VELİLERİMİZ RAHAT OLSUN

Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim yılında öğrenci ve öğretmen ve idarecilerin sorunsuz bir dönem geçirmeleri için tüm tedbirlerin alındığını ifade etti.
Bu haber 2019-09-04 14:20:55 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız okulların açılmasına sayılı günler kala yaptığı açıklamada tüm velilere seslendi. Yıldız “2019-2020 eğitim ve öğretim yılına 9 Eylül 2019 Pazartesi günü ilimizde ki 1108 okul ve kurumumuzda 187 bin 843 öğrencimiz 15 bin 196 öğretmenimizle başlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaz mevsimi içerisinde bütün okullarımız eğitim ve öğretime hazır olacak şekilde hem donanımlarıyla hem de fiziki koşullarıyla gerekli düzenlemeleri yapıldı. Bütün okullarımız yaz mevsimi süresince boyanarak temizliği tamamlandı. Öğrencilerimiz 9 Eylül Pazartesi günü sıralarında her yıl olduğu gibi ders kitaplarını hazır bir şekilde bulacaklar. Ben yaz dönemi içerisinde okullarımızı gerek hazır hale gelmesinde eline fırçayı alarak boyayan öğretmenlerimize çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum” dedi. 

Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız bu yıl il genelinde okullarda her hangi bir eksikliğin olmadığını ifade ederek “İlköğretim haftası süresince 9 Eylül tarihinden itibaren hafta boyunca ilimizde çeşitli okullarımız programlar kutlamalar gerçekleştirilecek. İlimizin 20 ilçesinin 18'inde tekli eğitime geçiş sürecini tamamlamış durumdayız. Bu yıl Edremit ve Balıkesir'in merkez ilçelerinde de devlet yatırımlarının yüzde 80-90'ı tamamlanarak, bu iki ilçemizde de tekli eğitime geçme konusunda büyük bir ilerleme kaydettik. Şuan da sadece merkezde ki iki ilçemiz Altıeylül ve Karesi'de ikili eğitime devam eden okullarımız var. Onlarda da eğitim alanı olarak ayrılan yeterli arsa olmadığı için yeni okul yapımında zorlanıyoruz. Şu an Karesi ilçesinde Atatürk ilkokulunda ikili eğitim yapılmakta. İnşallah bu yıl yapılan Ali Hikmet Paşa İlkokulununda tamamlanmasıyla bu ilçemizde de tamamen tekli eğitime geçmiş olacağız. Altıeylül ilçemizde Burhan Erdayı İlkokulu olarak 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bahçesine yapılan binamız çok arzu etmemize rağmen yetişmedi. 15 gün tatil de okulumuzu oraya taşıdığımız da, Plevne Ortaokulu Burhan Erdayı'dan boşalan okulumuza gelecek. O okulda Plevne Ortaokulu tekli eğitime geçmiş olacak, Burhan Erdayı'da yeni binasında eğitim ve öğretime başlayacak. Şuan Kadriye Kemal Gürel ilkokulunda da adresten dolayı ve sürekli göçten dolayı ikili eğitim var” dedi.

 

2 OKULA YIKIM KARARI

Balıkesir merkezinde iki okulda yıkım kararı nedeniyle tedbir almak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Yakup Yıldız “Bu yıl iki okulumuzda deprem güçlendirme raporu nedeniyle yıkım kararı olduğu için özel bir tedbir uygulamak zorunda kaldık. Altıeylül Zağnos Paşa Ortaokulumuz deprem raporu nedeniyle yıkılacak yerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 32 derslikli son teknoloji ile donatılmış bir okul yapılacak.  Bu nedenle Zağnos Paşa Ortaokulumuz yeni binası tamamlanana kadar bu yıl kendisine en yakın adres olan Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulumuzun 3 bloktan oluşan binasında eğitim ve öğretime devam edecek. Yine Bahçelievler Mahallesinde bulunan eski adıyla Bahçelievler Anadolu Lisesi yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisemizde deprem güçlendirme raporu nedeniyle yıkılma zorunda. Şaun bahçesinde yeni binanın inşaatına başlandı”şeklinde konuştu.

 

BİNALARIMIZ EĞİTİM 

ÖĞRETİME TAMAMEN HAZIR 

Okulların fiziksel şartları hakkında da bilgiler veren Yakup Yıldız “Bunların dışında da iki ilçemizde de her hangi bir olumsuzluk yok. Binalarımız eğitim öğretime tamamen hazır. Bu yıl aslında açmayı çok arzu ettiğimiz bir okulumuz vardı. Göreve başladığımız da 81 ilin 60'ın da spor lisesi vardı. Balıkesir'de bu kadar güreşle, basketbolla öne çıkan bir şehirde spor lisesi yoktu. Bakanlığımızla görüşmelerini yaparak spor lisesinin ödeneğini çıkarttık, inşaatına başlandı ve şuan yüzde 90 tamamlanma aşamasına geldi. Ödeneğimiz kısıtlı geldiği için yetiştirme imkanımız olmadı. İnşallah oda yarıyıl tatilinden sonra bir daha ki eğitim ve öğretim yılına 24 derslikli okul binası, 200 öğrenci kapasiteli yurt binası ve içerisinde hem spor salonu hem de 7 farklı spor dalının yapılacağı şekilde yerlerin bulunduğu spor salonuyla bir daha ki yıla hazır olacak. Şuan TOKİ'de Umut Özel Uygulama Okulumuzun yanında bina yükselmiş vaziyette ve yüzde 90'nı tamamlanmış durumda. İlimize spor lisenin de kazandırılmasıyla inşallah ismini de Kurtdereli Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Spor Lisesi koymayı düşünüyoruz” dedi.

 

RİZE, VALİ YAZICI'NIN 

MEYVELERİNİ TOPLUYOR

BENGİ Projesi çalışmalarının bu yılda devam edeceğine işaret eden Yakup Yıldız “Bunun dışında geçen yıl olduğu gibi BENGİ Projesi 20 ilçemizde de uygulanmaya devam edecek. Bu yıl bakanlığımız ilk kez illerin LGS sınav başarılarını açıkladı. Her yıl ilk 50'ye bile giremeyen Rize bu yıl ilk defa ilk 10'na girdi. Ben Rize Milli Eğitim Müdürümüzü arayarak bu başarının sırrı nedir diye sorduğumda bana cevap olarak 'Şuan Rize tamamen Ersin Yazıcı Valimizin meyvelerini toplamaya başladı, okumayla gelen başarı' dedi. Ben bundan sonra ki 5 yıl içerisinde de Balıkesir'in de bu meyveleri toplayacağına inanıyorum. Çünkü yeni sistemde ki hem üniversite sınavın da, hem de LGS' de ki soruların yüzde 80'ni okumaya, anlamaya ve yorumlamaya dayalı sorular. O anlamda BENGİ Projesi 20 ilçemizde inşallah uygulanmaya devam edecek. Bunun yanı sıra 'Sporda Yetenek'. '10'la Gelecek' projesi kapsamında bizim amacımız öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra sporda, sanatta, kültürel faaliyetlerde de en önde olması” şeklinde konuştu. 

 

ŞUAN DIŞARIYA ÇIKMASI İÇİN 

YALVARILAN BİR NESİL VAR

Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin obezite olduğunun altını çizen Yakup Yıldız “Biz çocukken dışarıda top oymaktan içeriye girmemiz için belki yalvarırdı. Şuan dışarıya çıkması için yalvarılan bir nesil var. O anlamda spor ve müzikle öğrencilere dokunduğumuzda çok yol kat ediyoruz. Geçen yıl yine 'Balıkesir Bağlamada Buluşuyor' diye bir projemiz vardı. 20 ilçemizdeki öğrencilerimizden oluşan 87 kişilik bağlama ekibiyle çok güzel çalışmalar yapıldı. Bakanlığın diğer illere örnek gösterdiği bir çalışmaydı. Bunu da geliştirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz”dedi. 

 

ÇİN'DEN DÜNYAYA 'NE MUTLU 

TÜRKÜM DİYENE' MESAJI

TÜBİTAK projelerinde Balıkesirli öğrencilerin büyük başarılar yakaladığını hatırlatan Yakup Yıldız “TÜBİTAK projelerinde inşallah en önde olmaya devam edeceğiz. Biz göreve başladığımızda Bursa finaline katılan proje sayısı 7 iken geçen yıl 37'ye yükseldi. Sergiye davet edilen 100 eserin 37 tanesi, yaklaşık yarısı Balıkesir'e ait. Yine geçen yıl birinci olan 12 eserden 6 tanesi Balıkesir'e ait. Birinci olan eserlerden Türkiye finalinde ki öğrencilerimizin bir kısmı dünya finallerinde büyük başarılar elde ettiler. Özellikle robotik ve kodlama alanında dünya 3.'sü oldu öğrencilerimiz. İstiklal Marşını okumak için sahneye davet edilen öğrencilere mesajınız var mı sorusuna öğrencilerimiz 'Ne Mutlu Türküm Diyene' mesajını vermesi Çin'den dünyaya bizler için gerçekten bir gurur vesilesi”şeklinde konuştu.

 

VELİLERİMİZ RAHAT OLSUN

Açıklamasının sonunda velilere de mesaj veren Yakup Yıldız “Rahat olsunlar bütün öğretmenlerimiz idarecilerimiz çalışanlarımız öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmeleri onların rahat ve huzurlu bir şekilde eğitim ve öğretimlerini tamamlamaları için seferber olmuş durumdalar. Emniyetle yapmış olduğumuz 'Güvenli Okul' projesi kapsamında her okulun sorumlu bir güvenlik görevlisi var, haftalık periyotlar dahilinde okullarda kamera kayıtlarını alarak kontrol ediyorlar” dedi. Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım