‘SiVAS KONGRESi KURTULUŞ ATEŞiNiN iLK KIVILCIMIDIR’

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin Sivas Kongresi'nin 100. yılını kutladı.
Bu haber 2019-09-04 13:45:32 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

100 yıl önce bugün “Ya istiklal, ya ölüm'' diyerek, Anadolu'nun bir Türk yurdu haline gelmesi ve bugünkü Cumhuriyetimizin ebedi olarak var olması için Erzurum Kongresinde alınan kararların bir devamı niteliğinde olan “Manda ve Himayenin'' asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin Sivas Kongresi'nin 100. yılını kutladı. Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilk kongresi niteliğini de taşıyan, Mustafa Kemal Atatürk'ün kongre başkanı seçildiği ve “Vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz!'' sözleriyle TBMM'nin kuruluş kararının alındığı Sivas Kongresi'nin “bir liderin ve onun etrafında toplanan büyük Türk milletinin verdiği destansı mücadelenin temelini atmıştır” dedi.

Milletvekili Fikret Şahin açıklamasını şöyle tamamladı:

“Önemi gereği bütün Türkiye'yi temsil eden bir kongre olan Sivas Kongresi, milli direniş ve mücadelenin hedef ve sınırlarını tespit etmiş; Türk milletinin kendi kaderini tayin etmesi ve kendi içerisinde bağımsızlık ülküsü ile Kuva-yi Milliye ruhunun güçlenmesini de sağlamıştır. 

Bir avuç Kuva-yi Milliyeci tarafından yakılan kurtuluş ateşinin ilk kıvılcımı olan Sivas Kongresi'nin gerçekleşmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kongre üyeleri olmak üzere; bağımsızlık mücadelesiyle geçen yıllarda yaşamlarını yitiren şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor; Sivas Kongresi'nin 100. yılını kutluyorum.” (İHA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım