CUMHURİYET FAZİLETTİR


Bu makale 2017-10-27 10:58:53 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

      Önümüzdeki Pazar günü 29 Ekim 2017 Cumhuriyet’in ilan edilişinin 94. yıldönümü… Artık 1 asra çok az kaldı. Pazar günü yazımız olmadığı için bu günden yazmak istedim. Cumhuriyet’in 90. yılında Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeki Çevik Hoca ile bir program yapmıştım. Akşam yine izledim. Hoca o kadar güzel izah etmiş ki, Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in kazanımlarını, oradan sizlere alıntı yapmak istedim. 

     Hoca, Cumhuriyet’in bir devlet yönetimi olduğunu, tarih içinde 3 çeşit uygulamasının olduğunu belirterek başlıyor açıklamalarına. Bunlar: Birincisi mutlak idareler yani monarşiler, İkincisi Meşrutiyet ki, monarşinin yanında meclis de oluyor. Bir de Cumhuriyet var. Kelime cumhurdan geliyor yani cumhur halk ve halk idaresi demek. Batıda da aynı Republika yani cumhuriyet vardır. Cumhuriyet’te Ana unsur seçimin olmasıdır. Geçmişte de çok basit de olsa bir seçimle yöneticiler seçilmiştir. Yine Hocanın açıklamasına göre 20. Yüzyılda da birçok çeşidi olmuştur. Örneğin Teokratik cumhuriyetler de vardır. Mesela İran’da ve Vatikan’da bunların örnekleri görülür. Yöneticileri din adamlarıdır. Eski Sovyetler döneminde de cumhuriyet kelimesi vardır. Orada da bir seçim vardır ama tek parti olmuştur. Yani totaliter bir cumhuriyet vardır.

 

     Yine bir başka modeli olan Demokratik Cumhuriyettir ki, bizim de uygulamaya çalıştığımız budur. Yani yöneticilerini demokrasi prensiplerine göre seçen bir modeldir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım