GÜNLERİN GETİRDİĞİ


Bu makale 2017-11-24 09:58:12 eklenmiş ve 201 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

BİR 24 KASIM DAHA

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü… Bütün öğretmenlerimizi kutluyorum. Başta başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum…

Her öğretmenler günü birçok etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerde hamaset yüklü konuşmalar yapılır. Birçok vaatlerde de bulunulur. Geçmişte bunların örneklerini çok yaşadık. O gün orada o hızla söylenenlerin ne kadarı yerine getirilmiştir, tartışılır ama adettendir bu böyle gelmiş böyle gider.

Ben bizzat 25 yılını yaşadım ve gözlemledim. Sonraki yıllarda da her Öğretmenler Günü’nde sendika başkanlarıyla uzun uzun programlar yaptık. Olayın her yönüyle idrakinde olan birisiyim. Bu nedenle bu özel günde birkaç söz söylemek istedim.

Öncelikle öğretmenlerimizin son derece nitelikli olarak yetişmeleri gerektiğine inanıyorum. Cumhuriyet’ten itibaren öğretmen yetiştiren kurumlarımıza şöyle baktığımızda zaman zaman ipin ucu kaçmış olsa da bu kurumlar Türkiye şartlarında mesleğinin idrakinde öğretmenler yetiştirmiştir. Zaten öğretmen olması için aldığı eğitimin ardından öğretmen sürekli kendini yetiştirmek için gayret sarf etmek zorundadır. Hatta günümüzde bu elzemdir. Çünkü son derece hızlı bir gelişim içerisinde bulunuyoruz. Bu açıdan öğretmen yetiştiren kurumların üzerinde bir gelişim sergilemeli günümüzde öğretmenler.

Eğitimin dışında öğretmenlerin performanslarının yerinde olabilmesi için sayılabilecek birçok faktör daha var. Performanslarının düşmesi ve yükselmesi ile ilgili olan bu faktörler, maalesef her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günlerde bir yazıyla da dile getirmeye çalıştığım, “Öğretmene Not” konusunu buna en son örnek olarak gösterebiliriz. Bu konuda bir adım atıldı ama sonra ne oldu bilmiyoruz. Yanlışlardan dönülmesi gerekir. Şu anda o konuda pek fazla ses çıkmıyor.

Türkiye’de öğretmenlik yapmanın zorlukları, çok büyük coğrafyaya sahip olduğumuz için bölge bölge değişiyor. Ben 4 yıl Van’da 1,5 yıl Urfa’da çalıştım. O Bölgelerde görev yapan öğretmenlerimize Allah kolaylık versin. Başta terör olmak üzere birçok sıkıntıları var. Mesleki anlamda sıkıntıları son yıllarda ne durumda pek ayrıntılı bilmiyorum ama 8 ay kış şartlarının ağır yaşandığı bir bölgede problemler de o oranda oluyor. Örneğin benim zamanımda Van Bahçesaray’da yollar 6 ay kapanırdı. Balıkesirli öğretmen arkadaşımız Mustafa Kelemençe hatırlarım tayini oraya çıkmıştı, 6 aylık erzaklarını alıp giderlerdi. Şimdi yollar yapılmış olabilir, ama yolun olması önemli değil; gündüz yollar kürenir açılır, gece bir fırtına olur, sabaha her yer dümdüzdür.

Hava şartlarının dışında da birçok sıkıntı vardır. Örneğin yaz dönüşü mevsimlik işçiler geç gelirler onların çocukları da geç gelirdi. Bu da birçok bölgenin sorunudur. Öğretmen o çocukları geriden geldikleri için yetiştirmek zorundadır.

 

Yine o riskli bölgelerde görev yapan kamu çalışanlarının, ekstradan ücretlendirilmeleri konusu da hep gündeme gelmişti

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım