EMEKLİLİK


Bu makale 2017-11-02 10:35:21 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

       İnsanlar doğarlar, yaşarlar ve ölürler.

       Dünyanın ve hayatın kanunu böyle. Bir başka deyişle insanlar doğarlar, çocuk olurlar, okurlar, genç olurlar, çalışırlar, yaşlanırlar, emekli olurlar, ihtiyar olurlar ve ölürler. Bu yaşadığımız evrelerin hepsi  çok güzeldir ve hepsinin ayrı bir güzelliği vardır. Daha doğrusu bu güzellikleri yaşamak tamamen kendi elimizdedir. İnsan doğup çocukluğunu yaşarken büyüklere özenir bir an evvel büyümek ister veya tam tersi olarak yaşaYIP  ihtiyarlayınca da  geçmişe özlem duyar, tekrar çocukluğuna dönmek ister.  Yani insan olarak yaratılışımız böyledir. İnsan bu dönemleri yaşarken birçok zorluk ve sıkıntılarla karşılaşır. Bilhassa yaşlılar hayatından her şeyden şikayet etmeye başlarlar. Oysa ki bu yaşadığımız hayat evrelerinin hepsinin bir başka güzelliği vardır. Daha doğrusu insan kendini hangi yaşta hissederse o yaştadır. Yaşadığımız hayatı güzelleştirmekte zorlaştırmak ve çekilmez hale getirmekte tamamen kendi elimizdedir.

     Emeklilikte yaşadığımız hayatın evrelerinden biridir. Eskilerin Tekavut dediği  gibi insanın belli bir süre çalıştıktan sonra  işini bırakıp evine köşesine çekilip dinlenmeye,  boş oturmaya başladığı dönemdir. Uzun yıllar zorlu bir çalışma hayatı geçirdikten sonra her yıl binlerce insan emekliye ayrılmaktadır. Hayattaki her değişiklik gibi çalışma hayatından emeklilik hayatına geçişte insanın bazı zorluk ve stresler yaşayabiliyor. Emeklilik bazı insanların dediği her şeyden el etek çekip tamamen kendi köşesine çekilip oturmaktır diye düşündüğü gibi bazı insanlar içinde bir çalışma hayatını bitirip başka bir çalışma hayatına başlamak demektir. Yani her şeyden tamamen ele etek çekip oturmak değil  yeni fırsatlar ve yeni çalışmalara başlamak demektir. Emeklilik hayatını da hayatın en güzel dönemi ve adeta hayatın altın çağı haline getirmek tamamen elimizdedir. Araştırmalar pozitif bir emeklilik modeline inanan kişilerin daha uzun yaşadıklarını,  diğer yandan emeklilik döneminin yaşlılık ve sağlıksız olma halini düşünenlerin ise fiziksel ve ruhsal  sağlığında gerçek anlamda kötüleşme ve erken ölülere bile yol açtığını göstermektedir. Emeklilikle ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelere inanmak bile nasıl bir emeklilik dönemi geçirebileceğinizin  önemli bir kısmını belirleyebiliyor. Günümüzde gördüğümüz gibi bazı kişiler çok çabuk emekli olup hayat mücadelesinden kaçmayı ve bunu bir kurtuluş gibi gördüğünü bildiğimiz gibi bazı kişilerinde ömrünün sonuna kadar çalışıp emekli olmaktan ve toplumdan dışlandığını düşünerek erken öleceği için emekli olmaktan kaçındıklarını görmekteyiz.

   Emekli olduktan sonra fazla yorucu olmayan bazı uğraşılar bulmak,  yürüyüşler yaparak, kendini keşfetmek, bakış açısında yeni şekillendirmeler yaratmak,  dünyayı algılamak biçimimizi değiştirip çok daha sağlıklı bir emeklilik ve yaşlılık dönemi geçirebiliriz. Bazı kişiler emekli olduktan sonra çok güzel uğraşılar bulup gezmek, seyahat etmek, çalışmak, okumak gibi güzel şeylerle emekliliğini renklendirip sağlıklı yaşarken bazı kişilerde emekli olunca hayatını karartıp devamlı hastane doktor ve ilaç peşinde koştuklarını da görmekteyiz.

 

Emeklilik döneminde düzenli eksersiz yapan kişilerde daha düşük tansiyon, hareket kabiliyetinde denge ve yeterlilik, diyabet, kalp hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarında iyileşme daha güçlü görülmektedir.

   Hayata olumlu bakarak, öğrenmeyi , öğrenmiş ve bildiklerini üretime dökebilmiş, deneyimli beyinlere sahip bizler,  emeklinin şartları zorda olsa  yeni bir yaşam, yeni bir başlangıç olduğunu unutmamalıyız.

   Bir meşgale bulmak, hayatı keşfetmek, öğrenmek, okumak, yazmak, değişime ayak uydurabilmek, ve yeni hobiler edinmek emekliliğin altın kuralıdır.

   Ben de on yılı aşkın bir süredir emekli olduktan sonra okumayı  yazmayı ve seyahat etmeyi çok seven birisi olarak emekliliğimi  yaşamaya çalışıyorum. Mutlu kalın, sağlıklı kalın, hayatta kalın.

 

   Sağlık ve esenlik dileklerimle. Em.Sağ. Yazar. Aslan TORUN  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım