BALIKESİR VE PAŞA CAMİİ


Bu makale 2017-11-13 10:03:37 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

    Ben Balıkesir i çok seviyorum.

    Balıkesir de yaşamayı da çok seviyorum.

    Yirmi yılı aşkın bir süredir Balıkesir deyim. Okuma, yazmayı ve seyahat etmeyi çok sevdiğim için ve gerek öğrenci olarak, gerek memur olarak ve de özel gezilerle Türkiye nin birkaç vilayeti dışında hemen hemen her tarafını gezdim, dolaştım. Doğu Karadeniz de doğup, Van da okudum ve memur olarak doğuda, Orta Anadolu da, Marmara da ve son olarak ta Balıkesir de görev yaptım. Burada emekli oldum. Balıkesir in benim için ayrı bir özelliği ve ayrı bir yeri vardır. Benim gibi Türkiye nin her yerinden buraya memur olarak gelmiş  burada görev yapan ve burada emekli olduktan temelli buraya yerleşip burada kalan binlerce kişi  vardır. Balıkesir her bakımdan tam bir öğrenci, memur ve emekli şehri. Kiminle konuşsak , kime sorsak herkes  burada olmaktan ve burada yaşamaktan çok memnun. Balıkesir başka illere göre artıları eksilerinden çok daha fazla bir yer. Ulaşım ,bolluk ve ucuzluk bakımından Türkiye nin bir çok yerinden daha iyi, iki denize kıyısı olan yaz ve kış turizminin en güzel bir şekilde yaşandığı, İzmir e ve İstanbul a yakınlığı ve ulaşımın her tarafa en kolay sağlandığı her şeyi her güzelliğe olan ver ve her güzelliği hak eden bir yer. Ancak bir şey daha var ki o da Balıkesir hak ettiği bu güzellikleri  bu değeri alabiliyor mu, bu tartışılır, yani Balıkesir gerek burada yaşayanlar ve gerekte dışarıda yaşayan Balıkesirlilerden hak ettiği değeri görüyor mu, yani biz bu değerlerin kıymetini biliyor muyuz. Ben şahsen Balıkesir in hak ettiği değerleri aldığı kanaatinde değilim. Bir kere Balıkesir ta Osmanlıdan önce kurulan ve buranın tarihinin temelini atan Karesi beyliğinin kurulması ve sonra devamında Osmanlı beyliğinden bu güne kadar gelen uzun dönemde çok fazla kalıcı ve tarihi bir eser maalesef bırakamamıştır. Bir İstanbul, bir Bursa bir Edirne gibi tarihi eserleri  çok değildir. İstiklal savaşının ilk olarak başladığı, ilk direniş hareketinin temellerinin atıldığı ilimizde sembol olmuş bir Paşa camii, bir Alaca mescit birkaç türbe ve bir hamamdan başka tarihi bir eser yok denecek kadar azdır.

 

   Her şehrin sembolleşmiş tarihi yapıları ve camileri vardır. İstanbul da  bir Sultan Ahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye, Bursa da bir Ulu Cami, Edirne de bir Selimiye camii olduğu gibi Balıkesirimimiz de tarihi bir cami olarak sembolleşmiş Paşa camiimiz vardır. Allah yapandan da yaptırandan da razı olsun. Paşa camiinin Balıkesir için ayrı bir özelliği ve önemi vardır. Herkes orada namaz kılmak için gayret gösterir. Paşa camii daha önceki yıllarda olduğu gibi geçen yılda bayağı büyük ve geniş bir restorasyondan geçti. Etrafı biraz açıldı çevre düzenlenmesi yapıldı ve yanı başında ki hamamla Karesi türbesi  daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı ancak bunların arasında kalan iki binayla yine nerdeyse yıkılmaya yüz tutmuş ve harabe haline gelmiş o eski  bina öylece çirkin bir halde ayakta durmaya  devam ediyor. Neymiş tarihi binaymış,  o zaman  kim yapacak restore edecekse etsin veya gerekli yerlerden izin alınarak yıkılsın ve o çirkin halinden kurtulsun. Bir diğer önemli nokta da Paşa camiinde kadınlar için uygun bir abdest alma yerinin olmayışı. Birkaç gün önce eşimle camide namaz kılalım dedik, iki şadırvanda erkekler abdest aldığı için eşim abdest almaya yer bulmakta zorluk çekti, sonra da aşağıda lavaboda abdest almak suretiyle namazını kılabildi. Ben bu durumu  cami imamına anlattım, kadınlar için daha uygun bir abdest alma yeri ayarlanamaz mı dediğimde  imam efendinin cevabı  şu oldu    -Biz de bu durumdan rahatsız ve şikayetçiyiz,  ama kime durumu anlattıysak, kime şikayet ettiysek buna bir çözüm getirilmediğini ifade etti. . Düşünebiliyor musunuz  cami restore edilirken onca masraf yapılıyor ama en önemli ihtiyaçlardan biri olan kadınların rahat abdest alacak bir yer  ayarlanamıyor. Ben hem bunun için hem de o viran bina için Vakıflar bölge Müdürlüğüne gidip bir memur arkadaşla görüşüp durumu ona sorduğumda bana verdiği cevap tam bir Türkiye gerçeğini ortaya koyuyordu. Tam bir yetki kargaşası ve topu herkesin bir başkasına atma ve bürokratik  çıkmazın  örneği.

   -Ağbi dedi memur arkadaş caminin restore ve çevre düzenlemesini biz yapıyoruz ama  şadırvan ve tuvaletleri  Belediye kontrol ediyor, o viran binada tarihi eser olduğu için anıtlar yüksek kurulu elletmiyor, iki binanın  da yıkımı şu anda mahkemelik durumda ve sonucunun  beklendiği için bizim elimizden başka bir şey gelmiyor. Yani tam olarak hiç  bir kurumun  sorumluluk yetki  görevleri belli değil. Onun için bizim her işimiz deyim yerindeyse tam Türk işi anlayacağınız. Aynı şekilde yine Paşa camiinden yukarı doğru çıkarken o eski ve tarihi evlerin   bazıları restore edildi , ama bazıları yine yıkılmaya yüz tutmuş viran halde kaderlerine terk edilmiş durumda. O tarihi çeşme de öyle.  Paşa cami ve o evler Balıkesir in ve tarihinin yüz akı, gelen binlerce yerli ve yabancı turist bunları bu halde görünce ne düşüneceklerini tahmin bile etmek istemiyorum.

   Ben B.evlerde İmamı-birgivi camiine yakın oturuyorum. Caminin ışıklandırma ve elektrik sistemleri yer altına alındığı için caminin şadırvanı ve çevresi  yeterince aydınlık olmuyor. Şadırvan da rahat abdest anlamadığı gibi bilhassa cami çevresinde ve bahçesinde bira şişelerine bile rastlandığı olmaktadır. Bu durumu yetkilerle ve müftülüğe de bildirelim istedik. Biraz daha dikkat biraz daha itina gösterilmesini yetkililerden bekliyoruz. Sağlık ve esenlik dileklerimle.Em.Sağ.YAZAR Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım