CUMHURİYET BAYRAMI


Bu makale 2017-10-30 16:36:03 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 Bu gün Cumhuriyet Bayramının 94. Yıl dönümünü kutluyoruz. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Yazımız her ne kadarda bir gün sonra  çıksa da  biz yine Bayramımızı kutlamadan geçmeyelim.  Senede iki tane dini bayram dışında kutladığımız birkaç tanede  milli bayramımız vardır. Aslında hemen hemen her günümüz milletimiz için bir bayram günüdür. Mesela Ağustos ayını örnek verirsek kutlamamız gereken hemen her gün kazandığımız  bir zaferin yıldönümüdür.

  Efendim Türk milleti tarih sahne çıktığından beri  hiçbir zaman, hiçbir şekilde bir başkasının boyunduruğu altına girmemiş, bir başkası tarafından yönetilmemiş ve hep bağımsız kalmış dünya üzerindeki  birkaç millet ve 5-6 devletten biridir.Yani büyük Türk milleti hiç esaret hayatı yaşamamış ve hep bağımsız kalmıştır. Zaten Atatürk te bu önemli özelliğimizi belirterek – Benim en büyük karakterim bağımsızlığımızdır diyerek bunu dile getirmiştir.

 Cumhuriyet tek kelimeyle halkın kendi kendini idare etmesidir. Daha doğrusu kendi hür iradesiyle seçtiği  devlet başkanı meclis ve onlar tarafından kurulan Hükümetle  idare edilmesidir. Milli iradeye dayanan bir devlet şeklidir. Cumhuriyetin en önemli özelliği halkın seçim hakkını  kullanması ve seçimlerin belli zamanlarda yenilenmesidir. Tamamen parlamenter sisteme dayalı ve onun seçtikleriyle yönetilip ve yine onun seçtiği Devlet başkanının statüsüne dayanmaktadır. Ancak yakın zamanda  parlamentoyu seçen halkın Devlet başkanını da seçme hakkı millete verilmiştir. Yani hem Devlet başkanını ve hem de parlamentoyu millet hür iradesiyle seçerek daha  çok söz sahibi olabilmiştir.

  Türkiye Kurtuluş savaşı sonrasında 29-Ekim-1923 tarihinde gerçekleştirilen siyasi yapı değişimi  sonucu Cumhuriyet ilan edilmiş ve devlet şekli Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir. Anayasımıza göre devlet şekli  ‘Cumhuriyettir’ ve değiştirilmesi  dahi teklif edilemez. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olmuştur.

  94. kuruluş  yılını kutladığımız Cumhuriyet bayramı  ile beraber kutladığımız diğer  bayramları da gençlerimize iyi anlatmalı onları dini ve milli duygularla donatarak vatanını ve milletini seven birer fert olarak yetiştirmeliyiz. Bazı kişi ve kesimlerce bayram kutlamalarına karşı olanların ve kutlamaların lüzümsüz olduğunu düşünenlerin olduğunu da biliyoruz. Bu vatanın nasıl kurtarıldığının,  bize nasıl yurt olduğunun,  bize hangi şartlarda bırakıldığının gençlerimize mutlaka en iyi şekilde anlatılması lazım. Çanakkale zaferinin,  İstiklal harbinin hangi şartlarda kazanılıp bu toprakların bize vatan olarak kazandırılmasında  verilen canların yapılan mücadelenin ve o günkü şartlarda nasıl fedakarlıklar yaparak bağımsızlığımızı koruyup yedi düvele nasıl meydan okuyup  kurtuluş savaşını kazandığımızı gençlere ve gelecek nesillere aktarmamız ve onları bu şuurla eğitmemiz lazım. Sadece bununla kalmayıp 21 yaşında ki Fatih’in İstanbul u nasıl fethettiğini ve diğer şanlı zaferlerimiz de gençlerimize iyi anlatmamız lazım. Tarihini ve geçmişini bilmeyen milletlerin geleceğine güvenle bakmaları mümkün değildir.

  Cumhuriyetimizin 94. Yılına kutlarken başta büyük Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize rahmetler dilerken gazilerimize de sağlık ve sıhhatler diliyoruz. Cumhuriyet bayramımız milletimize ve ülkemize hayırlı olsun. Sağlık ve esenlik dileklerimle. Em.Sağ. Yazar Aslan TORUN

 

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım