ÖĞRETMENE NOT


Bu makale 2017-10-30 16:36:49 eklenmiş ve 365 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin performans sistemiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Buna göre performans değerlendirme sistemiyle, öğretmenlerin görevindeki gayreti, verimliliği, başarısı, bilgi ve beceri düzeyinin belirlenerek gerekli eğitim ihtiyacının tespiti ve buna yönelik tedbirlerin alınmasının hedeflendiği açıklandı. Taslak performans değerlendirme modeli, çoklu değerlendirmeyi esas alacak biçimde düzenlendi. Değerlendiricilerin, kurum müdürü, zümre öğretmenleri, öğretmenin zümresi dışındaki diğer öğretmenler, kendisi (öz değerlendirme) veli ve öğrenci olmak üzere 6 kaynaktan yapılması hedeflendi. 20 Ekim 2017 tarihinde ise yeni performans sistemi ile ilgili Ankara Hizmet içi Eğitim Enstitüsünde öğretmen performans değerlendirme sistemi pilot çalışmasına yönelik eğitim toplantısı gerçekleştirildi. 2017 yılı öğretmen performans sistemi uygulamasında seçilen 12 pilot il;  Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Malatya, Mardin ve Samsun olarak belirlendi. 

     Bu gelişme üzerine öncelikle Eğitim Sendikaları görüşlerini bildirdiler. Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde çuvalladığını ve faturayı öğretmene kestiğini söyledi. Türk Eğitim-Sen aynı zamanda bir karar aldı.

Performans değerlendirmesinin Türk milli eğitimine yarardan çok zarar vereceği kanaatine varıldığı belirtilen açıklamada, sendika merkez yönetim kurulu tarafından eylem kararı alındığı belirtildi. İlgili karar doğrultusunda Türk Eğitim-Sen üyeleri 2017-2018 eğitim-öğretim yılı süresince öğretmenler için performans değerlendirmesi yapmayacaklar.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım