CHP arsa satışına dava açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı lunapark alanının satılması yönünde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararın geçersiz olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını bildirdi.
Bu haber 2019-09-13 12:02:49 eklenmiş ve 225 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir'deki lunapark alanının satışıyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararın hukuka ve yönetmeliklere uygun olmadığını ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, satışı yapılacak alanın kültür merkezi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesine devredildiğini ve bu yüzden satışın yapılamayacağını iddia etti.

 

“SATILACAK ALAN

VATANDAŞIN YERİ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı lunapark alanının satışıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi şehrimizde gündem yaratan lunapark alanının satışıyla ilgili olan sürecin geldiği süreci değerlendireceğiz. Geçtiğimiz günlerde Altıeylül İlçe Başkanlığımızın öncülüğünde lunapark alanının önünde bir basın açıklaması yapılmıştı. Kamuoyunun, halkın, vatandaşların bu bölgedeki arzu ve istekleri dile getirilmişti. Kamunun, halkın ve vatandaşların, çocuklarımızın kullanmış olduğu bir alanı böylesine şehrimiz için kıymetli bir alanın sadece bir ticari karşılık yaratmak şeklinde ve amacıyla satılmasını kabul ettiğimizi dile getirmiştik. Bununla ilgili mecliste grubumuz ret oyu kullanarak kararını meclis gündemine ifade etmişti. Ancak meclisteki o günkü aritmetik gereği bizim yanlış olduğunu, hatalı olduğunu vurgulamamıza rağmen, meclis çoğunluğuyla da reddedildiğine inancımız hala devam etmektedir. Bu itirazlarımız mecliste de dikkate alınmayarak meclisten kararın geçirilmesi sağlandı” diye konuştu.

 

“TAHSİS EDİLEN 

YERİ SATAMAZSINIZ”

Satış kararı ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını kaydeden Serkan Sarı, “Ama bugün bu sürecin tabi ki peşini bırakmadık. Bölgedeki Büyükşehir Meclis Üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu öncülüğünde ve yine meclis üyemiz Taylan Benli'nin öncülüğünde hukukçu arkadaşımız bu süreçle ilgili itiraz dilekçemizi, mahkeme dosyamızı hazırladılar. Dün itibariyle mahkemeye bu dilekçemiz sunuldu. Bu sebepledir ki burasının satışıyla ilgili iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir faciadır. Peki, satılan arazinin içeriğine bakıldı mı? Bu araziyi satmayı düşünenler, bu arazinin nasıl elde edildiğini, nereden geldiği konusunda herhan-gi bir araştırmada bulundular mı? Neyse ki kamu vicda-nına sahip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Grupta görev yapan meclis üyelerimiz bu konuda ayrın-tılı bir araştırma yaptı ve bu arazinin Maliye Bakanlığı tarafından kültür merkezi yapılmak üzere belediyeye tahsis edildiği kayıtları ortaya çıktı. Şimdi yine yasal dü-zenleme çerçevesi içerisinde yaklaşırsak; tahsis amacının dışında tahsis edilen mülkiyetler kullanılamaz. Kültür merkezi yapar, 10-15 yıl kullanır, kullanım hükmü, ömrü ve gerekliliği biter, o zaman devredebilir. Ama tahsis amacına dair herhangi bir kullanıma sunmadıysa tahsisin amacı bitmiştir ve mülkiyeti geri devretmesi gerekmek-tedir. Bunu meclisten alınan bir kararla değiştirerek, ti-caret, konut ve otelcilik işletmesi adı altında değiştiril-meye çalışılmıştır, bunun hukuki hiçi bir geçerliliği yoktur. Bu mülkiyet, bu yer, hazineden kültür merkezi olarak alınmıştır, yapılacak tek bir şey vardır oraya bir kültür merkezi yapmak. Onun dışında başka bir kullanım amacı yoktur. Hazinenin ve bağışçıların vermiş olduğu mülkler bu şekilde heba edilemez” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım