BASİAD'DAN BALIKESİR VE MİLLİ EĞİTİM DEĞERLENDİRMESİ

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Organları 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması dolayısı ile BASİAD merkez binasında ortak bir toplantı yaptı. “Balıkesir ve Milli Eğitim” konu başlığı ile ele alınan toplantıda öncelikle son istatistiki veriler baz alındı. BASİAD toplantı sonrası Balıkesir İş Dünyası adına başarılı, huzurlu ve mutlu bir yıl dileriz” mesajını verdiler.
Bu haber 2019-09-12 12:04:43 eklenmiş ve 134 kez görüntülenmiştir.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ümit Baysal yaptığı açıklamada “Balıkesir'de yer alan 1 108 okul, 9 764 sınıfta,  15 196 öğretmen ile neredeyse 200 bine yaklaşan öğrencinin eğitim konusunun ele alınması; Bir önceki yıl verilerine göre 13 604 öğrencinin ilkokula başlaması, 7 602 öğrencinin genel ortaöğretime başlaması ve 5 037 öğrencinin mesleki ve teknik ortaöğretime başlamasının beklendiği anlaşılmıştır. 2018 yılında 92 milyar 528 milyon TL olan Milli Eğitim Bütçesinin, 2019 yılı için 113 Milyar 813 Milyon olduğu ve bütçe toplamının yüzde 70'ini personel giderlerinin oluşturduğu gözlemlenmiştir. 

Toplantıya katılan BASİAD üyelerinin ortak görüşü anaokulundan başlamak üzere eğitimim her kademesinde; siyasetten arındırılmış, planlı sürdürülebilirliğe sahip, devlet politikasına sahip uluslararası standartlarda eğitimin öğrenciler ile buluşturulmasının tüm vatandaşların üzerinde bir görev olduğu şeklinde oluştu”dedi.

Toplantıya katılan üyelerin konu ile ilgili görüşlerini de aktaran Baysal açıklamasında şı ifadelere yer verdi“Başta ilimizin kamu kurumları olmak üzere; meslek örgütleri ve her alandan sivil toplum kuruluşları, özel sektörümüz bir bütün olarak ve ortak akıl işbirliğinde mutlaka eğitimi destekleyici projeler üretmek ve bunları hayata geçirmek durumundadır.  Meslek örgütlerimizin mesleki eğitime daha fazla odaklanmaları ise ilimiz özel sektör üretiminin gelişimi adına katkı sağlayacaktır. Gelecek, inovasyon, büyüme, katma değer, toplumsal refah, kültür gibi kısaca yaşamsal konuların gündemimizde var olmasını istiyorsak “önce eğitim” dememiz gerekiyor. Kendine has değişik sorunları bulunan eğitim sektörünün acil ve öncelikli çözümü ilin bir bütünü olarak kenetlenmesini gerektirmektedir” şeklinde konuştu. (HABER: OTAĞ FIRINCIOĞULLARI)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım