MECLiSTE ZAFER VE KURTULUŞ COŞKUSU

Zafer Bayramı'nın ve Kuvayi Milliye'nin Başkenti Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 97'inci yıldönümü öncesinde gerçekleştirilen meclis toplantısında AK Partili, MHP'li, CHP'li ve İYİ Partili meclis üyeleri Balıkesir'in işgalden kurtararak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşu için canını ortaya koyan tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.
Bu haber 2019-09-05 13:45:36 eklenmiş ve 138 kez görüntülenmiştir.

Karesi Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı dün akşam yapıldı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan'ın başkanlık ettiği toplantı öncesi tüm meclis üyeleri-ne Türk Bayrağı hediye edildi. Zafer Bayramı'nın ve Kuvayi Milliye'nin Başkenti Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşu-nun 97'inci yıldönümü öncesinde gerçekleştirilen meclis top-lantısında AK Partili, MHP'li, CHP'li ve İYİ Partili meclis üye-leri Balıkesir'in işgalden kurtararak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşu için canını ortaya koyan tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Meclis öncesi bir konuşma yapan Başkan Orkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığındaki ordularımız-la kazandığımız, Kurtuluş Savaşının en büyük zaferinin 97-'inci yıldönümünü kutladıklarını söyledi. Kazanılan zaferin ta-rihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden yeniden do-ğuşunun ifadesi olduğunu belirten Orkan, “Karesi sınırları i-çerisinde bulunan Alaca Mescid'de yakılan Kuva-yi Milliye Mücadelesi ateşi ile Balıkesir, Yunan işgalinden kendi imkân-larıyla kurtulan tek il olmuştur. Yunan işgali karşısında ek-meğini ve suyunu paylaşan Balıkesirliler bir asır önce işgale karşı yekvücut olmuşlardır. Tarihçiler tarafından Karesi vila-yetine devleşen ve devletleşen bir sıfat yakıştırılmıştır” dedi.

Konuşmasında Balıkesir'in düşman işgaline karşı verdiği mücadeleyi örnek gösteren Başkan Orkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kuva-yi Milliye ateşinin yakılmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı'yla bu toprakların önemli bir bölümünü, yeni devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları içinde tutmayı başarabildik. Büyük Taarruzla, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran yolu açmış ve ardından Cumhuriyetimizi kurmuş olmakla birlikte, istiklal ve istikbal mücadelemiz bitmemiştir. Bu mücadelede Balıkesir ilimiz 6 Eylül 1922 tarihinden işgalcileri Balıkesir'den sürerek bağımsızlığına kavuşmuştur. 6 Eylül'de Balıkesir'imizin kurtuluşunun 97'inci yılını kutlayacağız. Şimdiden şehrimizin kurtuluşunda destanlar yazan ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum.  Cumhuriyet tarihi boyunca devletimizle halkımızın bağlarını zayıflatmaya yönelik tüm çabalara rağmen, milletimiz daima ülkesine sahip çıkmış, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” ilkesi etrafında bütünleşen milletimiz, inşallah, bugün yaşadığımız tehditleri de bertaraf edecektir. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır” dizesinde ifade edildiği gibi, bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen birer mühürdür. Allah hepsinden razı olsun mekanları cennet olsun. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnetle, rahmetle yâd ediyorum.”

Konuşmanın ardından meclis üyeleri saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı'nı okudu. (İSMAİL KOCA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım