Sözat: “Yazılanlar benim için önemsiz”

Sosyal medyada yazılan konular hakkında açıklama yapan Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat “Seçim sürecinde muhalif gurup tarafından yapılan itiraz ve suç duyurusu nedeniyle ifade verdik. Böyle yazıldığı gibi sansasyon yaratacak bir şey yok. Bu yazılanlarda benim için önemli bir şey yok. 8 aydır biz görevimizin başındayız” dedi.
Bu haber 2019-10-04 15:47:31 eklenmiş ve 75 kez görüntülenmiştir.

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat sosyal medya aracılığı ile hakkında yapılan açıklamalara cevap verdi. Başkan Sözat “Bizim ziraat odası seçimlerini kesinlikle kaymakamlık tarafından tarihleri belirlenir ve kaymakamlık tarafından verilen tarihte de dosyaları biz muhtarlara teslim ederiz. Kanun çerçevesinde delege seçimleri yapılır. Bu delege seçimlerinde muhtarlık ve azalar sandık kurumlarını oluştururlar yasal olarak. Sandık kurulları tarafından yapılan seçimlerin sonucunda dosyalar bize gelmez. Bu dosyalar kaymakamlığa gider. Delege seçimleriyle ilgili itirazlar varsa kaymakamlığa yapılır. Kaymakamlık inceler sonuçlandırır ve sonucu da bize bildirir. Bunları delege seçimlerinden önce itirazlarını yaptılar muhalif adaylar. Bu itirazı yapılan konularda kaymakamlık inceleme yaptı. Bunların itirazlarını reddetti” diye konuştu.

Sosyal medyada yazılan konular hakkında açıklama yapan Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat “Seçim sürecinde muhalif gurup tarafından yapılan itiraz ve suç duyurusu nedeniyle ifade verdik. Böyle yazıldığı gibi sansasyon yaratacak bir şey yok. Bu yazılanlarda benim için önemli bir şey yok. 8 aydır biz görevimizin başındayız” dedi.

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat sosyal medya aracılığı ile hakkında yapılan açıklamalara cevap verdi. Başkan Sözat “Bizim ziraat odası seçimlerini kesinlikle kaymakamlık tarafından tarihleri belirlenir ve kaymakamlık tarafından verilen tarihte de dosyaları biz muhtarlara teslim ederiz. Kanun çerçevesinde delege seçimleri yapılır. Bu delege seçimlerinde muhtarlık ve azalar sandık kurumlarını oluştururlar yasal olarak. Sandık kurulları tarafından yapılan seçimlerin sonucunda dosyalar bize gelmez. Bu dosyalar kaymakamlığa gider. Delege seçimleriyle ilgili itirazlar varsa kaymakamlığa yapılır. Kaymakamlık inceler sonuçlandırır ve sonucu da bize bildirir. Bunları delege seçimlerinden önce itirazlarını yaptılar muhalif adaylar. Bu itirazı yapılan konularda kaymakamlık inceleme yaptı. Bunların itirazlarını reddetti. 20 civarında mahallenin delege seçimlerini iptal ettiler. Onlarda yanlış iptaldi. Kaymakamlıkla da görüştük 'yenileyelim' dediler. Yeniledik, tekrar seçime girdiler. 

Gelen seçimlere göre kaymakamlık delege listelerini onayladı. Bize gönderdi. Denildi ki 'bu listelerle seçime gireceksiniz.' Biz o delege listesini aldık seçim kuruluna gittik ve günü belirledik. Listeyi seçim kuruluna verdik ve ilan edildi askıya çıkartıldı. Askıdan indirildi ve gününde de kongreyi yaptık” dedi.

 

“SANSASYON YARATACAK 

BİR ŞEY YOK”

Kongreden sonra karşında aday olan rakiplerin itiraz ettiğini hatırlatan Başkan Sözat “İtirazları seçim kurulu inceledi, zaten 3 günlük itiraz süresi var bu süre içerisinde incelendi ve kararını verdi. İtirazları reddetti. Çünkü hakim nezaretinde oluyor seçimlerimiz bizim. Seçimler bitti kesinleşti bize de mazbatayı onaylayarak gönderdi. Yönetim kurulunun belirlenmesini de seçim kurulunun nezaretinde yaptık. Sonra baktık ki karakoldan bir davet geldi bana ve genel sekretere. Gittik dediler ki rakibimiz olan kişiler savcılığa suç duyurunda bulunmuşlar. Üye olmayanlar delege olmuş, delege olmayanlar oy kullanmış diye. Tabi ifadelerimizi verdik böyle bir şeyin mümkünatı yok. Bizde merkezi sisteme geçildi bilgisayarda kaç kişi emekli olmuş o bilgiler kayıtlı bizde. 2008'den önce ki dönemde arşiv yok. 2008'de çıkan yasayla biz her gireni ve çıkanı 10 gün içerisinde bildirmek zorundaydık. Şimdi o 10 günlük sürede gitti online olarak aynı gün sisteme giriyor. Bu arada 24-25 kişi isim vermişler bizim delege arkadaşlarımızı ifadeye çağırmışlar. Böyle yazıldığı gibi sansasyon yaratacak bir şey yok. Bu yazılanlarda benim için önemli bir şey yok. Biz bunları biliyoruz yaşıyoruz zaten ifadeleri de verdik. Bizde her şey kanuna uygun olarak yapılmış, süresi içerisinde itirazlar yapılmış, itirazlar süresi içinde incelenmiş sonuca bağlanmış. Ondan sonrada savcılığa suç duyurusunda bulunuyor, bilmem ne yapıyor. Avukatlara da iş çıkıyor. 8 aydır biz görevimizin başındayız” şeklinde konuştu. 

(Haber: Otağ Fırıncıoğulları)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım