BİR İYİLİK YAPMAK.


Bu makale 2017-10-19 10:30:28 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

Kerkük sokaklarında sefalet kol geziyordu. Kim kime yardım edecek destek olacaktı. İşsizlik yaygındı.Çevresi herkes perişandı. Bir yanı yıkılmaya yüz tutmuş evceğizin camından yola doğru ümitsizce bakarken bir taksinin kapının önünde  durduğunu ve  içinden bir yolcunun indiğini gördü. Demek ki taksi şoföründe az çok para olacaktı. Çünkü müşteri getirmiş ve indirmişti. Bütün cesaret ve ümidini toplayarak evden çıkıp yola koştu. Yaklaşıp direksiyon başında arabasını hareket ettirmek üzere olan şoföre seslendi.

  -Sakın beni dilenci falan zannetmeyin. Üç çocuğumla üç gündür aç bekliyorum, çaresizlikten bu gidişle namusumu lekelenmemden korkmaya başladım. Allah rızası için bize yardım edin. Ben açlıktan ölmeye razıyım, fakat çocuklarımın çığlıklarına tahammül edemiyorum.

  Beklenmedik bir anda gelen bu –Allah rızası için yardım-talebi zaten kıt- kanaat geçinen şoförü şaşırtmıştı. Bir an düşünmeye başladı. Cebinde bir miktar parası vardı var olmasına, ancak bu parayı aylardır biriktiriyordu. Çünkü taksinin dört lastiği de eskimiş, kabaklaşmıştı. Onları değiştirmek için çırpınıyordu. Zaten akşamları eve geldiğinde hanımı da ikaz etmekten geri kalmıyordu.

  -N e zaman değiştireceksin bu lastikleri? Birazcık geç kalsan aklıma kötü şeyler geliyor. Acaba bir kaza mı yaptı,  kabak lastiklerle  diye korku içinde bekliyorum. O an nefsi ve şeytan birlik olup vesvese vermeye başladılar.

  -Sen zaten zor geçinen kimsesin. Yardım edecek durumda da değilsin. Bas gaza git yoluna. Fakat imanı ve vicdanı da şöyle sesleniyorlardı.

  -Para dediğin şey böyle gün için lazım olur. Belli olmaz Allah’ın rızasının nerede olduğu. Biriktirdiğin parayı bu muhtaç hanıma vermelisin. Tam yeridir, çocukları aç durumda, onu namusunu kirleterek para kazanma zorunda bırakmamalısın.

  Sonunda nefsini ve şeytanı yenmiş cebinde ki lastik parasını tümüyle kadına uzatarak

  -Al bacım, namusunla yaşa. Bu para bir müddet seni idare eder , sonrasında da Allah inşallah başka sebepler halk eder, dedi. Minnet etmemek için de hemen gaza basıp oradan uzaklaşırken kadının

  -Sen benim ihtiyacımı karşıladın, Allah ta senin ihtiyacını karşılasın duasını duydu. Gün boyunca kulaklarında çınlayan bu duaya hep (amin) dedi.

  Akşam eve gelince beklediği  soruyla yine muhatap oldu.

  -Hala değiştirmemişsin lastiklerini.

  -Bir lastikçiyle anlaştım, yeni lastikleri gelince hemen değiştirecek  diyerek geçiştirdi.

   Bu geçiştirme işi birkaç gün devam etti. Bir akşam yine eve gelirken iyice sıkışmış-bu defa ne diyeceğim – diye düşünürken beklenmedik bir durumla karşılaşmıştı. Evde hanımı kendisine adres yazılı bir kağıt uzattı, sonra da şöyle dedi.

  -Bugün bir lastikçi geldi, şu adresi verdi-Yarın bana mutlaka gelsin, lastiklerini değiştireceğim- deyip gitti. Al şu adresi.

  Belli etmemişse de bunun izahını yapamamıştı. Çünkü böyle bir lastikçi ile görüşmemiş ve konuşmamıştı. Merakla sabahı bekledi.Sabahleyin ilk işi kağıtta ki adrese gitmek oldu. Garipliğe bakın ki  lastikçiyi hiç görmemiş buraya hiç gelmemişti. Elinde ki kağıdı uzatınca iki tarafta da bir şaşkınlık yaşandı. Oturduğu masa başından kalkan lastikçi:

  -Sen o musun? Deyip şoförün boynuna sarıldı, başladı hıçkıra hıçkıra ağlamaya. Sonra da şöyle devam etti:

  -Kardeşim tam üç gündür Resulullah Aleyhisselam  rüyama giriyor ve bana:

  -Şu adresteki şoförün lastiklerini değiştir, ücret olarak da benim şefaatime nail ol buyuruyor, Allah için söyle,  nasıl bir iyilik ettin, nasıl bir dua aldın ki Peygamberimiz üç gündür beni ikaz ediyor, arabanın lastiklerini değiştirmem için beni vazifelendiriyor.

 

  Sağlık ve esenlik dileklerimle. Em. Sağ. Yazar. Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım