Diz Protezleri Yaşam Kalitenizi Arttırıyor

Özel Sevgi Hastanesi Ortopodi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Bozhan, diz protezi uygulamaları hakkında bilgi verdi.
Bu haber 2019-09-04 14:17:34 eklenmiş ve 110 kez görüntülenmiştir.

Eklem kıkırdağının yok olmasıyla ortaya çıkan eklem yıpranması (artrozu), istirahat, ilaçlar, fizik tedavi, baston kullanımı ve eklem içi enjeksiyonlar gibi yöntemler ile tedavi edilemiyor. Yürüme, merdiven çıkma gibi günlük yaşam aktivitelerini ileri derecede kısıtlayan, şiddetli ağrıya neden olan bu durumun tedavisi ancak diz protezi cerrahisi ile mümkün oluyor. Özel Sevgi Hastanesi Ortopodi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Bozhan, diz protezi uygulamaları hakkında bilgi verdi.

"Sağlık hizmetlerindeki iyileşmeler ve yaşam süresinin uzaması sonucu diz protezi cerrahisi de gelişmektedir. Primer Diz Protezi özellikle dejeneratif ve inflamatuar Artritlerde sıkça uygulanmaktadır. Protez endikasyonu konulan hastalarda şikayetler, ağrı, hareket kısıtlılığı ile birlikte fonksiyon kaybı ve deformitedir. Diz Osteoartritinde (kireçlenmesinde) en sık karşılaşılan deformite, varus (Dizin iç tarafının daralması ve bacaklarda içe eğrilik oluşması) olup Romatoid Artrit'te bunun tam tersi valgus deformitesi izlenmektedir. Primer Diz Protezi'nde amaç ağrının ortadan kaldırılması, artan hareketler ile fonksiyonun geri kazanılması, bozulan mekanik aksın düzeltilmesi, eklem çizgisinin korunması, bağ dengesinin sağlanmasıdır.

 

DİZ PROTEZİ 

OPERASYONLARINDA 

YUMUŞAK DOKU 

DENGESİ ÇOK ÖNEMLİ

Diz protezi ameliyatları kemik ameliyatı gibi yorumlansa da yumuşak doku dengesi çok önem kazanmaktadır. Ameliyatta düzgün bir cilt ve doku kesisi yapılmalı, protez düzgün yerleştirilmeli ve yumuşak doku dengesi sağlanmalıdır. Kemik kesisi düzgün olduğunda protez iyi yerleşir ve gevşeme olasılığı düşük olur. 

 

Biz diz protezi uygulayacağımız hastalarda operasyon öncesi iyi bir planlama yapıyoruz. Hastanın muayenesini, hatta anestezi altında muayenesini önemsiyoruz. Operasyonda hastanın lehine olacak protezin kalitesinden ödün vermiyoruz. Operasyon esnasında kemik kesilerini düzgün yapıyor, kanama kontrolünü önemsiyor, yumuşak doku dengesini sağlıyoruz. Ayrıca operasyo-nun başarısı için ameliyat sonrası yara bakı-mını kendimiz takip ediyor, diz eklem hare-ketini erken başlatıyoruz. Hastaya operasyon sonrası emboli önleyici ilaç tedavisi ve 24 sa-at boyunca kilosuna  uygun antibiyotik teda-visi veriyoruz. Hastanın en kısa sürede yürü-mesini amaçlıyoruz. Ameliyat sonrası birinci gün pasif eklem cihazına koyduğumuz has-tayı 2. gün destekle yürütüyoruz. Genelde 5. gün hastamızı taburcu ediyoruz. Hastanın iyi-leşme süresince takiplerini özenle sürdürü-yoruz."  (HABER: YASEMİN KANDEMİR)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım