Başkan Sarı’dan Paşa Cami satışına tepki

CHP Balıkesir İl başkanı Serkan Sarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda yaşanan gerginlik ve Paşa Camii arazisinin devir işlemi ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu vurdumduymaz ve kimseyi tanımaz tavrı son bulmalıdır. 5 yıl boyunca bu anlayışla bu kent yönetilemez”dedi.
Bu haber 2019-11-16 09:52:32 eklenmiş ve 408 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Balıkesir İl başkanı Serkan Sarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda yaşanan gerginlik ve Paşa Camii arazisinin devir işlemi ile ilgili olarak düzenlediği basın tooplantısında “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Meclisi Balıkesir’imizin yerel yönetiminin en üst merciidir. Bu makamın bu mevkiinin ona yakışır şekilde tavır, tutumlarla hareket edilmesi ve kentimizi yönetirken de bu anlayışla yönetmesi gerekiyor. Önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen Maliye Bakanlığı’na borçlardan kaynaklı toplam 44 parça mülkiyetin devriyle ilgili liste meclis gündemine geldi. Bu listede yer alan; başta toplumumuzun, halkımızın ve Balıkesir’de yaşayan vatandaşların vicdanını rahatsız eden bir devir söz konusuydu. Bunların en önceliği Paşa Camii’nin bulunduğu alandaki arsanın bedeli karşılığında, bir ücret karşılığında, para karşılığında Maliyeye devredilmesi, ikincisi Saat Kulesi’nin olduğu yer, üçüncüsü de Kuvayi Milliye Müzemizin, eski belediye binasının olduğu arazinin Maliyeye, bugüne kadar yapılmış borçların karşılığında bir bedel karşılığı devrilmiş olması. Toplumumuz Paşa Camii’nin olduğu arazinin bu tarz bir borç için kullanılmış olmasına, bu arazinin, bu tapunun bir borç karşılığında devredilmiş olmasına karşı ve rahatsız. Halkımızdan gelen bu şikayetleri bizlerin duyarsız kalması mümkün değil. Kenti yöneten arkadaşlarımızın yönetim anlayışını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Bugün kenti yönetirken halkımızın istekleri ve talepleri doğrultusunda ve bunları dikkate alarak hareket etmemiz gerekiyor. Görüyoruz ki bu talepler dikkate alınmadığı gibi, üslup da her geçen gün meclisimize ve Balıkesir’e yakışmayacak şekilde devam ediyor”dedi.

Huzursuzluk yaratan görüşleri dikkate almak zorundayız

Önceki gün kullanılan maddelerden biri için Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın CHP grubu adına çıkarak süreçle ilgili görüşlerini ifade ettiğini belirten Başkan Sarı “Sayın başkanım, devirleri bizler de belediyelerimizde yapıyoruz. Birçok belediye borcuna karşılık bedel karşılığı SGK’ya, Vergi Dairesi’ne devirler yapıyor. Ama bu devirleri yaparken halkımızda ve toplumumuzda rahatsızlık, huzursuzluk yaratan görüşleri dikkate almak zorundayız. Bugün Balıkesir tarihine, geçmişine ve mirasına en önemli değer olarak kattığımız Paşa Camii 1400’lü yıllara dayanan bir tarihi geçmişi olan bir Paşa Camii toplumda milli ve dini değerleri temsil ettiği önemli bir noktadır. Balıkesir dediğimizde net bir nokta herkesin aklına geliyor, bu da Paşa Camii’dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu tek hutbe yine bizim Balıkesir’deki Paşa Camii’ndedir. Bugün Paşa Camii’nin bir bedel karşılığında devri konusunun içerisinde tartışılması bizleri rahatsız ediyor. Bu sebeple bu üç yerin devir listesinden çıkarılmalı, diğerlerinin devri ile ilgili sıkıntı yok. Evet, belediyemiz borçlarının yapılandırması konusunda kullanabilir, destekliyoruz, sıkıntı yok, oy vereceğiz, bu üç yeri listeden çıkarın, kalanını oylayalım dememize rağmen ‘biz sizlerin lafıyla iş yapmayız’ ‘biz bir takım siyasilerin oyunlarına alet olmayız’, ‘biz bir takım gazetecilerin haberleriyle karar almayız’ gibi ve ‘hodri meydan’ diyerek büyükşehir belediye meclis üyelerimize ve belediye başkanlarımıza restleşerek bir kent yönetimi anlayışıyla karşı karşıyayız. Restleşerek olmaz, uzlaşarak, kucaklaşarak ve toplumun taleplerini dikkate alarak hareket etmek zorundayız. ‘Gücünüz yetiyorsa engel olun’ bir diğer cümle. Bu tarz cümlelerle, söylemlerle restleşerek, tehdit ederek, ‘kim daha çok gol atacak göreceğiz’ söylemleriyle, bu baskıcı ve zorlayıcı anlayışla Balıkesir’i yönetmeye çalışanlar bir daha dönüp kente bakmaları gerekiyor. Balıkesir halkı asla baskıya boyun eğmemiştir. Balıkesir halkı baskı yapanlara her zaman cevabını vermiştir. Kuvayi Milliye kenti olan Balıkesir’imiz Kurtuluş Savaşı mücadelesini örgütleyen kentimiz bu değerlerine de sahip çıkmasını çok iyi bilir. Bugün bu değerlere saygı göstermeyenlere de vereceği cevap açık ve nettir. Dün yine aynı anlayış, geçtiğimiz günlerde İstiklal Madalyası verilmek üzere meclise sunduğumuz önerge oy birliğiyle geçti ama bugün böylesine bir hassas dönemden geçtiğimiz, milli birlik ve beraberliğimize ihtiyaç duyduğumuz dönemde T.C ibaresinin yeniden Büyükşehir Belediyesi tabelalarında ve resmi yazışmalarında kullanılmak üzere eklenmesi önergemiz meclis gündemine dahi alınmadı ve okutulmadı”şeklinde konuştu.

Kademeli su fiyatı, bölgesel su fiyatı yasaya aykırıdır

Başkan Sarı sözlerini şöyle sürdürdü “Nerede, kime ve nasıl bakıldığını çok iyi anlamamız gerekiyor. Bir diğer önergemiz; su fiyatlarıyla ilgili rahatsızlığımızı ve yıl sonunda yapılacak planlamada fahiş su artışlarını ve kanuna aykırı olarak uygulanan uygulamalardan vazgeçilmesi için bir önerge hazırladık. Bunu da BASKİ gündemine almadılar. ‘Gündeme almıyorum’ diyerek kestirip attı. Peki, bu büyükşehir nasıl çalışacak. O zaman Büyükşehir Belediye Başkanı ne diyorsa o oluyor, başka da bir şey olmuyor. Nerede bu işin demokrasi kavramı, nerede hak, nerede hukuk, nerede adalet? Ben bilirim, ben yaparım, ben ne dersem o olur anlayışıyla bu kenti yönetemeyiz. Bu kent uzlaşı kentidir. Bu anlayışı derhal terk etmelidirler. Su zammıyla ilgili yapacağımız itirazın dava dosyası da hazırlandı. BASKİ’nin hazırladığı yönetmelikteki hatalar açık ve net, bunları tespit ettik. Kademeli su fiyatı, bölgesel su fiyatı yasaya aykırıdır. Suyun tek bir fiyatı olur ve tek fiyat uygulanır. Aynı yere aynı hizmeti farklı fiyatlarla veremezsiniz. Yasa açık ve net bir şekilde buna hükmetmiş. Danıştay’ın bu konuda aldığı emsal kararlar var. Bu konuyla ilgili mahkeme sürecimiz devam ediyor, başlayacak. Önümüzdeki günlerde bu mücadelemiz  devam edecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu vurdumduymaz ve kimseyi tanımaz tavrı son bulmalıdır. 5 yıl boyunca bu anlayışla bu kent yönetilemez. Kentimizi yönetme meziyetlerine sahip değillerse bir an evvel de görevlerini bırakmalarını talep ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı kimsenin şirketi ve kimsenin arka bahçesi değildir. Burası halkımızın ve milletimizindir. Halkımızın ve milletimizin talepleriyle de yönetilmeyi hak ediyor. Hak ettiği şekilde yönetemeyeceklerse de gereğini yapmaya davet ediyorum”dedi.

Otağ FIRINCIOĞULLARI

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VİDEO GALERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım