Acilde hekim sayımız yetersiz

Balıkesir Atatürk Hastanesi Acil Servisine yönelik olarak hastaların dile getirdiği‘Yeni hastane açıldı ama acil serviste uzun kuyruklar oluşuyor, çok sıra bekliyoruz hastane büyük olmasına rağmen acil servis yetersiz kalıyor’ gibi karşılaşılan sıkıntıları Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op.Dr.Servet Kocaöz’e ileterek sorduk. Op.Dr.Servet Kocaöz Acil Serviste yaşanan sıkıntıların iç yüzünü BİRLİK okurları için anlattı. Op.Dr. Kocaöz yaşanan hekim eksikliğine rağmen tüm doktorların vatandaşların mağdur olmaması için büyük özveri ile çalıştığını ifade etti.
Bu haber 2017-09-22 01:41:00 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak acilde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak açıklama yapan Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op.Dr.Servet Kocaöz vatandaşların acil servislerde mağdur olmamaları için büyük bir özveri ile çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çekerek “Atatürk Devlet Hastanesinde bizim 30 tane pratisyen hekimimiz olması gerekirken şuan 7 tane pratisyen hekimimiz çalışıyor. 14 tane acil tıp uzmanımız olması gerekirken 5 tane acil tıp uzmanımız çalışıyor. 20 çocuk hastalıkları uzamanız olması gerekirken şuan 13 tane çalışıyor. Maalesef bu çocuk hastalıkları uzmanlarından 4 tanesinin nöbet tutamaz raporu olduğu için bunları nöbet hizmetinde değerlendiremiyoruz. Çocuk acil polikliniğinde 1 pratisyen ve 2 uzman hekimle olacak şekilde nöbet planlaması yaptık. Kış yaklaştığı için dolayısıyla hastalıklar artacak, salgın hastalıkların artmasıyla birlikte de yoğunluk artacak çocuklarımızın mağdur olmaması için gerekli önlemleri almış durumdayız. Kadın doğum aciline aynı şekilde ayrı bir alanda hizmet veriyor ve burada 2 tane kadın doğumcumuz çalışıyor. Erişkin acilimizde kırmızı, sarı ve yeşil alan diye ayrılıyor. Kırmızı alanda 2 tane acil tıp uzamanı, sarı alanda 1 tane pratisyen hekim, yeşil alanda da 1 prtaisyen hekim veya bazı branşlarda uzman hekimlerimiz oluyor. Biz Atatürk Şehir Hastanemizi hekim eksikliğimiz giderildiğinde 3 seviye olarak tescil ettirmek istiyoruz. Türkiye’de en üst düzeydeki acil seviyelendirmesi 3. düzeydedir. Bu seviyeye ulaştığımızda halkımızın memnuniyet seviyesi oldukça artacaktır” dedi.

Hekimimiz ayda 15 gün nöbet tutuyor

Sağlık Bakanlığından hekim talebinde bulunduklarını ifade eden Kocaöz “Önümüzde 77. Dönem mecburi hizmet kurası var, bu atamalarla beraber gelecek hekimlerimizle beraber bu eksiğimiz tamamlanmış olacak. Bir hekimimiz ayda 15 gün nöbet tutuyor. Normalde devletin verdiği nöbet saati belli 130 saaten sonrasını devlet ödemiyor buna rağmen fedakarca çalışıyor. Diğer arkadaşlarımızda 11-12 gün nöbet tutarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışıyor. Normalde 6 yada 7 nöbetle mesailerini doldururlarken bütün ekiplerimiz fazla mesai yaparak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor fedakarca çalışıyor o yüzden kendilerini kutluyorum tebrik ediyorum. Hekim eksikliğinin yaşandığı bu durumda  yinede oldukça iyi diyebileceğimiz bir oranda başarıyla çalışıyorlar”şeklinde konuştu.

İnme Merkezi çok yakında açılıyor

 

Atatürk Şehir Hastanesinde amaçlarının eğitim araştırma hastanesi gibi hizmet vermesi ve her branşın bulunmasını istediklerini dile getiren Kocaöz “Bununla ilgilide bakanlığımızdan hekim  taleplerimiz oldu. Gelecek uzman hekimlerle beraber 11 branşta branş nöbetcisi olacak. Yine Balıkesir’de İnme Merkezi açmayı planlıyoruz çok yakın bir zamanda 10 yataklı bir yoğun bakımımız nöroloji yoğun bakım olacak ve bununla entegre çalışan bir inme merkezimiz olacak. Vatandaşlarımızdan birisine beynine pıhtı atması ve benzeri olaylar gerçekleşirse burada yapılacak müdahale ile felç olmadan kolayca iyileşebilecekler. Bununla ilgili çalışmalarımız sona geldi çok yakın bir zamanda faaliyete geçireceğiz”dedi.

HABER - Fotoğraf - Görüntü : Otağ Fırıncıoğulları

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım