YÜN YORGANLAR TARiH OLUYOR

Yorgancılık mesleğinin Balıkesir'deki son temsilcilerinden 62 yaşındaki Celal Alakuş mesleğini BİRLİK okurları için anlattı. İlkokul mezun olduğunu belirten Celal Alakuş “Yaz tatilinde babam beni yorgancının yanına çırak olarak verdi. O gün bu gündür mesleğin içindeyim. Bana ustam önce iğne iplik tutmasını, yüssük takmasını öğretti. Yorgancılığın temelinde bu yatıyor zaten” dedi.
Bu haber 2019-10-17 11:13:09 eklenmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

Yorgancılık mesleğinin Balıkesir'de ki son temsilcilerinden 62 yaşındaki Celal Alakuş mesleğini BİRLİK okurları için anlattı.  İlkokul mezun olduğunu belirten Celal Alakuş “Yaz tatilinde babam beni yorgancının yanına çırak olarak verdi. O gün bu gündür mesleğin içindeyim. Bana ustam önce iğne iplik tutmasını, yüsük takmasını öğretti. Yorgancılığın temelide bu yatıyor zaten. yüssük ve iğne bizim için çok önemlidir. 5 sene kadar çıraklığım sürdü askere gidene kadar ustamın yanındaydım. 17 yaşında kalfa olduktan sonra tek başına yorgan dikebilir hale geliyorsun.  Askerden geldikten sonra yine ustamın yanında uzun süre devam ettim. 89 yılına kadar kalfalık yaptım daha sonra kendi dükkanımı açtım. O yıldan bu yıla kadar da mesleğe devam ediyorum” dedi.

 

Sizi tanıyabilirmiyiz?

62 yaşındayım, 1975'de ilk okulu bitirdim. Daha sonra yorgancılık mesleğine başladım. Okumaya devam etmek istedim fakat yorgancılık mesleği çok cazip geldi bana. Bu yüzden okula gitmedim bu mesleğe atıldım.

 

Meslek nasıl ilginizi çekti ve başladınız?

Yorgan renkleri, pamuklar, dikişler çok hoşuma gitti. 5-6 yıl bir çıraklık dönemim oldu. Daha sonra kalfalık yaptım ve askerlik geldi.

 

İlk kez iş yerinizi hangi tarihte açtınız?

Ben 1977 yılında askere gittim. Askerden döndükten sonra 1980 yılında kendi dükkanımı açtım. 

Mesleği kimden öğrenciniz? 

İlk ustanız kimdi?

Ustam Kadir Kula idi rahmetli oldu. Bana çok şey öğretti meslek sahibi oldum sayesinde.

 

Şuan ileriniz nasıl, el işi 

yorganlara ilgi var mı?

Ondan sonra silikon ve elyaf yorganlar çıktı. Bunların çıkması bizi baya hırpaladı. Teknolojiye yenik düştük diyebiliriz ama biz yinede bıkmadık, kapatmadık. Ama eninde sonunda halkımız bunları anlayacak. Silikon ve elyafın ham maddesinin ne olduğunu öğrenecekler.

 

İşyerinizi açtıktan 

sonra işinizde

ne gibi gelişmeler 

oldu?

Kendi dükkanımı açtıktan sonra 5-6 sene işlerimiz iyi gitti. Bunun sebebi Balıkesir'de ki köy halkının ve merkezdekilerin pamuk yorgandan vaz geçmemesi oldu. O zamanlar pamuk ve yün yorganlar çok revaçtaydı. 

 

Peki pamuk ve yünden yapılan 

yorganlar nasıl?

Pamuk vücuttaki teri emer ve sağlıklıdır, ancak silikon ve elyaf yorganlar sürekli terletir. Bu yüzden ter soğursa bel ve sırt ağrısı ve her türlü hatalığa davetiye çıkarır.

 

Sizce neden zararlı?

Haddinden fazla zararlı araştırın bakın.  Bizim halkımız bazı şeyleri kullanırken bilimsel olarak araştırmazlar, ucuza kaçarlar. Ucuza kaçtıkları içinde terlerler, cilt kanseri sorunu ve astıma yol açabiliyor silikon ve elyaf ürünler. Pamuk ve yün her zaman sağlıklıdır.

 

Şuan en çok ne tür

yorgan satıyorsunuz?

Balıkesir halkı bunu  en kısa zamanda anladı ve yeniden pamuk ve yüne dönüş başladı. Bana her sene elyaf ve silikon yorgan gelir ve sökerim onları ve yün koyarak yeniden diker veririz.

 

Bir çırak kaç sene 

sonra yorgan

dikmeye başlayabilir?

Bir çırak yorgancıya 12 yaşında gelse, eğer çocukta da bir gelecek görürsek biz o zaten kendini belli eder. Çıraklık ve kalfalık 12 yaşından 18 yaşına askere gidene kadar devam eder bizde.

 

İyi bir çırak nasıl belli eder kendini?

İğneye iplik takması, iğneyi eline alması, tutuşu bunlar çok farklı şeylerdir. Çocukta bir gelecek görürsek onun üzerinde biraz daha fazla dururuz. Bir an evvel kesime geçiririm onu, kaç metreden yorgan çıkar onları öğrenir. 

Ondan sonra makineye geçiririz. Askere kalfa olarak gittikten sonra döndüğünde bu işe devam edeceğim diyorsa bu meslekten evini çok rahat geçindirir. Ama uzun yıllardır meslekte çırak yetişmiyor.

 

Çırak neden yetişmiyor?

Çırak ilkokulu bitirdikten sonra yanımıza gelmesi lazım. Babam beni ustamın yanına götürdüğü zaman "Eti senin, kemiği benim" demişti. Ama artık yeni eğitim sisteminden dolayı bu mümkün değil. Büyük yaştaki çocuğa gence bir şeyler vermeniz ve öğretmeniz çok zor. Bu yüzden artık çırak yetişmiyor.

 

Balıkesir'de kaç yorgancı 

meslektaşısınız var?

Balıkesir merkezde toplasanız 10 tane yorgancı kaldı. Biz hemen hemen aynı yaşlarda akranız biz artık son yorgancılarız. Çırakta yetişmiyor zaten anlayacağınız bu meslekte tarihe karışacak gibi gözüküyor. Ben bu işi yapsam en fazla 5 sene daha yaparım.

 

 Yorgan fiyatları kaç lira?

Biz ipekli yorgan deriz düğünlük yorganlardır bunlar 200 liradan başlıyor 350 liraya kadar çıkar. Günlük yorganlar ise 100 ile 150 lira arasından değişir. Yün yorgan mutlaka kullanın. Ben silikon ve elyaf satmak istemiyorum.

 

Vatandaşlar yorgan diktirirken 

nelere dikkat etsinler?

Biz kesinlikle elyaf yada silikonu tavsiye etmiyoruz. İllaki yün yada pamuk olmalı. Bunlar daha rahat daha sağlıklı ve kullanışlı. Kullanılan astarın pamuklu olmasına dikkat edilmeli, naylon olmamalı. Piyasada çok naylon astarlarda var genellikle pamuklu tercih etsinler.

 Bir usta günde kaç tane yorgan dikebilir ?

Sabah saat 9'da başlarsanız akşam 7'ye kadar günde 1 yorgan bitirilir rahatlıkla.

Haber  & Röportaj: Otağ Fırıncıoğulları 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım