BÜYÜME VE YATIRIMLAR DEĞERLENDİRİLDİ

BASİAD tarafından düzenlenen “Büyüme ve Yatırımlar” temalı analiz toplantısında ticaret ve ekonomi konuları ele alındı. 2. Çeyrekteki büyüme rakamları ile birlikte ekonomideki büyüme ve yatırımların sürdürebilirliği ile Balıkesir açısından bunun katma değerinin yükseltilmesi konuları değerlendirildi.
Bu haber 2017-10-04 01:40:10 eklenmiş ve 352 kez görüntülenmiştir.

BASİAD tarafından düzenlenen “Büyüme ve Yatırımlar” temalı analiz toplantısıyla ilgili bilgiler veren BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki “Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme rakamlarının netleşmeye başlamasıyla ilk iki çeyreğin yüzde 5'lik bir büyümeyi yakalandığını görüyoruz. Bu büyüme oranına rakam olarak baktığımızda son derece başarılı. Ekonomik göstergelerin toplamına bakıldığında, sadece rakam olarak değil, gelişmelerin tamamına, alt kırılımlarına da bakmamız gerekiyor. Alt kırılımların sürdürülebilir olması da büyüme rakamlarından biraz daha etkili bir hale gelebiliyor. Kaliteli ve sürdürülebilir büyüme, bu işin olmazsa olmazı. Büyümenin detayına baktığımızda, aşağı yukarı büyümenin gelmiş olduğu noktalardan bir tanesi, AB ülkelerine yapılan ihracat olmasa, toplam büyümede yüzde 5,l'i değil, şu anda yüzde 3'ü konuşacaktık; yani neredeyse yüzde 40'lık bir eksilme olurdu. En büyük ihraç pazarımız olan AB'nin Türkiye ekonomisi için ne kadar da önemli ve hassas olduğunun bir kez daha anlaşılmaktadır. Diğer yandan AB Pazarı ihracatı Balıkesir ekonomisi içinde aynı şekilde bir öneme sahiptir. Balıkesir ekonomik büyümesinde önemli bir katkısı vardır. Büyümeyi tetikleyen tüketim ve yatırım harcamalarında önemli bir artış gözlemleniyor. Bu artışa baktığımızda, uzun dönemlerdir süregelen gayrimenkul yatırımlarının önemli payı olduğunu görüyoruz. Gayrimenkul yatırımları yılın ilk yarısında yüzde 20 civarında bir artış gösterdi. İkinci çeyrekte bu oran bir miktar daha yukarıda, yüzde 25 civarında. Bir yandan büyümeyi sürükleyen noktalardan biri olurken diğer yandan sürdürülebilirlik ve kaliteli büyüme açısından eleştiriye maruz kalınabilecek durumlardan bir tanesi”dedi.

Finans maliyetlerinin düşük olması önemli

Üretim ekonomisi açısından Balıkesir’i daha yakından ilgilendiren ve takip edilen kalemlerden bir tanesininde makine teçhizat yatırımları olduğunu belirten Bekki “Bu kalemde son dört çeyrektir bir azalma görüyoruz. İhracatta artış var; büyümenin neredeyse yüzde 40'ını oluşturuyor, fakat üretim kapasitemizi ve verimliliğimizi artırabilecek yatırımlardaki düşüş, bizi biraz kaygılandırıyor. Sürdürülebilir büyümenin daha fazla öncelik kazanması gerekiyor. Ülke ve Balıkesir ekonomisi açısından önemli hususlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz üretime yönelik özellikle katma değerli üretime yönelik yatırımlardır. Yatırımların düşük seyri, yatırım ortamlarının iyileştirilmesi veya bu konudaki soruların daha fazla ele alınması gerektiğine işaret etmektedir.  İş dünyasına baktığımızda, yatırımcının özelikle sanayi yatırımları başta olmak üzere hep uzun vadeli, minimum 5-10 yıllık perspektife ve uygun yatırım ortamı sürelerine ihtiyacı var. Balıkesir iş dünyası olarak KOBİ niteliğindeki işletmelerin var olma ve üretime yön verme mücadelesi ile yoğruluyoruz. Özelikle orta boy ve altındaki şirketlerimiz için de can suyu niteliğinde, önemli kararların alındığı bir süreç yaşandı. Ekonominin rekabet gücünü artırıcı bütün eğilimleri göz önüne alınarak, ne yapıp edip yatırımların daha fazla canlanacağı, yatırım motivasyonunun daha fazla artacağı bir iklime götürmek gerekir. Böylece daha kaliteli ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya çıkabilir. Balıkesir’i bir cazibe merkezine çevirmemiz gerekir. Hem kalıcı yatırımların hem de paranın daha fazla aktığı, sermayeden daha fazla payını alan bir il olması gerekir. Makro ekonomik istikrara baktığınız zaman, finans maliyetlerinin düşük olması çok önemli. Bu bağlamda Balıkesir’deki bankacılık mekanizmasının da büyük ölçekli kredi ve finans operasyonlarında karar verici konuma gelmesi gerektiği görüşündeyiz”şeklinde konuştu. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım