DSİ’den Balıkesir’e bir baraj daha

Balıkesir Balya Dereköy barajı inşaatı tamamlandı. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde su yapılarının artması bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Balıkesir de nasibini aldı.
Bu haber 2019-10-31 14:54:02 eklenmiş ve 108 kez görüntülenmiştir.

DSİ’den yapılan açıklamada, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” denildi.
Dereköy barajında depolanacak su ile 1.790 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtildi. Balya Dereköy barajının 995 bin metrekür su biriktirme hacmine sahip olduğu öğrenildi.

İHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım