Şehit Anası: İvrindili Süret Nine


Bu makale 2017-11-14 09:58:14 eklenmiş ve 459 kez görüntülenmiştir.
Aydın Ayhan

Ben İvrindiliyim. Onu altmış, altmış beş yıl kadar önce İvrindi’de tanımıştım. Çerkez asıllıydı. Pelten bir Çerkez şivesiyle konuşurdu. Gerçek adını bilmiyorduk. “Süret” ismi onun gerçek ismi mi? Takma adı mı? Bilmiyorduk. Ayni sokakta otururduk. Bir bakıma komşuyduk. 
İki büklüm, elindeki bastona dayanarak bize gelir, hep nenemle dertleşirdi. Yürürken hep gülümseyerek insanlara bakar, belli bir ahenkle hep ayni şeyi söylerdi:
Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.”
Biz çocuklar sokaklara hâkimdik. Çok yaramazdık, ama Süret Neneden çekinir hatta korkardık. Yanımızdan geçer gider, oyuna o uzaklaşınca başlardık. Gerçekten çekinirdik. Neden hep “Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.” Diyordu? Bilmiyorduk.
Hemen her gün neneme gelirdi. Onunla çok alçak sesle dertleşirler, İvrindi tabiri ile “bıdırdaşirlardı.” Ne söylediklerini duymazdık. Belki de hiç dikkatimizi çekmezdi. Ama her zaman birbirlerine anlatacakları çok şetleri olurdu.
Süret Ninenin kocası ince hastalıktan(veremden) ölmüş, iki oğlu seferberlikte askere alınmış, bir kâğıtlar gelmiş ama “Kim bilir ne oldular?” her iki oğul da 1.Dünya Savaşı cephelerinin bir yerinde kaybolup gitmişlerdi.. Hayatta kalan bir kızı da İvrindi’nin namlı kabadayılarından Kaveci Muharrem Efe ile evliydi.
Süret nineye kim bakardı? Bilmiyoruz. Ama galiba devletten bir miktar yardım yapılıyordu. Çok eski, çok harap, yıkılmaya yüz tutmuş küçük bir evde barınıyordu. 
Süret Nene “Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.” Diyerek bize ne söylemek istiyordu acaba? Bilmiyorum.
O yıkılmaya yüz tutmuş evde ne yapıyordu, neler yaşıyordu.
Geçmiş zamanlardan kalan hatıralarımın bir köşesinde gülümseyen yüzüyle Süret Nene “Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.” Sözleriyle dipdiri duruyor.
Bu dünyadan bir zamanlar kimseye anlatamadığı evlatlarının acısıyla, içine akıttığı gözyaşlarıyla yaşayan bir Süret Nene geldi geçti.
Allah rahmet eylesin. 
“Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.”
“Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.”
Paylaşın da insanlar bir zamanlar acısını içine gömen bir “Süret Nene”nin yaşadığını öğrensin.
“Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.”
“Ya dünya yaaa. Ya dünya ya.”

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım