SiGARA YASAGINA iLGiNC TEPKiLER

Ülke genelinde 2013 yılında çıkartılan ancak uygulanmaya yeni başlatılan özel araçlarda sigara içme yasağı konusunda Balıkesirlilerden ilginç tepkiler geldi.
Bu haber 2019-10-07 13:24:53 eklenmiş ve 90 kez görüntülenmiştir.

Serhat Yenilmez-Taksici

Sigarayı yeni bırakmış birisi olarak beni pek etkilemedi. Ama tabi ki özel yaşam konusuna gelirsek muhakkak bu iş ikiye bölünmüştür. Yarısı haklı diğer yarsıda haksız buluyordur. Ben içmediğim için şuan haklılar kısmındayım. İnşallah da içmem muhakkak özel alan. Ama araç kullanırken seyir halindeyken sigaranın ateşi üzerine düşmesi, yada camdan atarken içeri girmesi gibi olaylar mutlaka yaşanmıştır. Benim de başıma çok gelmiştir. Bunlar trafiği tehlikeye atar risk taşır ve bu risk karşı tarafı da etkiler. Örneğin sigara yerine kola içersin direksiyonda, cola dökülür hiç önemsemezsin gidersin yoluna devam edebilirsin. Öteki ateştir yaktı mı refleks verirsin. Bu refleksin nasıl olacağını kimse bilemez ama ilk refleks frendir zaten kimse kestiremez. Ama evet o zaman her şeyi yasaklamak gerekir oda ne kadar etiktir tartışılır. Bu yasayı ben içmediğim için olumlu buluyorum.

 

Hakan Kocakuşak – Esnaf

Bu yasanın iyi olduğunu düşünüyorum. Kapalı alanlarda daha önceden beri sigara içme yasağı vardı. Şimdi özel araçlarda da başladı. 2013 yılından beri var ama uygulama yeni başladı bence gayette güzel. Aracıda kapalı alan ve iş yeri olarak görüyorum ben. Özel araçlardakilerin şahsi düşüncesi tam olarak bilmem ama benim dışarıdan gördüğüm kadarıyla özel araçlarda ki sürücü ve araç içerisindekiler bu konudan pek memnun değiller iyi bakmıyorlar. Ticari araçlar için gayet iyi oldu memnunum ben kendimde sigara kullanıyorum ama araba içinde içmiyorum.

 

Alparslan Gürlük-Çiçekci

Özel araçlarda da sigara yasağı çok iyi oldu. Sonuçta özel araç olmasa bile sağlık açısından gayet yerinde bir karar. İnşallah tüm araç kullanan şoförler ve araç içerisindekiler bu kurala uyarlar.

 

Ogün Samet Elsundu- Taksici

Ben 12 yıldır Paşa Cami önünde taksicilik yapıyorum sigara yasağını yerinde buluyorum fakat geceleri bizim arabamıza sarhoşlar geliyor. Yüksek oranda alkol alan şahıslar oluyor bunların kiminin belinde silah ya da bıçak bulunuyor. Bu şahıslar elinde sigara ile taksimize binmek istiyor. Biz bu insana araçta sigara içmeyin yasak dediğimizde karşılık vererek itiraz ediyor. Bu durumda biz ne yapalım can güvenliğimiz tehlikede. Cumhurbaşkanım lütfen sigara konusunda taksicilere karşı yumuşak olun, biz sizi çıkarsız karşılıksız seviyoruz. Size sesleniyorum sayın cumhurbaşkanımız lütfen gerekeni yapın.

 

Eşref Sever – Esnaf

Ben sigara kullanmıyorum ama bu yasağa karşıyım. Toplu taşımalarda bu yasak olabilir. Ticari taksilerde bir nebze olabilir ama özel araçlarda sigara içilmemesine kesinlikle karşıyım. Neden insanın özel aracı evi gibi bir şey kendisine ait. Neredeyse evinin salonunda sigara içme gibi bir şey bu yasak. Ben normal bulmuyorum. 

                          (Haber: Otağ Fırıncıoğulları)

 

Özel araçta sigara içmenin yasak olduğuyla ilgili mevzuat, 24 Mayıs 2013 tarihinde üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerle birlikte yürürlüğe girerek kanunlaşmıştı. Resmi Gazetede 11 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan kararnamede “MADDE 26 – 7/11/1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve altıncı fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “c) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, ”“Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.” Açıklaması ile özel araçlarda sigara yasağı başlamıştı. Gerçekleştirilen kontroller sonrasında araç içinde sigara içenlere 153 lira ceza kesilmesinin ardından sigara kullanıcıları yasaya tepki göstermeye başladı.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım