Çiftçiye 6 ay vadeli sıfır faizle İmece Kart

Balıkesir Karesi Ziraat Odası ile İş Bankası Balıkesir Şubesi arasında düzenlenen törende imzalanan protokolle çiftçilere İmece Kart ile düşük faizli zirai kredi kullanım olanağı sağlandı.
Bu haber 2017-09-20 01:40:00 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı Samiz Sözat ile İş Bankası Balıkesir Şube Müdürü Günay Aldemir  arasında düzenlenen törende imzalanan protokol ile çiftçilere düşük faizli kredi kullanım olanağı sağlandı. Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı Samiz Sözat konuşmasında “Yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde siz değerli çiftçilerimize hizmet verebilmek için daha süratli ve istifadeli hizmet verebilmek için İş Bankası ile karşılıklı protokolü imzaladık ve bunun yolunu açtık. Değerli arkadaşlaım güneş balçıkla sıvanmıyor. Ne dersek diyelim, kim ne söylerse söylesin gerçekleri değiştiremiyorsunuz. Bizde hizmetlerimizde Türkiye ve tarımın gerçeklerini göz önünde tutarak hareket etmekle kendimizi mükellef sayıyoruz. Tarım giderek kötüleşiyor. İyi demek isterdim ama iyi demek sadece sözle olmuyor. Bir takım unsurları ve verileri dikkate almak gerekiyor. Bunları dikkate aldığınız da tarımın iyiye gittiğini iyi olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Bir arkadaşımızın borçlarını erteletmek için neler çektiğim çileği ben biliyorum. Hele geçen sene 1,5 ay kavga ettim kaymakamla. Erteletmesem ne olurdu icralık olurdu. Türkiye’deki icra dosyalarına bakıldığında 2002’deki icara dosya sayısı 9 milyon, gelmişiz 2016’ya 26 milyon. Bunların yüzde 65-70’i çiftçi. Bakıyorum Türkiye’nin tarımsal yapısına 2002’de Türkiye’de 265 milyon dönüm tarım arazisi varken 2015 yılı itibariyle 238 milyon dönüme düşmüş. Yani 27 milyon dönüm arazi toprak kayıp olmuş. Ekilebilir alanlar 2002’de 93 milyon dönüm buğday ekilen Türkiye’de 78 milyon dönüme düşmüş 2014’de. Çalışan nüfus 2002’de neden 2002’yi veriyorum çünkü bir iktidarın başlangıç tarihi. 2002’de 7,5 milyon olan çalışan nüfus 2014 yılında 5 milyona düşmüş. İcra dosyaları kabarık, ekilmeyen alanlar giderek artıyor. Toprak giderek kayboluyor. Tarımda ki bu hengameyi bu yapıyı bu uygulamayı yanlış politikalarla tarıma vurulan darbeleri dikkate alarak çiftçilerimizin ödeme güçlüğü içinde olacağını düşünerek Ziraat odası yönetim kurulu olarak oturup düşünmeye başladık. Ne yaparız? Ekim zamanı geliyor. Çiftçimizin buğday, tohum, gübre, ilaç alabilecek durumda olmadığını gördük. Zaten idareciler hep bunu düşünmek zorundadır”dedi.

Tarımdan kopmak çok tehlikelidir

Ziraat Odası üyelerine sağlanan imkanlardan da bahseden Başkan Sözat “Biz üyelerimizi Türkiye’de ekilmeyen araziler artmasın, üretim esaslı bir politika uygulansın çiftçimiz üretimden kopmasın topraktan kaçmasın diye ne yapabilirizi aramaya başladık ve sağolsun İş Bankası Balıkesir’li hemşehrimiz Günay beyle oturduk arkadaşlarımızın değerlendirmesini anlattık. Dğer bankalarda da var ama kısa süreli. Bir imece kartıyla 6 ay sıfır faizle ve peşin fiyatına vade farkı almaksızın Ziraat odasından gübrenizi, tohumunuzu, ilacınızı alabilme imkanı tanıdılar 6 ay süreli bir imece kart uygulamasına geçiyorlar. Bizde 6 ay vadeli süreli sıfır faizle bir İmece Kart uygulamasına geçen İş Bankası’nın bu fedakarlığı karşısında bizde oda olarak imkanlarımızı zorlayarak  çiftçimize fedakarlık yaptık çiftçimiz sıkıntıya gireceğine oda sıkıntıya girsin. Bizde onlara 5 ay sıfır faizli vade farkı almadan gübre tohum alabilme imkanlarını tanıyalım. Balıkesir Ziraat Odası bunu Türkiye’de ilk defa uyguluyor eğer bankalar bu şekilde diğer odalarlada anlaşma yaparlarsa onlarda uygulayacaklar. Bizde meclisimizde kararhli 10 Şubat tarihli senetle bizden alacaksınız. Sizlerden senet alacağız 10 Şubat günü geleceksiniz İmece Kartınızı getireceksiniz 10 Ağustos tarihinde sıfır faizle vade farkı vermeden tohumunu gübrenizi alacaksınız. Bunlar sizin için biz sıkıntıya gireceğiz biliyoruz. Tarımdan kopmak çok tehlikelidir. Sanayide kazanamazsanız iş yerini kapatırsınız imkanlar el verdiğinde tekrar açarsınız devam edersiniz. Ama topraktan çıktınızmı bir daha toprağa dönme imkanınız yok. Bunu bildiğimiz için sizi topraktan kopartmamanın yollarını arıyoruz.Biz mevcut şartlarda üreten olmak istiyoruz. Ama üretmenin şartı var, ürettiğinde para kazanman lazım. Eğer sütten, buğdaydan para kazanamıyorsam sütü ne kadar üretebilirim. Bütün bu gerçekler dururken eğer tarlalar neden boş kalıyor? Neden ekilmiyorun nedenleri üzerinde durmayıpda gidip Sudan’dan 8 milyon dönüm arazi kiralayıp devlet adına sürerek ekerek Türkiye’de tarımı idare edemezsiniz”şeklinde konutu.

 

Daha sonra Türkiye İş Bankası A.Ş Ticari Bankacılık Pazarlama Bölümü Müdür Yardımcısı Yıldırım Şerif Tatay banka çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıya Ziraat odası üteleri, STK Temsilcileri ve Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula katıldı.

HABER - Fotoğraf : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım