BASİAD: “Zamlar enerji maliyetlerini çok etkiliyor”

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki arka arkaya yapılaqn doğal gaz zamlarını değerlendirdi.
Bu haber 2019-09-04 13:41:46 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

 Başkan Bekki 30 gün ara ile doğalgaza yapılan ikinci zammın enflasyonla mücadele programı ile bağdaşmadığını savunarak “Enerji; maliyetlerimizi büyük ölçüde etkiliyor”dedi.

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki; doğalgaz fiyatlarına Ağustos başında yüzde 14,97 zam yapılmasının ardından; 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren yapılan yüzde 14.90 oranındaki zam oranını değerlendirdi. Başkan Bekki yaptığı yazılı açıklamada “ Fiyat ayarlaması yapılmasının; genel ekonomik dengelerin oluşması açısından gelişmelere bağlı olarak zaman zaman gereğinin farkındayız. Her zaman dillendirdiğimiz gibi sanayiciler olarak; ihracatçılar olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz mallarla ilgili önceki tarihlerden anlaşmalar yapıyoruz. Enerji; maliyetlerimizi büyük ölçüde etkiliyor. Daha öncede yapıldığı gibi; fiyat ayarlamalarına sanayiciler olarak bir hazırlık zamanının tanınmadan, sanayiciyle görüşülmeden yapılmasını doğru bulmuyoruz. Üyelerimizden bir kısmı ihracat odaklı yeni anlaşmalar yapmış durumda. İthalatçı ülkedeki müşterisi ile fiyat anlaşması yapmış durumda. Bir ay önce yapılan bir zammın üzerine tekrar zam yapılması öngörülemez bir durum”dedi. 

30 gün ara ile doğalgaza yapılan ikinci zammın enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmadığını dile getiren Başkan Bekki “Sanayicinin zamlara hazırlık yapması için zamlar yapılmadan önce makul bir süre verilmesini ekonomik gerçekler açısından daha doğru buluyoruz. Bu konuda ilgili çeşitli raporlarla düşüncelerimizi ilgililer ve kamuoyu ile paylaştık.  Bu bağlamda zamların hafta sonlarına denk getirilmesini de üzücü buluyoruz. Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmamaktadır. Bizler gündemimizde doğalgaz zammı yerine enerji verimliliği gibi konuların yer almasını arzu ediyoruz. Zira dünyada 51 yıllık petrol, 53 yıllık doğalgaz ve 114 yıllık kömür kapasitesi kalmış durumda. Bununla birlikte enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Sanayimiz elektrik tüketiminde yüzde 47'lik bir paya sahip. Kaynağımız sınırlı ve yeni kaynaklar yaratmak, arz güvenliğini sağlamak ve sanayimiz üzerindeki enerji maliyeti baskısını hafifletmek gerekiyor”şeklinde konuştu. (HABER: YASEMİN KANDEMİR)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım