Balıkesir iç ticaret açığı 2 milyar 908 milyon lira

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) tarafından düzenlenen “Balıkesir’in Ticari Durumu ve Alternatifleri” temalı analiz toplantısında, Balıkesir ticaretinde eğilimler analiz edilirken, Türkiye’nin ticaret politikalarındaki belirleyici etkenlerin Balıkesir ticaretine yansımaları da ele alındı. Başkan Bekki yaptığı açıklamada resmi rakamlara göre 2015 yılında Balıkesir’in ülkenin diğer illerine 16 Milyar 221 milyon 644 bin 575 TL tutarında satış yaptığını, diğer illerinden ise 19 milyar 129 milyon 775 bin 424 TL tutarında mal alışı gerçekleştirdiğini belirterek Buna göre Balıkesir iller arası ticarette 2 milyar 908 milyon 130 bin 849 TL iç ticaret açığı vermektedir. dedi
Bu haber 2017-09-27 01:40:06 eklenmiş ve 402 kez görüntülenmiştir.

BASİAD yönetim kurulu üyeleri ve ilgili komisyon üyeleri yer aldığı toplantıda Balıkesir’de İç ve Dış ticaretin durumu nedir?, Habur sınır kapısının kapatılmasının Balıkesir ticaretine etkileri?, Gümrük birliği ticari açıdan neden revize edilmeli?, Değişmekte olan ekonomik ve siyasi konjonktür küresel ve Balıkesir ticaretini Balıkesir ne şekilde etkileyecek? Konuları görüşüldü. Toplantının açılışında konuşan BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki ticari gelişmelerin Balıkesir için önemine değinerek “Balıkesir’in iki yönlü ticaretini de bilindiği gibi önemlerine binaen takip ediyor ve strateji geliştirmeye gayret gösteriyoruz. İç ticaret verilerine ulaşmamız çok kolay olmuyordu. Buna rağmen 2010’lu yılların başından itibaren Balıkesir’in iç ticaret verilerini takip ediyoruz. Resmi verilere 2 şer yıl aralıklı olarak ulaşabiliyoruz. Balıkesir iller arası ticarette 2013 yılında 2 milyar 47 milyon 360 bin TL açık verirken bu açığın 2015 yılında 2 milyar 908 milyon 130 bin TL gibi yüksek bir orana ulaşmasından Balıkesirli bir iş adamı olarak üzüntü duymaktayım. Konuyu hep birlikte irdeleyeceğiz. Bilindiği gibi Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin akıl tutulması kararı ile bugün yapılan bağımsızlık referandumunun başlama saati ile birlikte Türkiye haklı bir şekilde Habur Sınır kapısını tek taraflı kapattı. Siyasi açıdan doğru olan bu karar o bölgeye Balıkesir’den yapılan önemli miktardaki ihracatı ekonomik açıdan olumsuz olarak etkileyecektir. Lojistik Köyümüzdeki gelişmeler ile birlikte dikkatimizi biraz daha dış ticarete çevirdik. Son dönemde olumlu gelişme kaydedemediğimiz bu alanda da Balıkesir dış ticaretini etkileyen hususları dikkatli bir şekilde ele almalı ve dış ticarette mutlak katma değer artışını yakalamalıyız. Gümrük Birliği bizim için gümrük tarifelerinin indirilmesinin çok daha ötesinde anlam taşıyor.  Yürürlüğe girdikten sonraki 20 yılı aşkın sürede Gümrük Birliği, birçok sektörde önemli dönüşümler yaşanmasını sağladı. Türkiye ekonomisinin dışa açılma süreci ve küresel ekonomiye entegrasyonu hızlandı. Bugün geldiğimiz noktada, en büyük ticari ortağımız olan Avrupa ile sadece malların değil, hizmetlerin ve tarım ürünlerinin de dahil olduğu daha kapsamlı ve daha modern bir anlaşma için müzakerelerimiz devam ediyor.  Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğini söylüyor ve bu konudaki güncelleme çalışmalarını destekliyoruz. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin başarıya ulaşması halinde, Balıkesir ekonomisi üzerinde 20 yıl öncesine benzer bir olumlu etki yaratacaktır”dedi.

 

Balıkesir’in iller arası iç ticareti hakkında da bilgiler veren Başkan Bekki “Son ulaşılabilen resmi rakamlara göre 2015 yılında Balıkesir ülkenin diğer illerine 16 Milyar 221 milyon 644 bin 575 TL tutarında satış yaparken; ülkenin diğer illerinden 19 milyar 129 milyon 775 bin 424 TL tutarında mal alışı gerçekleştirmiş. Buna göre Balıkesir iller arası ticarette 2 milyar 908 milyon 130 bin 849 TL iç ticaret açığı vermektedir. İller arası iç ticaret açığı 2013 yılında 2 milyar 47 milyon 360 bin TL idi. Öte yanda Balıkesir yurtiçi alışlarının yüzde 35’ini İstanbul’dan gerçekleştiriyor. Uzun yıllardan bu yana takip etmekte olduğumuz ve kamuoyu ile paylaştığımız Balıkesir dış ticareti 2013 yılındaki gerileme döneminin ardından arzu edilen yükselme trendini yakalayamamıştır. Toplantı katılımcılarının da aynı şekilde ifade ettiği gibi Habur Sınır Kapısının kapatılması siyasi açıdan ülkemiz adına atılması gereken zorunlu bir adımdı. Son yıllarda ülkemiz etrafındaki istikrarsızlıkların ve çatışma ortamının ne yazık ki ticaretimize olumsuz yansımaları bu şekilde devam etmiş oluyor. Akıl tutulması ile izah edilebilecek bağımsızlık referandumu kararı ülke dışında alınmasına rağmen Balıkesir ticaretini olumsuz yöne de önemli ölçüde etkileyebiliyor. Ticari açıdan da çok önemli süreçlerden geçmekteyiz. Her halükarda ticari potansiyelimiz ve katma değerli ürünlerimizi arttırmak durumundayız. Bu anlamda iller arası ticarette dengeleyici hareketleri, uluslararası ticarette yeni trendleri, Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesini, siyasi ve askeri açıdan alınan zorunlu kararların ticaretimiz üzerinde ortaya çıkarabileceği olumsuz etkileri bertaraf edecek başta yeni Pazar arayışları olmak üzere ortaya koymak ve takip etmek durumundayız. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım