BELEDiYELERDE 'ESNAF BiRiMi' KURULUYOR

BAŞKAN ERDEM AÇIKLADI: “KÜÇÜK ESNAFIN SORUNLARINA ANINDA VE ETKİLİ ÇÖZÜM”
Bu haber 2019-09-02 12:10:59 eklenmiş ve 166 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı (BESOB) Fehmi Erdem üye esnafın sorunlarına daha hızlı çözüm bulabilmek amacıyla belediyelerde Esnaf Birimi adı altında bir yapı oluşturmak için çalışmaların başlatıldığını ifade ederek “Tüm belediye başkanlarımızla konuyu paylaştık ve ilk müjdeli haber Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan'dan geldi. Başkan Arslan 1 Ekim itibariyle Esnaf Birimi adı altında bir birimin hizmete gireceğini belirtti” dedi.

 

İLK MÜJDE EDREMİT’TEN

BESOB Başkanı Fehmi Erdem üye esnafların sorunlarını daha hızlı ve etkin bir biçimde çözüme kavuşturabilmek için belediyelerde Esnaf Birimi adı altında yapıların oluşması için girişimler başlattıklarını kaydetti. Başkan Erdem tüm belediye başkanlarını dolaştıklarını ifade ederek “Büyükşehir ve ilçe başkanlarımızı dolaşarak hedeflediğimiz birimin oluşturulmasını sağlamak için kendilerine bilgiler verdik. 27 Ağustos Salı günü itibariyle de 20 ilçe belediye ziyaretlerinin hepsini bitirdik. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ilk müjdeli haberi Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan verdi. Başkan Arslan Edremit Belediyesi bünyesinde 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle Esnaf Birimi'nin hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Bu haber bizleri çok memnun etti. Diğer ilçe belediyeleri ve büyükşehirden aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi. 

Balıkesir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı (BESOB) Fehmi Erdem esnaf odaları birliği olarak kendilerine bağlı olarak 85 oda olduğunu hatırlatarak “Bu 85 odanın da toplam bin 702 meslek dalına hitap ediyor. Bu bin 702 meslek dalından da toplam 43 bin 500 faal üyemiz var. Tabi ki bunların en büyük sorunlarının başında yer, iş yeri ruhsatı ve piyasa gibi sorunlar yer alıyor. Bu sorunların çoğu ile de belediyeler ilgileniyor. Biz seçimler esnasında Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ile de görüşmüştük, İsmail Ok ile de görüşmüştük. İkisinden de isteğimiz hangisi belediye başkanı olursa olsun biz büyükşehir belediyesi bünyesinde esnaf daire başkanlığı istiyoruz demiştik. Yücel Başkan kazandıktan sonra daire başkanlığı zor ama esnaf birimi kuralım diyerek sıcak yaklaşmıştı, ama şu ana kadar bir gelişme olmadı. Niye bunu istiyoruz? Bugün muhtarlık daire başkanlığı var. Muhtarların sorunu olabiliyor, yardım, asfalt, yangın sorunu olabiliyor. Yada farklı kurumlarla ilgili olarak sorunları olabiliyor. Bu sorunları çözebilmek için kendi daire başkanlığına gidiyor ve tüm çözümler kendi daire başkanlığından organize ediliyor her şey. Bizde böyle bir şey istedik çünkü bizim zabıta ile işimiz var, ruhsatla, itfaiyeyle, imarla, yerel işletmelerle, ulaşımla, Ukome ile işimiz var. Bütün dairelere gidip tek tek araştırmaktansa bizimde daire başkanlığımız olsun ki işlerin oradan halledilmesini istiyorduk” dedi. 

Başkan Erdem esnafın en çok irtibatta olduğu kurumların başında gelen belediyelere hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek “Belediyerilerimizle yerel sorunları konuşmak istedik. Bigadiç'te esnafın yaşadığı sorunla Edremit'teki esnafın yaşadığı sorun aynı değil. Bigadiç'te ki esnafın arz talep meselesidir, sattığı mal kalitesiyle yelpazesiyle Bandırma'daki yelpaze bir değil. Buna göre bir çalışma yapmak istedik. Tüm belediye başkanlarımızı dolaştık. 27 Ağustos Salı günü itibariyle de 20 ilçe belediye ziyaretlerinin hepsini bitirdik. Edremit Belediye başkanımız son durağımızdı. Edremit'te de bize bağlı 12 tane odamız var orası da çok geniş bir güzergah. Neden geniş bir güzergah kışın nüfusu örneğin 400 bin, yazın nüfusu 1,5 milyon. Kışın 400 bine hitap edecek bir esnaf potansiyelimiz var, bu potansiyelin yazın 1,5 milyona hitap etmesi lazım. Bunun yanı sıra kaçak esnaflar geliyor İstanbul'dan, Bursa'dan. Kaçaktan kastımız bu hep yanlış anlaşılıyor bizde vergisi algısı yok, malı nereden aldığı belli değil. Topluyorlar İstanbul'dan şuradan buradan ne TSE'si var ne CE belgesi, ne sağlık belgesi hiç bir şeyi yok. Getirip yığıyor bir yere işportacı tarzında ama şunu belirtmek gerekir işportacıların da belgeli vergiye tabi olanları var. Ama bunlarda hiç bir vergi yok, korsan satıcı. Tabi ki bu durumda bizim esnafı etkiliyor. O yüzden böyle girişimlerde bulunduk. Edremit'te çok büyük bir coğrafya, Edremit Belediye Başkanı da bize dedi ki kendisinin bu çalışmaya yapmaya başladığını söyledi. 1 Ekim itibariyle Esnaf Birimi adı altında bir birim kurulacak ve burada esnafa hizmet verilmeye başlanılacak. İnşallah bu büyükşehire ve ilçe başkanlarını da örnek olur. Her ilçe ve büyükşehir belediyesi de bu birimi kurarak esnafımızın en azından ticari alanda ki yükü olmasa bile resmi kurumlar anlamında ki yükünü alınsın. Bizde destek vermeye hazır olduğumuzu söyledik, gerekiyorsa Edremit'te kurulacak birime odalarımızdan bir tane temsilci atayalım. Bu şekilde koordineli çalışıldığında esnafın sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşur. Ama ilk müjdeyi veren Edremit Belediye Başkanı oldu bunun içinde kendisine teşekkür ediyoruz. Diğer ilçe belediyeleri ve büyükşehirden aynı hassasiyeti bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

             (Haber: Otağ Fırıncıoğulları)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım