Et, Sarıkız işte burada büyükbaş hayvanlar kesiliyor, onlardan alıyoruz. Aynı zamanda belediyenin kendisinin kesmiş olduğu hayvan pazarı, Çarşamba pazarı, Karizma gibi yerlerde ekiplerimiz bulunmaktadır. Sabah 6’da o ekipler oraya gidiyor, akşama kadar orada bulunuyor. Toplanan deriler belediye araçlarıyla satmış olduğumuz müteahhite teslim ediyoruz. Halkımızdan istediğimiz kurban derilerini ilk gün teslim etmeleri. İkinci güne bıraktıklarında alırız ama bir anlamı yok. Hem milli servet kaybı bunun mali bir özelliği var. Başımıza çok geliyor bu yüzden halkımızdan tek isteğimiz kestiklerinde Türk Hava Kurumu’nun telefonunu arasınlar en kısa zamanda alırız. Zaten toplu kesim yerlerinde bizim açmış olduğumuz Türk Hava Kurumu adına reyonlar var, 2 tane görevlimiz olacak. Onlara da teslim edebilirler. Üzerinde kartları da olacak. Biz bu işi yaparken her şeyi nizami olarak yapıyoruz. Hem emniyete çalışacak kişilerinin isimlerini veriyoruz hem de hepsine birer tane çalışma kartı takıyoruz. Yani çekinmeden Türk Hava Kurumu adına vermelerini isteriz. Gün geçtikçe zaten deri fiyatları çok düştü.  Bunun dışında kesim yerlerimiz belli belediyenin yapacağı kesim yerleri, özel kesim yerlerinde üzerlerinde Türk Hava Kurumu’nun görev kartı olan ekiplerimiz bulunacak. Köylerimizde de muhtarlarımızla iyi kötü biz bunlarla fitre zamanında tanışmıştık. Onlar da bizlere yardımcı olacak ve teslim edecek.

İHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VİDEO GALERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım