AHMAK KİMLERE DENMELİDİR? 02.12.2019


Bu makale 2019-12-02 11:38:06 eklenmiş ve 31 kez görüntülenmiştir.
Zikri Evner

Önce şu önemli tespiti ortaya koyalım; "Anlatılanı anlamayan zihniyet sahiplerine sadece ahmak denilebilir. Kanımca başka bir şey söylemeye ve ahmaklara hala bir şeyler anlatmaya çalışman boşunadır, nafiledir. Boşver gitsin!."
Tespitimi yaptıktan sonra ben yine de anlatılanı anlamayan ve hatta anlamak istemeyen zhniyet sahiplerine yani ahmak olmakta ısrarlı olanlara bir şeyler anlatmayı bugün de ısrarla sürdüreceğim. Çünkü insanların mantıklarını eksik ve yanlış kullanmalarının ya da matıklarının saptırılmasının (ki o sapma da mantığın eksik ya da yanlış kullanımından kaynaklanır) yaşamlarında yol açtığı az veya çok vahim sonuçları gördükçe, Descartes’ın “İnsanlara en eşit dağıtılmış olan şey akıldır” sözü hemen aklıma gelir. Nitekim, mantıklı olmak için, 'okumuş' olmak, hele mantık okumuş olmak gerekmez. Çünkü, mantık sistemi, insan aklının iki ana bölümünden birisidir. Diğeri ise duygu sistemidir. Aklı başında olan her insanda ilkel dönemlerden beri her ikisi de hep vardır. Bu nedenle, her insanın aklı, 'iyiyi kötüden' ayırt edip, iyiye yaklaşıp, kötüden uzaklaşabilecek 'mantıksal donanıma' doğuştan sahiptir. İşte o dosatumun sözünü ettiği AHMAKLIK iyiyi kötüden ayırt edebilmede kullanılabilecek yeterlikte olan mantık donanımının eksik ve yanlış kullanılmasına denir. 'Ahmaklık' denince akla hemen 'cahiller' gelse de sosyal medya da çokca rastlandığı üzere, kimi 'aydınlar' da ahmak sıfatından müstesna yani ayrık değildir. Bundan dolayıdır ki daha önce birkaç kez bazı yazımlarımda sizlerle paylaştığım 'Dört Adımda Aydınlama' adını taşıyan manifesto niteliğinde bir alıntıyı tekrar paylaşmak istiyorum; 'DÖRT ADIMDA AYDINLANMA' aşama aşama şöyle açıklanabilir;
Aklın; ilk adımı farkı fark etmek, ikinci adımı farklılıkları bilmek, üçüncü adımı farklı şeyleri bilmek, dördüncü adımı farklı şeylerin iyi mi kötü mü olduğunu bilmektir. Sözün özü; 'İyiyi kötüyü bilmek aydınlanma' demektir.
Öyleyse; farkı farketmeden, farklılıkları bilmeden, farklı şeyleri bilmeden, farklı şeylerin iyi mi kötü mü olduğunu bilmeden, aydınlanma kesinlikle olmaz!
Yine öyleyse; başka türlü göstererek, bazı yönlerini göstermeyerek ve diğer başka yollarla, farkı farkettirmeyenlere dikkat edin, onlardan kesinlikle sakının!.
Çünkü ne olursa ilk adımda olur!.
Son adımdan sonra da ahmaklar, akıllılar ve de uyanıklar(!) başkalarının eline geçer, o zaman da insanın başına 'çok kötü şeyler' gelebilir. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım