Enerji maliyetleri belimizi büküyor

Enerji alanında yapılan son zamları değerlendiren Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula “Şuan aldığımız en büyük şikayetlerden birisi enerji maliyetleri elektrik, doğal gaz ve akaryakıta gelen zam. Açıkçası enerji maliyetlerinde ki artış belimizi büküyor” dedi.
Bu haber 2019-09-05 13:48:31 eklenmiş ve 152 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ülke geneline bakıldığında Türkiye'deki ekonomik sıkıntıların şuan Balıkesir'de de yaşandığına dikkat çekerek “Ekonomik sıkıntı ve problemler diğer illerde olduğu gibi bizde de var. Diğer illere göre bakıldığında açıkçası Balıkesir bu sıkıntıyı biraz daha hafif geçiriyor. Bu ekonomik kriz 1 yıl daha geç olsaydı yatırımcı anlamında çok daha farklı yerde olacaktık. Ama ekonomi düzeldiğinde önümüzde ki süreç yine normalleştiğinde aynı yatımların o ilginin ben gerçek anlamda yatırıma dönüşeceği düşüncesindeyim. Yılbaşından bu yana Ağustos ayına kadar olan 8 aylık zamanda açılan şirket sayılarına bakıldığında 301 yeni kayıt yapılmasına rağmen kayıt sildiren sadece 100 üye var. Şuan da toplam faal üye sayımız ise 5 bin 500”dedi. Enerji alanında yapılan son zamlar konusunda da görüşlerini dile getiren BTO Başkanı Rahmi Kula “enerji maliyetleri elektrik, doğal gaz ve akaryakıta gelen zam. Çünkü bunlar hayatın olmazsa olmazlarından. Açıkçası enerji maliyetlerinde ki artış belimizi büküyor, bu da rekabetçiliği azaltıyor üretici için” şeklinde konuştu. 

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ülke geneline bakıldığında Türkiye'de ki ekonomik sıkıntıların şuan Balıkesir'de de yaşandığına dikkat çekerek “Ekonomik sıkıntı ve problemler diğer illerde olduğu gibi bizde de var. Diğer illere göre bakıldığında açıkçası Balıkesir bu sıkıntıyı biraz daha hafif geçiriyor. Çünkü Türkiye'de ki borçlanmaya baktığımızda, Balıkesir'de ki borçlanma diğer illere göre daha az seviyelerde. Balıkesir bu konuda biraz daha temkinli hareket ediyor. Çok fazla borçlanmayı sevmiyor, ayağını yorganına göre uzatıyor, çok fazla ödeyemeyeceği borcun altına çok fazla girmek istemiyor. Bunu Ankara'ya gittiğimiz de diğer oda ve borsa başkanlarıyla yaptığımız toplantılarda çok daha net açıkçası görüyoruz. Üyelerimizle yaptığımız istişarelerde de bunun altını çizerek söylemek istiyorum tabi ki yaşadığımız sıkıntılar Türkiye'nin içinden geçtiği durum bizde de oluyor yansımaları. Kesinlikle olmuyor değil ama diğer illere göre biz biraz daha hafif geçiriyoruz. Yılbaşından bu yana Ağustos ayına kadar olan 8 aylık zamanda açılan şirket sayılarına bakıldığında 301 yeni kayıt yapılmasına rağmen kayıt sildiren sadece 100 üye var. Şuan da toplam faal üye sayımız ise 5 bin 500” dedi.

 

BELİMİZİ BÜKEN ENERJİ 

ZAMLARI REKABETİ AZALTIYOR

Enerji alanında yapılan son zamlar konusunda da görüşlerini dile getiren BTO Başkanı Rahmi Kula “Balıkesir'in tarım, hayvancılık geliri var, ilçelerimizde turizm ve sanayi geliri var ve farklı iş kollarından gelirlerimiz var. Bununda Balıkesir açısından bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Şuan sıkıntısız bir sektör yok Balıkesir'de sadece biraz ihracatçılar biraz daha iyi kurlardan dolayı. Ama açıkçası sıkıntı açısından özellikle son dönemde elektriğe, doğal gaza gelen zamlar sanayicimizi, esnafımızı tüccarımızı ciddi anlamda etkiliyor. Yani bu gelen artış maliyetlerini maalesef fiyatların üzerine kimse koyamıyor. Bu da olumsuz etkiliyor. Şuan aldığımız en büyük şikayetlerden birisi enerji maliyetleri elektrik, doğal gaz ve akaryakıta gelen zam. Çünkü bunlar hayatın olmazsa olmazlarından. Açıkçası enerji maliyetlerinde ki artış belimizi büküyor, bu da rekabetçiliği azaltıyor üretici için. Esnaf ve tüccar için ise açıkçası cebinde ki karı eritiyor. Bence bunların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor enerji maliyetleri üreten, istihdam ve katma değer sağlayan herkesin belini büküyor” şeklinde konuştu.

 

TİCARET DÜNYADA VE 

TÜRKİYE'DE NEREYE GİDİYOR?

BTO olarak da geçen yıl eğitim seminerleri düzenlediklerini ve birçok konuk ağırladıklarını hatırlatan Başkan Rahmi Kula “Yaz döneminde tatiller nedeniyle bu tür etkinliklere ara verdik. Okulların açılmasıyla birlikte kış döneminde eğitim seminerlerimize tekrar başlayarak önemli isimleri, çeşitli konukları üyelerimizle bir araya getireceğiz. Ticaret dünyada ve Türkiye'de nereye gidiyor. Amacımız üyelerimize farkındalık yaratarak farklı bakış açıları sağlamak. Bunun dışında bir hakikaten zengin bir şehiriz. Hayvancılık, tarım, turizm, sanayi gibi her kolda iş yapabilme imkan ve gücüne sahibiz böyle bir potansiyelimiz olmasına rağmen tanıtım eksikliğimiz olduğunu da düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE GENELİNDE PİAR

Balıkesir il tanıtımına yönelik PİAR çalışması başlattıklarını belirten Başkan Rahmi Kula “Bu tanıtım eksikliğimizle alakalı olarak da gerek turizm bölgelerimiz, gerekse coğrafi işaretli ürünlerimiz, gerekse bir çok ürün üretiliyor burada bununla ilgili BTO, Sanayi Odası, Ticaret Borsası'nın başını çektiği GMKA, Büyükşehir Belediyesi e ilçelerdeki oda ve borsalarımızla beraber Balıkesir'in tanıtımına yönelik bir PİAR tanıtım çalışmamız olacak Türkiye genelinde. Şuan bu konuyla ilgili alt yapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Amacımız burada bu ürünlerin biz çok iyi olduğunu biliyoruz ama bu ürünlerin ve doğal özelliklerin turizm alanında dışarıdan da daha fazla kişinin görmesini ve farkındalık oluşturulmasını sağlayarak insanları ilimize çekmek. Balıkesir lezzetlerini daha fazla kişiyle tanıştırmak ve tatların farkına varmasını sağlamak. Daha doğrusu markalaşmayı arttırmak adına böyle bir çalışmamız var. Öncelikli amacımız doğru bir iletişim stratejisi oluşturmak merkez ve ilçelerle birlikte. Çünkü geniş bir coğrafyaya sahibiz ve Ayvalık ve Manyas'ın farklı özellikleri var. Bunları bir harmanlayarak doğru zamanda, doğru iletişime geçecek şekilde yapmalıyız. Mesela sosyal medya çok sık kullanılıyor son yıllarda. Birçok kişinin avucunun içindesiniz ve telefonuna düşebiliyorsunuz. Bununla destekleyici fuarlar, festivaller, yarışmalar tanıtım günleri gibi daha fazla kişinin ilgisini Balıkesir'e çekmesini sağlamak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

OSB'NİN GENİŞLEMESİ 

İÇİN ÖDENEK BEKLİYORUZ

 Organize Sanayi Bölgemizin genişleme alanıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Başkan Rahmi Kula “Mevcut alanda zaten yerimiz kalmadı. Büyüme ve genişleme alanıyla alakalı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından bir ödenek bekliyoruz. Bu ödeneğin genişleme alanı adına ilimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Balıkesir özellikle İstanbul İzmir otobanının açılmasıyla birlikte her yer yakın hale geldi. Bu otobanın faydalarını biz görmeye başlamıştık, önümüzde ki yıllarda daha da fazla göreceğiz. Çünkü birçok yatırımcı artık İstanbul'dan kaçıp bu bölgeye yatırım yapmak istiyor. Genişleme alanını sağlasak daha da fazla yatırımcı gelecektir” görüşlerini savundu.

 

KRİZ OLMASAYDI YATIRIMCI 

ANLAMINDA ÇOK DAHA 

FARKLI YERDE OLACAKTIK

Balıkesir OSB'nin gelişimi hakkında da bilgiler veren Başkan Rahmi Kula “15 sene önceye bakıldığında rahmetli belediye başkanı Sabri Uğur görevdeydi ve ilk bir firmayı ricayla getirmişti zar zor. Hiç kimse yoktu o zamanlar Balıkesir OSB'de sadece bir iki firma gelmişti. 15 yıldan bu yana Balıkesir OSB'de şuan da aktif olarak 107 firma üretim yapıyor. Ama şuan da yerimiz kalmadı ve o yüzden genişleme alanına ihtiyacımız var ve devreye almak istiyoruz gelecek yatırımcılar için. Ben Balıkesirli bir iş adamı olarak samimiyetimle söylüyorum bence bu ekonomik kriz 1 yıl daha geç olsaydı yatırımcı anlamında çok daha farklı yerde olacaktık. Ama büyüme alanını tamamladığımız da yine aynı yatırımcıların ben buraya zaten ilgileri var daha da fazla kişinin geleceği düşüncesindeyim” dedi.

 

BALIKESİR COĞRAFYASININ 

CİDDİ AVANTAJLARI VAR

Balıkesir'in yatırımcılar açısından önemine işaret eden Başkan Rahmi Kula “Şuan yatırım ortamı Türkiye'de biraz daha yavaşlamış durumda sadece Balıkesir ile ilgili bir durum değil. Ama ekonomi düzeldiğinde önümüzde ki süreç yine normalleştiğinde aynı yatımların o ilginin ben gerçek anlamda yatırıma dönüşeceği düşüncesindeyim. Bu gün ŞİŞECAM Balıkesir'e geldiyse şehrimizin ciddi anlamda avantajından dolayı tercihini burası için kullandı ve Balıkesir'in avantajlarından faydalanmak için geldi. Balıkesir coğrafyasının çok ciddi avantajları var. En büyük avantajı da zaten İzmir İstanbul otobanının tam ortasında kalması. Birde Çanakkale Köprüsü yapılıyor, bu köprü tamamlandığında da ileride İzmir otobanıyla kesişme noktasında Balıkesir. Ekonomi normalleştiğinde ben yatırımların tekrar Balıkesir'e artarak devam edeceği düşüncesindeyim. Bunu kalben söylüyorum bu gün eğer ekonomik kriz bir ya da iki yıl sonra olsaydı Balıkesir bugün eşiği atlamış olacaktı. Ama şuan eşiğin üzerindeyiz zaten çok bir şey kalmadı” şeklinde sözlerini tamamladı. OTAĞ FIRINCIOĞULLARI

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım