Balıkesir’in İstatistik Hareketliliği ve Planlamaya Etkileri

BASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ferudun Çelik yaptığı yazılı açıklamada Balıkesir ekonomisini değerlendirdi. Çelik “Demografik hareketler, göç olgusu, nüfus, bu nüfusun katma değere katkısı, üretim ve bunları gerçekleştirebilmek için sağlık gelişimi planlı bir geleceğe doğru karar alma mekanizması açısından son derece önemlidir. Göstermiş oldukları gelişim trendi kentleşme, üretim, sağlık, metropol yapı oluşumu, kişisel ve aile tercihleri, yaşam bölgeleri seçimi konusunda belirleyici olacaktır”dedi.
Bu haber 2017-09-20 01:40:02 eklenmiş ve 331 kez görüntülenmiştir.

BASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ferudun Çelik yaptığı yazılı açıklamada “2013-2014 yılları ortalamasında Balıkesir yüzde 22,4 lük nüfus artış hızı ile tarihi rekorunu yaparken Türkiye ortalaması yüzde 13,3 tü. 2014-2015 döneminde ise Türkiye ortalaması yüzde 13,4 iken Balıkesir ters orantı olacak şekilde eksi yüzde 2 büyüme hızında idi. 2015 ve 2016 yılarında ise Balıkesir ve bölge illerinin büyük oranda altında kalarak yüzde 8’lik bir büyüme hızını yakalamıştır. Nüfus artış hızı Türkiye ortalamasının altında olan ilimizin 2013-2014 yıllarında aşırı yukarıda seyretmesinin ana nedeninin ülkemize gelen göçmenlerin yüzdesel olarak önemli bir bölümünün ilimizi tercih ettiğinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bu hususa destek olacak rakamlardan biri de ülke genelinde 3,48 olan hane halkı büyüklüğünün Balıkesir’de 2,77 olması ve buna rağmen 2013-2014 artışının yüzde 22,4’ü yakalamasıdır”dedi.

Balıkesir’de sağlık rakamsal olarak iyi değil

Balıkesir’de ki sağlık durumunuda değerlendiren Çelik “Balıkesir’e sağlık rakamlarının söylediği ise rakamsal kötülüğün devam ettiğidir. Önceki dönemlerde de sağlıkta Türkiye ortalamasının altında kalan Balıkesir’de son resmi verilere göre 1 hekime 748 hasta düşmektedir. Oysa Türkiye ortalaması 1 hekime 557 hasta düşmesidir. Keza komşumuz Çanakkale’de hekim başına 550 hasta düşmektedir. Son yıllarda yeni hastane inşaatları yapılsa da bir hastane yatağına 393 Balıkesirli düşmektedir. Bu rakamda Türkiye ortalamasından kötü durumdadır. İlimizin hali hazırda yeni hastane yatırımlarına ihtiyacı vardır. İstanbul’un yüzde 27,6 ile 1. Sırada yer aldığı kişi başı katma değer dağılımında, 2. Sıradaki Ankara yüzde 8,63 ile, 3. Sıradaki İzmir yüzde 6,60 ile yer alırken Bölgemiz kötü bir performans ile yüzde 2,14 seviyesindedir. Bu da çok daha fazla üretmek zorunda olduğumuzun göstergesidir. Zira kişi başında elektrik tüketiminde Türkiye ortalamasının 2760 Kwh, Çanakkale’nin 7554 Kwh olduğu bir ortamda Balıkesir rakamının 2419 Kwh olması üretim mecburiyetimizin bir diğer göstergesidir”şeklinde konuştu.

İnşaat sektöründeki hareketlilik ve gelişim devam ediyor

 

Balıkesir’deki inşaat sektörü hakkında da açıklama yapan Çelik “Balıkesir’de inşaat sektöründeki hareketlilik ve gelişim devam ediyor. 2015 yılında 26 bin 292 konutun satıldığı Balıkesir’de 2016 yılında 27 bin 666 konut satıldı. 2017’nin ilk 6 ayında konut satışı 16 bin 479 olarak gerçekleşti. Buda 2017’nin Balıkesir için rekor olacağı yorumunu hak edecek niteliktedir. 2017 Haziranı itibarı ile İlimiz sınırları içindeki 452 bin motorlu kara taşıtı trafik yoğunluğumuzu açıklar niteliktedir. Bu yoğunlukta trafikte 2016 yılında Balıkesir’de 15 bin 69 trafik kazasında 211 kişi hayatını kaybederken 6 bin 759 kişide yaralanmış. Balıkesir İş Dünyası olarak bu rakamlar ışığında yinelemek istediklerimiz ise iş gücüne katılım oranının ve sanayi sektörü istihdamının artması arzumuzdur. Üretimde katma değer artışını mutlak yakalamak durumundayız. Planlaması çok güç olmayan nüfus artış hızımızın ani göç hareketleri karşısında sıkıntı yaşamaması açısından yabancı göç hareketliliğinin iyi takip edilmesi ve bu şekilde ki durumlara karşı bir hareket tarzının geliştirilmesi gerektiğidir. Önce sağlık diyerek; ilimize yeni sağlık yatırımları gerekliliğini yinelemek istiyoruz. İnşaat Türkiye için olduğu gibi Balıkesir içinde çok önemli bir sektördür. Artan motorlu taşıt sayısına paralel olarak tüm ülkede olduğu gibi trafik ve kazalar en önemli sorunlarımızdan bir tanesidir”.   

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım